Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Inflace, dluhy a finanční zprostředkovatelé

Inflace, dluhy a finanční zprostředkovatelé
V pravidelných intervalech se dovídáme o rostoucím zadlužení domácností. Není rozhodně marné hledat souvislost mezi růstem zadlužení a inflací. Rychlý růst objemu nekrytých peněz totiž umožňuje hromadění dluhů v míře na svobodném trhu nedosažitelné. A navrch uvrhá společnost do hluboké finanční závislosti na finančních zprostředkovatelích.

Jak spořit na auto či se zajistit na stáří? Jednou z možností je ukládat si peníze doma. Pokud dnes pod polštář šoupnete tisícovku, pak se při současném inflačním cíli ČNB kupní síla této bankovky za 10 let scvrkne o čtvrtinu, za 23 let na polovinu a za 40 let na třetinu. Byť strategie "domácího" spoření byla před časem oblíbenou a spolehlivou (a jak je zřejmé z článku Úspory domácností: bojíme se riskovat, slamník tak stále láká, zdaleka ještě spoření pod polštář neodzvonilo - pozn. red.), inflační měnová politika centrálních bank z ní učinila úspěšný pokus o finanční sebevraždu. Cimrmanovské "Tudy ne, přátelé", je zcela na místě. O možnost držet své úspory v hotovosti jsme přišli.

Je třeba hledat jiné cesty, klikatější, a proti inflaci se chránit. Lze investovat na finančních trzích, což je ovšem časově daleko náročnějším způsobem spoření vyžadujícím dodatečné znalosti a úsilí. Nutnost ochránit peníze před inflační erozí touto cestou zvyšuje poptávku po službách finančních zprostředkovatelů, poradců, vystavuje jedince dodatečným nebezpečím a zvyšuje jejich transakční náklady. Stejné platí i pro další možnost, pořídit si aktivum, jehož cena poroste společně s inflací a reálná hodnota bohatství tak bude ochráněna. A pokud nemáte na nákup aktiva k dispozici dostatek peněžních prostředků, můžete si půjčit.


Zlaté časy pro úvěry


Pokud dnes dáte "do slamníku" 1 000 Kč, pak se při současném inflačním cíli ČNB kupní síla této bankovky za 10 let scvrkne o čtvrtinu, za 23 let na polovinu a za 40 let na třetinu.

Získat úvěr není nijak složité. Svět nekrytých peněz je světem vyššího objemu úvěrů a nižších úrokových sazeb oproti svobodnému trhu. Společně s trvale rostoucí cenovou hladinou máme pohromadě dost důvodů k opuštění strategie prvotní tvorby úspor, racionální strategií je zadlužit se. To má přirozeně svá úskalí. Vstupy do úvěrových vztahů zvyšují závislost jedinců na finančních zprostředkovatelích, oslabují finanční samostatnost, do společnosti jsou vnášeny zvyky jako spoléhání se na cizí pomoc. (Problematice zadluženosti českých rodin jsme věnovali dva speciály: Jak na úvěry aneb život na splátky, které vás nepoloží a Exekuce majetku: práva exekutora a práva vaše, důvodům odklonu od spoření a příklonu k úvěrování pak článek Kam mizí úspory českých domácností? - pozn. red.)
A nejde pouze o domácnosti, v nemenší míře výše uvedené platí pro podniky, často ve své činnosti zcela závislé na poskytnutí úvěru.

Dluhy jsou tak díky současnému měnovému uspořádání akumulovány na úrovně nedosažitelné na skutečně svobodném trhu, kde poskytnutí úvěru musí předcházet odložení spotřeby, tedy vznik úspor, či zvýšení dostupnosti komodity sloužící jako peníze. Inflace zároveň uvrhá společnost do hluboké finanční závislosti na finančních zprostředkovatelích. (A že ti mnohdy jednají jen ve svém zájmu, nikoli v zájmu klienta, je zřejmé z našich testů finančních poradců - pozn. red.)

Co říci závěrem? Zakořeněná "inflační kultura" s potřebou ochrany bohatství před inflací přispívají k vysokému tempu růstu zadlužení a páchají obtížně napravitelné škody v chování jedinců. Při hodnocení celkové škodlivosti inflace by tyto skutečnosti neměly být opomíjeny.

Psáno pro Liberální institut

Odkládáte si nějaké peníze na budoucí spotřebu? Investujete? Nebo utrácíte vše, co vám na běžný účet přijde, a ještě k tomu máte úvěr?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 3. 2007 18:10, Cm

BTW: dlouhodobě uvažuji o investičním zlatu - např. Argor Heraeus. Trochu mne zaráží rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou, např. na zlate-cihly.cz - 12%. Jak se na to díváte vy?

Reagovat

 

+38
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

8. 3. 2007 18:49, Doskocil1

zlato se dobře obchoduje jako komodita na burze, kde to lítá, ale jako dlouhodobou investici bych o nevolil.

Reagovat

 

-13
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Cm 08. 03. 2007 18:10)

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

14. 2. 2014 | 13:00 | Tomáš Forejt

Můžete získat investiční zlato od prestižní slévárny PAMP. S garancí odkupu 2%. Tom více

13. 3. 2007 | 8:23 | Fana

Souhlasím, díky. více

12. 3. 2007 | 7:56 | PatrikChrz

Minimálně menší majetek a z toho větší ohrožení stability i v případě poměrně malé ztráty. To nic, taky jsem členem FIO, jen si nedělám iluze že je to prostě rizikovější než banka. více

12. 3. 2007 | 7:29 | Fana

A jakej je rozdíl mezi bankou a záložnou pod dohlelem ČNB, se svým "číslem banky" a klasicky pojištěnými (90%/25000(nebo kolik)Eur) vklady? více

11. 3. 2007 | 18:11

Svatá pravda, dělám to taky tak, ale takových lidí je poskrovnu více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Klouzavý průměr, Burzovní obchody, Spread, lukáš zelený, občanská zákoník, dtest, pronajímatel, chorvatsko, daňový rezident, symboly, prog. ERASMUS, out-the-money, těžba, stát, přehled, bilance, druhé bydlení, úvěrová rizika

1ST2216, 2K15805, 1E80048, 1ST2216, 1ST2226

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK