Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

ČSÚ: Jedna korekce skutečně nestačila

ČSÚ: Jedna korekce skutečně nestačila
Přinášíme slíbené vyjádření ČSÚ k problematice několikerých revizí národních účtů, ve kterém sami statistikové přiznávají, že některé jejich údaje jsou prozatím pro analytiky jen velmi obtížně použitelné. Přečtěte si o nezbytnosti revize kvůli srovnatelnosti všech 25 zemí EU a přípravě dalších revizí ještě pro tento rok.

V článku Pohyblivá statistika přináší komplikace jsme psali o tom, jak harmonizace českého systému národních účtů s EU nadělala mnoho vrásek všem, kdo ke své činnosti potřebují přesné informace o vývoji makroekonomických údajů. Upozornili jsme na četnost korekcí, i rozdíly ohledně dostupných dat a na problém velmi krátkých časových řad, které znemožňují diskuze o nějakém trendu. Problémy mají nejen analytici, studenti a laická veřejnost, ale i státní instituce - ČNBMF ČR.

Na závěr jsme přislíbili rozsáhlejší vyjádření ČSÚ, to nyní přinášíme.

Vyjádření ČSÚ (sekce národních účtů)

Pro ČSÚ byla a je jednorázová revize časové řady národních účtů velmi rozsáhlým a náročným úkolem. Její provedení však bylo nezbytné, pokud mělo být dosaženo přiměřeně přesných a srovnatelných informací, například i pro vyhodnocování konvergenčních kritérií a v souvislosti s tím i pro přijetí eura.

Revize byla nutná hlavně proto, že k zavádění nyní používaného systému národního účetnictví ESA 1995 a k jeho úpravám docházelo postupně nikoliv se stejnou rychlostí v každé zemi. Mají-li se porovnávat údaje za 25 nynějších členů EU, a to i v časovém srovnání, musely být postupně prováděné změny promítnuty do celého sledovaného období.
Jedna korekce skutečně nestačila a nebude stačit ani do budoucna. Zavádění ESA 1995 není jednorázový a ukončený proces. V příštím roce bude v souladu s požadavkem Eurostatu do časové řady promítnuta změna v umístění užití produkce finančních služeb nepřímo měřených (FISIM), a to nikoliv jako dosud jenom do mezispotřeby, nýbrž zčásti i do konečné spotřeby a do vývozu a dovozu, čímž bude ovlivněna i výše HDP. Další významná revize metodologie národního účetnictví se nyní zahajuje v celosvětovém měřítku s výhledem dokončení do roku 2008. Promítnutí z toho vyplývajících změn však lze očekávat až po roce 2010.
Navíc se údaje z národního účetnictví požadují ve zkrácené lhůtě. Jakmile i u nás budou zavedeny tzv. bleskové odhady, budeme patrně nuceni zvyknout si na to, že takové ukazatele podepřené jen velmi omezenými údaji o aktuální skutečnosti a opírající se ve značné míře o modelové odhady budou ve velmi krátké době korigovány na základě čerstvých údajů o skutečném vývoji za hodnocené období. K tomu přistupují pravidelné revize čtvrtletních údajů po sestavení každé varianty celoročních národních účtů, ve kterých budou obsaženy i přepočty do stálých cen.

Chápeme potřebu delších časových řad i za revidované údaje a proto pracujeme na jejich přepočtech za další minulé roky. Je nám zřejmé, že kde je třeba se opírat o dlouhodobé informace, analytikům mnoho nepomůže nahradit údaje za poslední roky lepšími a nezměnit nic na údajích za předchozí roky. Takto nesrovnatelná časová řada může přinést víc škody než užitku. Z toho důvodu nyní usilujeme o to, aby v publikaci odhadu HDP za 2. čtvrtletí 2004 byly obsaženy retrospektivní čtvrtletní přepočty revidovaných údajů i za roky 1995 až 1999. V roční periodicitě dále předpokládáme prodloužit ještě letos časovou řadu zpětně až do roku 1990, který může sloužit jako převodový můstek mezi ukazateli v dřívější a současné metodice.

Vše se jenom zlepší

Věříme, že ČSÚ bude své výstupy stále zkvalitňovat tak, aby data byla použitelná pro co nejširší okruh uživatelů. Je totiž vskutku nepříjemné, když samotní statistikové přiznávají, že některé jejich údaje jsou prozatím pro analytiky jen velmi obtížně použitelné.

Uspokojilo vás vyjádření ČSÚ?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

17. 8. 2004 | 13:34 | Martina

Odpověď ČSÚ mě nijak nepřesvědčila. více

Čtenáři také navštívili

5. 8. 2004 |

Pohyblivá statistika přináší komplikace

Harmonizace českého systému národních účtů s EU nadělala mnoho vrásek všem, kdo ke své činnosti potřebují přesné informace o vývoji makroekonomických údajů. Nestabilita dat navíc významně ztěžuje vyhodnocování...

17. 6. 2004 |

Jsme a nejsme v Evropské unii

Při srovnání České republiky s ostatními státy Evropy jsou často uváděny údaje jako hrubý domácí produkt, cenové indexy nebo veřejný dluh. Řadě z nás toho moc neřeknou. Ale pokud vás zajímá, jestli si...

4. 5. 2004 |

V Unii už jsme, kdy budeme platit eurem?

Vstupem do EU integrační evropské aktivity České republiky nekončí. Dalším krokem bude pravděpodobně přijetí společné evropské měny, eura, které bychom měli podle odhadů vlády a ČNB stihnout ještě v tomto...

23. 3. 2004 |

Evropská unie: na růžích ustláno

Evropská unie je z hlediska ekonomického rozvoje druhořadou zónou, severoamerická a asijskopacifická se rozvíjejí mnohem dynamičtěji, přičemž příčin zaostalosti "starého" kontinentu není málo. Po přistoupení...

10. 2. 2003 |

Nejednoznačný vývoj trhů

V uplynulém týdnu trhy měnily směr téměř každý den a v hledání jistoty jim nepomohl ani Colin Powel.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zahraniční dluh, Doplňkový úvěr, Omezení konkurence, scioškola, platební karty, vzdělávání, ondřej šteffl, vzdělání, nákaza, den d, profesní odpovědnost, fixace hypotéky, muzeum, disponibilní důchod, Unie svobody, majetek pojišťovny, Západočeská energetika, světová válka

8A24718, 3U00310, 3U00310, 3SP1253, 1AL1206

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK