Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Důvěra v ekonomiku zůstává u podniků v ČR stejná. Spotřebitelská důvěra klesá!

| rubrika: Co se děje | 26. 10. 2010
Důvěra v ekonomiku zůstává u podniků v ČR stejná. Spotřebitelská důvěra klesá!
Podle výzkumu Českého statistického úřadu důvěra v ekonomiku v říjnu meziměsíčně nepatrně klesla. Zatímco podnikatelé věří české ekonomice stejně jako předchozí měsíc, spotřebitelská důvěra se snížila!

Český statistický úřad (ČSÚ) informoval o tom, že celková důvěra v domácí ekonomiku se v průběhu října nepatrně snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se snížil o 0,1 bodu, a to především vlivem snížení důvěry spotřebitelů. Když ale současné statistiky porovnáme s čísly ČSÚ z října 2009, tak indikátor důvěry vzrostl o 14,5 bodu. U podnikatelů se důvěra v českou ekonomiku za poslední měsíc takřka nezměnila. Z výsledků výzkumu ČSÚ můžeme vyčíst, že mezi podnikateli v průmyslu a ve stavebnictví důvěra meziměsíčně mírně vzrostla, v obchodě a ve vybraných službách se zase naopak nepatrně snížila.

Hlavní bariérou růstu produkce v průmyslových odvětvích je i nadále nedostatečná poptávka, přestože ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů, a také nedostatek zaměstnanců. S celkovou poptávkou je podle dotazovaných podnikatelů problém ve stavebnictví. Pro příští tři měsíce se však předpokládá ve srovnání se zářím mírné zrychlení stavební činnosti při téměř stejné zaměstnanosti, což by pro toto odvětví mělo být přínosné. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu rovněž mírně vzrostlo a dosáhlo 82,5 procenta, zajištění práce zakázkami odhadují respondenti zhruba stejně jako v předchozím čtvrtletí zhruba na šest a půl měsíce.

V oblasti obchodu se v říjnu ve srovnání se zářím hodnocení současné ekonomické situace téměř nezměnilo. Podnikatelé sice ocenili, že se zásoby během tohoto měsíci zvýšily, očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou však téměř stejná jako v září. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 2 body a v meziročním srovnání je o 10,3 bodu vyšší než v říjnu 2009. Pokud se podíváme na odvětví služeb, tak zjistíme, že se mezi obchodníky podnikajícími v terciální sféře hodnocení současné ekonomické situace oproti září snížilo. Přestože se důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci snížila o 1 bod, stále zůstává v meziročním srovnání o 17 bodů vyšší. Hodnocení poptávky zůstává i výhledově v příštích třech měsících na stejném bodě, situaci by ale mohlo komplikovat zvýšení nedůvěry ze strany spotřebitelů.

Indikátor spotřebitelské důvěry se totiž oproti září snížil o 1,2 bodu, ve srovnání s říjnem 2009 je o 0,3 bodu vyšší. Výzkumné šetření rovněž ukazuje, že spotřebitelé příští rok očekávají zhoršení celkové ekonomické situace a zejména své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti , se však v říjnu meziměsíčně snížil - oproti vysokým hodnotám z loňského roku se snížil výrazně. Počet respondentů, kteří mají v úmyslu v následujících měsících spořit , se téměř nezměnil.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Čtenáři také navštívili

22. 10. 2010 |  | 5 komentářů

Jak moc Volkswagen ovlivní vývoj škodovek?

Úspěchy automobilky Škoda Auto jsou trnem v patě koncernu Volkswagen Group. Zvýšení prodeje škodovek totiž jejich výrobce VW paradoxně finančně poškozuje. Vedení Volkswagenu by v následujících letech mohlo...

14. 10. 2010 |  | 10 komentářů

Mizí vám prachy: Recept na dobré hospodaření, který zabere jen minimum času (2)

Dvě rodiny zapojené do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting dostaly první úkol. Musí si začít vést rodinné účetnictví. Díky němu poznají, kde jim zbytečně mizí peníze.

7. 10. 2010 |  | 19 komentářů

Inflace zahubí vaše úspory

Nad Českou republikou letí mrak, který je tak hrozivý, že zahubí obrovskou část úspor domácností. A až udeří, tak si mnozí budou přát, aby se vrátila raději místo něj hospodářská recese.

1. 10. 2010 |  | 7 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti: Kdo si od ledna pohorší

Výše podpory v nezaměstnanosti a délka jejího čerpání se v zásadě nezmění. Získá ji ale menší počet uchazečů než tomu bylo dosud.

22. 9. 2010 |  | 6 komentářů

Nejhloupější firma? Český stát!

Česku začal konečně vznikat kvalitní úřednický aparát. Připravované vládní kroky ho však mohou zlikvidovat.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dluhopis, Přidělení cílové částky, Syntetická evidence, školství, debetní karty, scioškola, děti, banky, reálná kupní síla, půjčovna, dotazy čtenářů, burlington northern santa fe, den d, nájem bytu, cenová politika, plánování, Pfizer, on-line prodej havarijního pojištění

3AE3862, 2SV5974, 1T55616, 3AE3862, 5Z23643

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK