Žabža: Pomoc Řecku? Žádné terno.

Petr Žabža | rubrika: Sloupek | 14. 4. 2010 | 2 komentáře
Žabža: Pomoc Řecku? Žádné terno.
Řecko se konečně dočkalo. Ví, kolik a za kolik si bude moci půjčit v případě nouze od zemí Evropské unie. Trhy ožily, výnosy řeckých dluhopisů klesly. Na první pohled idyla. Jenže nic není tak jednoduché.

Jak je to všechno snadné – během víkendu se svolá telekonference, ministři financí Eurozóny se domluví na podmínkách pomoci, vše se zveřejní a nad Akropolí se konečně naplno rozzáří slunce. Druhý den si trhy oddychnou, společná měna posílí, akcie poskočí ….a je to.

Nic však není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Tuny papíru byly za poslední dva dny popsány na téma struktury a spouštěcího mechanismu celého záchranného balíčku. Nechci a nebudu jejich popisem tedy ztrácet čas. Z pohledu investora jsou mnohem důležitější dva faktory:

1) Netrvalo ani 24 hodin od oznámení detailů celého plánu a už se Angela Merkelová dostala pod palbu kritiky. Mluvčí prvního náměstka ministra financí (navíc nominovaného za stranu koaličního partnera A. Merkelové) se nechal slyšet, že vyslovením souhlasu se zmíněným plánem „Německo podlehlo tlaku“ a ať si kdo chce co chce říká, uvedený program není ničím jiným než subvencí, resp. státní pomocí. I tak lze celou situaci interpretovat, neměli bychom však zapomínat na to, že podle úmluvy z 25. března tohoto roku má každý z členů Eurozóny ve vztahu k takovémuto plánu právo veta. Nikde tedy není psáno, že Německo tohoto práva nevyužije a celý plán následně nepošle do koše. Angele Merkelové totiž v příštích čtrnácti dnech půjde o hodně – 9. 5. se v Porýni-Vestfálsku konají volby a pokud by je CDU Angely Merkelové prohrála, přišla by o kontrolu nad horní komorou parlamentu. V porovnání s tím je Řecko relativně minoritní problém…

2) Podmínky pomoci Řecku jsou dobré, nikoliv však skvělé. Poskytnutá částka by sice pokryla refinanční potřebu Řecka pro rok 2010 (30 mld. EUR), na rok 2011 by však nestačila (požadováno dalších 22 mld. EUR). Nabídnutý refinanční náklad je o přibližně 200 bazických bodů nižší než současné tržní sazby, přesto je o dost dražší než sazba (pravděpodobně) poskytovaná Mezinárodním měnovým fondem. Při 5% úrokové sazbě by Řecko potřebovalo generovat primární přebytek rozpočtu ve výši 7 % jenom na to, aby stabilizovalo poměr dluhu vs. HDP. Takové přebytky jsou v rámci zemé OECD poměrně zřídka k vidění, byť nejsou nemožné. Podobný obrat se podařil zemím jako Kanada, Švédsko či Belgie v 80. a 90. letech minulého století. Pokud by se Řecko financovalo za 3,25% (cca nabídka MMF), požadovaný přebytek by klesl na 5%. Za tyto sazby nicméně Řecko dostane jenom menší část celkové sumy..

Tak uvidíme…

Další sloupky autora naleznete na stránkách www.patria.cz

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Lekce pro Česko: Jak si Řekové ze dne na den skoro podřízli dluhovou větev

8. 4. 2010 | Jan Stuchlík | 11 komentářů

Lekce pro Česko: Jak si Řekové ze dne na den skoro podřízli dluhovou větev

Řecko podráždilo investory, od nichž chce peníze na splátky starých dluhů. Už v květnu bude potřebovat přes deset miliard eur. Ponaučení si z této epizody může vzít i Česko a jeho představitelé. celý článek

Vyšší růst ekonomiky Česku státní rozpočet nespraví

19. 3. 2010 | Jan Stuchlík | 2 komentáře

Vyšší růst ekonomiky Česku státní rozpočet nespraví

Česko se nemůže spoléhat na to, že jen díky vyššímu růstu ekonomiky se zacelí díra ve státním rozpočtu. Politici se musí zavázat k výrazným změnám ve výdajích státu, říká Kaspar Richter,... celý článek

Včasný trest by Řecku pomohl víc než nynější neurčité sliby o pomoci

15. 2. 2010 | Jan Stuchlík | 4 komentáře

Včasný trest by Řecku pomohl víc než nynější neurčité sliby o pomoci

Evropská unie nenechá Řecko zbankrotovat, rozhodli prezidenti a premiéři členských států EU. Důležitější ale je, co neřekli. Nikdo z nich nepočítá s tím, že příště by se proti rozhazovačným... celý článek

Účet za záchranu bank: v Irsku až dvojnásobek HDP

13. 8. 2009 | Jan Stuchlík | 1 komentář

Účet za záchranu bank: v Irsku až dvojnásobek HDP

Osmnáct členských států Evropské unie vyčlenilo na pomoc bankám a na stabilizaci finančního systému částku odpovídající třetině hrubého domácího produktu celé Unie. Většinu tvoří záruky... celý článek

Partners Financial Services