Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ropné státy šílí. Ropa prý bude za třicet dolarů.

| rubrika: Analýza | 21. 1. 2009 | 7 komentářů
Ropné státy šílí. Ropa prý bude za třicet dolarů.
Státům vyvážejícím ropu teče do bot. Její cena se od loňského léta snížila třikrát. A navzdory omezování těžby dál klesá. Ropy je na trhu moc, odbyt vázne. Vlády ropných států přitom jen díky příjmům z ropy udržují své obyvatelstvo v poslušnosti.

Před půl rokem předpovídali analytici věhlasné banky Goldman Sachs, že svět bude dnes platit za barel ropy 150 až 200 dolarů . Nyní experti stejné instituce říkají, že v dohledné době může cena ropy spadnout i pod třicet dolarů. Na konci roku by se mohla vyšplhat k 65 dolarům. Při pohledu na jiné odhady se zdá, že tentokrát by předpověď americké banky vyjít mohla. Například profesor ekonomie na Newyorské univerzitě Nouriel Roubini, který předpověděl nynější finanční krizi , soudí, že letos se ropa bude pohybovat v rozmezí od 30 do 40 dolarů za barel.

Investoři sázejí na růst ceny ropy

Čisté pozice v tisících barelů a cena ropy WTI v USD/barel

Za prudký pokles z loňských červencových 147 dolarů může především recese v Americe a západní Evropě a zpomalení růstu v ostatních částech světa. Recese bude znamenat menší poptávku po strategické surovině. Organizace zemí exportujících ropu (OPEC) odhaduje, že celkem letos klesne poptávka po ropě o 180 tisíc barelů denně. Jen v Evropě a Americe bude ale propad činit více než milion barelů za den. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dokonce hovoří o celosvětovém poklesu spotřeby ropy o 810 tisíc barelů denně. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) počítá s propadem poptávky o půl milionů barelů na 85,3 milionu barelů denně.

Klesající poptávce se zatím nedokážou přizpůsobit producenti. Ropy na trhu je příliš, tvrdí analytici ropných trhů citovaní agenturou Bloomberg. A obchodníci to začínají tvrdě pociťovat. Kupříkladu americké ropné překladiště v oklahomském Cushingu, kde se vypořádávají termínované obchody s ropou , začíná praskat ve švech. Nyní je v zásobnících rekordních 33 milionů barelů z celkové kapacity 47 milionů barelů. Tankery přitom vozí další ropu, pro kterou není odbyt. Právě kvůli tomu spadla termínová cena ropy s dodáním v únoru pod 34 dolarů za barel. V pondělí, v poslední možný okamžik před ukončením obchodování tohoto kontraktu se obchodníci snažili ropy za každou cenu zbavit. Obávali se, že si budou muset v Cushingu pronajmout místo pro surovinu, kterou už dál neprodají. Tento strach trvá od loňského prosince, a dokud těžaři nesníží produkci, bude trhy srážet i dál, všímá si list Wall Street Journal.

HDP a cena ropy v zemích GCC

HDP a cena ropy v zemích GCC

Přebytečnou ropu ukládají někteří vývozci i na tankerech, které nechávají stát na moři, tvrdí obchodníci oslovení agenturou Bloomberg.

OPEC se snaží nadměrnou těžbu omezovat už od loňského léta. Od září snížily jeho členské státy produkci o 4,2 milionu barelů denně. S cenou to však příliš nehnulo. „Na viditelný účinek těchto škrtů je třeba ještě počkat. Pokud se ovšem cena ropy nezvýší na rozumnou úroveň, bude OPEC uvažovat o dalším omezení. Jinak těžaři sníží investice do rozvoje ropných polí, což bude v budoucnu znamenat nedostatek ropy na trhu,“ tvrdí generální tajemník OPEC Abdalla Salem El-Badri. Za přiměřenou cenu považuje saúdský ministr ropného průmyslu Ali Al-Naimi 75 dolarů za barel.

Podíl průmyslových odvětví na HDP v zemích GCC (v % HDP)

Podíl průmyslových odvětví na HDP v zemích GCC (v % HDP)

Ve hře o cenu ropy ovšem zdaleka nejde pouze o investice do ropných zařízení. Kvůli nízké ceně suroviny začíná téct do bot státům, které si za ropné peníze kupují loajalitu svých obyvatel. Írán například počítá s poklesem příjmů z prodeje ropy o padesát procent. Jenže ty tvoří 66 procent příjmů státního rozpočtu. Ještě hůř je na tom venezuelský prezident Hugo Chávéz, který za příjmy z ropy buduje novodobý socialismus. Za jeho vlády se Venezuela stala na příjmech z ropy absolutně závislá. Chávézovy štědré sociální programy na letošní rok jsou založeny na ceně 60 dolarů za barel. Jak její cena klesá, propadá se i prezidentova popularita.

Dobře na tom nejsou ani arabské země kolem Perského zálivu. Sice si v době hojnosti vytvořily strategickou rezervu v rozvojových fondech, své ekonomiky ovšem závislosti na ropě nezbavily. Naopak, podíl těžby na jejich HDP roste, zatímco ostatní sektory, které by mohly převzít roli ropy v hospodářství, stagnují. Tamní vlády si přitom ještě pamatují, jak nedostatek peněz kvůli nízké ceně ropy na začátku 90. let minulého století vedl až k občanským nepokojům.

Sám OPEC má ovšem omezené možnosti, jak nynější situaci čelit. Jeho státy těžbu snižují, nicméně ostatní producenti mimo ropný kartel vydolují letos ze země o 580 tisíc barelů více než loni. Vývoj cen bude navíc závislý na rychlosti, s jakou se západní ekonomiky vzpamatují z nynější recese. A to je příliš mnoho neznámých pro OPEC i pro západní bankovní analytiky.

 

Proč je ropa pro Araby životně důležitá

Arabské rentiérské režimy se mohly plně rozvinout a poměrně dlouho fungovat díky vysokým cenám ropy v 70. a na začátku 80. let dvacátého století. Vysoké příjmy z prodeje suroviny umožňovaly vládnoucím elitám distribuovat část tohoto bohatství obyvatelům, a tím otupit jejich politické instinkty. Vládci dokázali s těmito penězi uspokojit materiální potřeby obyvatel, poskytnout jim velmi rychle zdravotnictví, školství, dotované bydlení, potraviny či elektřinu v množství a kvalitě, které nebyly v oblasti pravidlem. Zároveň tímto distribučním mechanismem elity vytvořily střední vrstvu, jejíž životní úroveň byla a je závislá na státu.

Tento typ režimu poměrně úspěšně funguje, dokud jsou příjmy z prodeje ropy vysoké. Zároveň v této době vláda nemá důvod prosazovat změny, například posilování jiných odvětví, které by státu mohlo zajistit zdravý hospodářský růst. V době, kdy ceny ropy klesnou, se naopak naplno projeví důsledky závislosti na jednom dominantním zdroji příjmu. Režimy si už nemohou dovolit udržovat nákladnou úroveň veřejných služeb a nemají dost prostředků ani k uskutečnění důležitých ekonomických reforem. Jak stát musí snižovat své výdaje a dotace a případně, jako například Saúdská Arábie v 90. letech, zavádět nepřímé daně, obyvatelé těchto zemí se začínají politicky probouzet. V Kuvajtu začali požadovat opětovné zřízení národního shromáždění. Podobné signály politických změn se začaly šířit celou oblastí Arabského poloostrova.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 1. 2009 14:18

Citace - V.Mlich / 21.01.2009 08:39

Verte nebo neverte, ale pamatuji dobu, kdy v Rudem Pravu byly titulky: Automobilovy prumysl sili, ropa pry bude po 30 dolaru.
a jinak ti chutna soudruhu

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (V.Mlich 21. 01. 2009 08:39)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

23. 1. 2009 | 14:57 | Pavel

Koukněte se , kolik z ceny benzínu děla spotřební daň a DPH a bude vám jasno. více

23. 1. 2009 | 12:21 | hcko

Ropa pomalu ale jistě ztrácí význam a zájem o ní opadne, nakonec její množství nezadržitelně klesá, tady je spíš otázka, které prasata se balí na tom, že při ceně ropy 140$/barel byla cena Naturalu95 34,- kč a teď při ceně...více

21. 1. 2009 | 19:49 | manek H.

Neboť se nikdy neví,co se může státi. více

21. 1. 2009 | 19:48 | RomanH.

Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní. více

21. 1. 2009 | 16:34 | Ribol

Jo zase ty předsudky... Před x lety byl komunismus. Žil jsem před x lety. Jsem komunista.
Opravdu kvalitní příspěvek
více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Burzovní spekulace, Kontrakt, Nekrytý úvěr, letenky, chorvatsko, kiwi, last minute, dopravní předpisy, těžební průmysl, zdeněk kudrna, kunsthistorik, a karta, Cestování, Genius Student, investiční past, mobilní platba, životní úroveň, low

2L00296, 3AV3444, 6C22859, 5AM5548, 3AV0973

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK