Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daň z převodu nemovitosti platí prodávající

| rubrika: Příloha | 30. 5. 2008 | 11 komentářů

Úvodem je třeba zdůraznit, že tato daň se dotýká všech, kteří prodávají (resp. kupují) nemovitost, bez ohledu na to, zda se jedná o fyzickou osobu nebo společnost, zda jde o plátce DPH nebo ne, zda nemovitost je zapsaná v katastru nemovitostí nebo v katastru nemovitostí zapsaná není.

Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je v našem příběhu Petr, nicméně Karel je ze zákona ručitelem za zaplacení daně z převodu nemovitostí. To prakticky znamená, že pokud by Petr včas nezaplatil daň v řádné výši, může se finanční úřad domáhat zaplacení této daně i po Karlovi. Karel však není vydán napospas dobré vůli Petra, a může usilovat o úpravu podmínek kupní smlouvy tak, aby měl větší jistotu, že Petr svou daňovou povinnost splní. V kupní smlouvě může být např. sjednána smluvní pokuta, kterou Karel může uplatnit vůči Petrovi, pokud Petr včas a/nebo ve správné výši daň nezaplatí. Další možnost se nabízí v případě, že kupní cena je vyplácena z peněz složených kupujícím z prostředků složených do advokátní či notářské úschovy anebo na vázaný účet vedený u banky. V takovém případě je možné sjednat podmínky úschovy anebo vázaného účtu tak, aby byla část peněz odpovídající předem vypočtené výši daně z převodu nemovitostí vyplacena přímo finančnímu úřadu.

Co se týká výše daně, sazba je jednotná a činí 3 % ze základu daně. Základ daně je cena zjištěná na základě znaleckého posudku, a pokud je sjednaná cena vyšší než cena zjištěná znaleckým posudkem, je základem daně cena vyšší, v každém případě se cena při výpočtu zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru.

Petr bude povinen podat příslušnému finančnímu úřadu přiznání k dani z převodu nemovitostí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí. V našem příběhu, kdy k zápisu vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí dojde 6. června 2008, začne tříměsíční lhůta pro podání daňového přiznání plynout 1. července 2008 a skončí 30. září 2008. K daňovému přiznání je třeba přiložit ověřenou kopii kupní smlouvy a znalecký posudek o ceně nemovitostí. Daň je splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy také ve lhůtě do 30. září 2008, a výši daně si počítá sám poplatník – Petr. Je nutné, aby daň, kterou si sám vypočítá, ve lhůtě zaplatil, platební výměr od finančního úřadu totiž neobdrží! V případě nezaplacení daně anebo nezaplacení daně včas vzniká riziko zvýšení daně a penále. V případě, že je daň spočítána správně, finanční úřad není povinen Petrovi sdělovat vyměřenou daň, pokud o to Petr výslovně nepožádá.

Pokud je předmětem kupní smlouvy nemovitost, která není zapsána v katastru nemovitostí, uvedené lhůty se počítají od nabytí účinnosti kupní smlouvy.

Problematiku daně z převodu nemovitostí upravuje zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+32
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2008 15:36, Dokoupil Radek

Zajímalo by mě kolik zaplatím na dani z prodeje nemovitosti - rodinného domu, za který obdržím 800.000,- Kč.Děkuji za odpověď.

Reagovat

 

+32
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

8. 5. 2016 | 15:43 | Verča

Dobrý den, měla bych také dotaz, ohledně daní a posudku.V dědictví jsem před 7 lety získala dům. 7 let v něm nikdo nebydlel a nyní ho prodávám. Znalecký posudek byl dělán před 7 lety. Prodávám ho o polovinu méně než je posudek....více

14. 3. 2016 | 8:35 | dotaz

Dobrý den Prodáváme garáž bez znaleckého odhadu .Jak postupovat v případě zaplacení daně z převodu? DĚKUJI ZA INFO více

30. 5. 2015 | 19:35 | MAJKY

přesně 2roky více

6. 5. 2015 | 9:46 | David

Dobrý den, mám dotaz. Prodávám nemovitost, s tím, že je nějaká zůstatková cena hypotéky a za tu se to prodá a hypotéka se tím umoří. já z toho nemám ani korunu zisk, jak je tedy možné abych zaplatil tuto daň. To už opravdu...více

24. 3. 2015 | 8:53 | Lenka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli můžu bezplatně převést nebo darovat dům svým dětem. V případě záporné odpovědi, kolik % zaplatím. Děkuji více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Porodnost, Home banking, Rovnovážná cena, nemovitosti, nákup nemovitosti, moneta money bank, česká národní banka, unicredit bank, Neograph, Pavlína Nytrová, obnova, Horizon Access Brazil, Klaus Glaser, mateřské školy, mezinárodní obchod, školní uniformy, výkaz, fond světových indexů

1M02344, 2U45808, 1AH8437, 3U75801, 1E48996

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK