Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Další varování: českému průmyslu dochází dech

| rubrika: Analýza | 13. 5. 2008 | 1 komentář
Další varování: českému průmyslu dochází dech
Po pěti a půl letech nepřetržitého růstu průmyslová produkce v Česku klesla. Po sérii rekordů z předchozích měsíců sice nejde o žádnou tragédii, ale po propadu v zahraničním obchodě je to určitě špatná zpráva.

Český průmysl ztrácí dech. V březnu jeho výroba klesla ve srovnání s únorem o 2,4 procenta. Oproti loňskému březnu se výroba snížila o 2,1 procenta. Ruku v ruce se slábnoucí produkcí se propadají i tržby průmyslových firem. Ve srovnání s loňským třetím měsícem vydělaly o 2,7 procenta méně. Nejbližší budoucnost přitom nenaznačuje zlepšení. Objem zakázek pro průmysl meziročně klesl o 4,9 procenta. Jinými slovy, méně se vyrábělo, ještě méně se prodávalo a ještě méně se vyrábět a prodávat bude.

„Zdá se, že se březen rýsuje jako zlomový měsíc ve vývoji tuzemské ekonomiky. Vedle vysoké inflace a nečekaně prudkého propadu vývozu je březnový pokles průmyslové výroby dalším náznakem ochabující ekonomické aktivity,“ říká Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank. Připomíná přitom včerejší zprávu Českého statistického úřadu o mírném poklesu meziroční inflace z březnových 7,1 na dubnových 6,8 procenta.

Pokles průmyslu má kromě jiných i své příčiny. Jednak se srovnává s vysokými čísly z loňského roku, jednak se letos v březnu pracovalo o dva dny méně než loni. Po očištění od těchto vlivů a od sezónních vlivů by průmyslová produkce vykázala nárůst o 1,9 procenta. Ale ani to analytiky neuspokojilo. Čekali nárůst v průměru kolem 5,6 procenta.

„Průmyslová výroba klesla poprvé od ničivých povodní v roce 2002, kdy byla část ekonomiky pod vodou,“ připomíná Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. K příčinám poklesu připojuje rekordně silnou korunu a slábnoucí západoevropskou ekonomiku.

Těžko lze jinak interpretovat údaje Českého statistického úřadu o poklesu tržeb z přímého vývozu průmyslových podniků meziročně o 2,7 procenta ve stálých cenách (roku 2000) a o 8,5 procenta v běžných cenách. Tento pokles je významný, neboť z exportu české podniky získávají 47,9 procenta všech svých tržeb. Ještě výraznější byl pokles tržeb u firem se zahraniční majetkovou účastí, tedy podniků, které donedávna díky pevným vazbám na zahraniční trhy byly tahounem růstu průmyslové výroby i exportu. V březnu jim reálně klesly tržby o 3,1 procenta a tržby z vývozu o 3 procenta, v běžných cenách o 9,3 procenta. Tyto společnosti se přitom na všech tržbách českého průmyslu podílejí bezmála 60 procenty.

„Podniky pod zahraniční kontrolou mají ještě větší problémy s odbytem než ryze domácí společnosti. To je dáno větší orientací těchto podniků na západní Evropu, která se dostává do poměrně velkých problémů. Právě podniky pod zahraniční kontrolou v posledních letech tlačily průmysl vpřed. Jedná se tedy o novou zásadní hrozbu,“ varuje Pikora.

Nepříznivě se vyvíjejí rovněž mzdy a produktivita práce. Průměrná mzda v průmyslu v březnu meziročně stoupla nominálně o 8,8 procenta, za celé první čtvrtletí o 1,3 procenta a reálně po odečtení inflace vzrostla o 3,6 procenta. Produktivita práce ale vzrostla jen o 1,9 procenta. Mzdy tedy vykreslují typicky inflační růst, který, bude-li protažen do déletrvajícího trendu, bude hrozit roztočením mzdové a cenové inflační spirály.

Na kategorické varování ovšem situace v průmyslu ještě nenazrála. Za celé první čtvrtletí průmyslová produkce vzrostla o 5,7 % a za období od března 2007 do března 2008 přírůstek činil 6,9 procenta. Analytici si nepřipouštějí, že by se růst tuzemského průmyslu zastavil. Bude se však zpomalovat a za celý letošní rok odhadují přírůstek kolem 5,5 procenta.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

20. 5. 2008 | 11:12 | Stanislav Hájek

Tady se už budu jen opakovat. Politická krize v ČR začíná ťukat na dveře krizi ekonomické. Vládnoucí klika pomalu dojídá zbytky prostřenéhop stolu plného dobrot po ČSSD, nemá vizi, potácí se na místě a vrávorá jako opilá...více

Čtenáři také navštívili

12. 5. 2008 |

Strach z inflace nepouští evropské úrokové sazby dolů

Evropská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na euro na 4 procentech. Odmítla tak podpořit skomírající hospodářský růst a upřednostnila naopak své úsilí o snížení inflace, která je vysoko...

7. 5. 2008 |  | 4 komentáře

Rozpočtové výdaje Česka rostou příliš rychle

Výdaje českého státního rozpočtu rostou rychleji než příjmy a takřka dvakrát rychleji než celá ekonomika. Tento trend je dlouhodobý a nebezpečný.

11. 4. 2008 |

Z loňské stokoruny je letos jen 92,90

Maloobchodní ceny v březnu přestaly růst, i tak jsou ale o 7,1 procenta vyšší než před rokem. Zlevňovalo se jen málo, na čemž má pravděpodobně svůj díl viny vysoká zaměstnanost a růst příjmů obyvatel.

9. 4. 2008 |  | 2 komentáře

Obchodu se daří, přestože koruna sílí

Ohlašované zpomalení hospodářského růstu v Evropské unii, která je stále největším obchodním partnerem EU, ani silný kurz české koruny zatím českým vývozcům zjevně moc nevadí. Obchodní bilance za únor...

10. 3. 2008 |

Česko ještě rychleji nerostlo

Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí vzrostla o 6,6 procenta. Za celý minulý rok hrubý domácí produkt poskočil o 6,5 procenta. Bylo to nejvíce od vzniku Česka v roce 1993.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Maloobchodní bankovnictví, Zákonný zástupce, Zahraniční fondy, ondřej šteffl, vzdělání, ladislav kučera, ondřej šteffl, děti, Spořicí účet Optimal, konstrukce, zprostředkování, živnostníci, všeobecný vyměřovací základ, džin, burza v Rotterdamu, HB index, Petr Ustohal, chudnutí

5Z18338, 2E77777, 2SM5300, 2SM5307, 4E32220

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK