Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Česko ještě rychleji nerostlo

| rubrika: Analýza | 10. 3. 2008
Česko ještě rychleji nerostlo
Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí vzrostla o 6,6 procenta. Za celý minulý rok hrubý domácí produkt poskočil o 6,5 procenta. Bylo to nejvíce od vzniku Česka v roce 1993.

Hrubý domácí produkt obsahuje všechny nové hodnoty vytvořené za dané období. Ten český vzrostl v loňském čtvrtém čtvrtletí o 6,6 procenta a za celý rok 2007 o 6,5 procenta. Český statistický úřad tak upravil své předchozí odhady, a to směrem dolů. Kvartální růst snížil o 0,3 procentního bodu, celoroční o 0,1 procentní bod. I tak České zažilo nejrychlejší roční hospodářský růst od svého vzniku.

Loni hnala ekonomiku kupředu především soukromá spotřeba. Je to důkaz, že Češi cítí, že bohatnou a mohou si dovolit více utrácet. Je to patrně i díky tomu, že se za celý rok 2007 snížila nezaměstnanost o 1,8 procentního bodu ve srovnání s rokem 2006, v posledním čtvrtletí dokonce o 1,9 procentního bodu v meziročním srovnání. Více lidí tedy mělo práci a užívalo si příjmů z mezd, které loni rostly rekordním tempem. Růst průměrné mzdy spolu s počtem vyplácených mezd způsobil nárůst celkem vyplácených mezd o 9 procent. I když je to poměrně vysoké číslo, bylo vyváženo růstem produktivity práce a nemá tedy čistě inflační dopady – za ty peníze se opravdu vytvořilo více zboží a služeb (mzdové náklady na jednotku produkce klesly).

Anketa

Pocítili jste loni, že Česko bohatne?

Dalším motorem růstu byly investice, meziročně se zvýšily o 8 procent. Za tím lze tušit stavbu nových továren, pořizování nových strojů a zařízení a obnovu těch starých. Investoři využívali trvajících nízkých úrokových sazeb. Třetím hlavním přispěvatelem k hospodářskému růstu ČR byl zahraniční obchod. Silný kurz koruny se v minulém roce také ještě nestačil zcela projevit.

Na poptávkové straně k ekonomickému růstu přispěla 2,6 procentního bodu konečná spotřeba (domácností , státních institucí i exportérů). U státních institucí v posledních třech měsících minulého roku stálo za pozornost zvýšení výdajů na opravy silnic a do zdravotnictví.

Z hlediska jednotlivých odvětví loni hospodářskému růstu nejvíce pomohly investice do nákupů a oprav motorových vozidel, investice do strojů a zařízení a investice do bydlení. Posledně jmenované vzrostly o 7,2 procenta, což souvisí jak s vyšší zaměstnaností a růstem příjmů obyvatel, tak také s růstem jejich zadluženosti a poměrně nízkými úrokovými sazbami na hypoteční úvěry po většinu minulého roku.

Česká ekonomika tedy loni i po revizi ČSÚ rostla mimořádně rychlým tempem, rychlejším, než očekávaly státní instituce (např. ministerstvo financí) i nezávislí ekonomové. Přírůstek hrubého domácího produktu ČR překonal dva a půlkrát průměrné tempo růstu HDP evropské sedmadvacítky a trojnásobně tempo růstu zemí eurozóny.

Nyní však ekonomové očekávají zchlazení konjunktury. Ekonomika naráží na meze svých růstových zdrojů (úrokové sazby, možnosti pracovního trhu, výrobní kapacity). Export se brzy začne potýkat s vysokým kurzem koruny a slábnoucí poptávkou po českém zboží v zemích západní Evropy, které letos očekávají zpomalení tempa růstu HDP. V neposlední řadě se projeví také pokračující růst cen hlavních průmyslových surovin včetně energie a růst úrokových sazeb.

„Na všech frontách čekají ekonomiku spíše horší zprávy,“ varuje Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. „Za varovné lze považovat i to, že v ekonomice rostou zásoby, které bude třeba jednou vyčerpat. V roce 2008 proto očekáváme zpomalení růstu na 5,1 procenta. V globálním porovnání se ale české ekonomice povede skvěle,“ ujišťuje Pikora.

Jak dlouho ještě může české ekonomice vydržet tak rychlé tempo růstu? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Veřejný statek, Nabídkové šoky, Ziskový výnos, letecké spoelčnosti, letiště, zahraničí, peníze nebo život, služební cesta, veřejný sektor, lehký průmysl, Nemrhejte penězi, přikázání pohledávky, SSM, l’oreal, FlexiCredit, AQ okna, Praha 1, péče o přírodu

4T38189, 1E93944, 6B66666, 5A67789, 4E19484

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK