Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hospodářský růst, který nikdo nečekal

| rubrika: Co se děje | 18. 2. 2008 | 7 komentářů
Hospodářský růst, který nikdo nečekal
Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zvýšila svůj výkon mnohem více, než očekávala většina ekonomů. Letos se takové překvapení nejspíš konat nebude.

Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek zveřejnil předběžný odhad růstu hrubého domácího produktu za loňské čtvrté čtvrtletí a za celý minulý rok. V posledních třech měsících minulého roku česká ekonomika rostla ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 6,9 procenta a zaskočila tak většinu ekonomů a analytiků, kteří očekávali naopak zvolnění tempa na 5,9 procenta. Za celý loňský rok české HDP poskočilo o 6,6 procenta. Navzdory zpomalení v USA, které se pomalu přenáší i do Evropy.

Česká ekonomika se tedy nejspíš vzepřela předpokladům ekonomů, podle nichž už měla mít nejlepší dny za sebou. Tempo jejího růstu mělo postupně zvolňovat a konjunktura by vcházela do fáze „měkkého přistání“, jak minulý týden charakterizoval příští vývoj Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

„Nejen, že je růst vyšší, ale dokonce má i jiný trend, než se čekalo,“ komentoval statistiku Vladimír Pikora, hlavní ekonom poradenské firmy Next Finance. „Trh sázel na zpomalení ekonomiky. To se ovšem nestalo. Vezmeme-li v úvahu, jak západní Evropa a USA zpomalují, jedná se o excelentní výsledek.“

Ačkoliv zatím nejsou k dispozici údaje o struktuře hospodářského růstu, lze předpokládat, že byl tažen zejména soukromou spotřebou a exportem. Lze tak usuzovat z rostoucí zaměstnanosti (v ekonomice v posledním loňském čtvrtletí pracovalo o 1,9 procenta více osob než před rokem), rostoucích platů, zvyšující se zadluženosti domácností a celoročního, poměrně dynamického růstu maloobchodních tržeb. Nákupy pro soukromou spotřebu se za celý loňský rok zvýšily o 6,8 procenta, v motoristickém segmentu maloobchodní tržby vzrostly o 9,6 procenta, útraty spotřebitelů za ubytování a veřejné stravování stouply o 1,5 procenta.

Vývoz za minulý rok stoupl o 15 procent a přebytek obchodní bilance v běžných cenách dosáhl historického rekordu 86 miliard korun, což je více než dvojnásobek skutečnosti z roku 2006. Dovoz stoupl o 13,1 procenta.

Přestože největším obchodním partnerem ČR zůstávají západoevropské členské země EU, zvyšuje se význam obchodu s nově přijatými členskými státy, jejichž ekonomiky rovněž velmi dynamicky rostou. Podobně se dlouhodobě vyvíjí i obchod mezi ČR a Ruskem.

Západní Evropa je s americkou ekonomikou propojena mnohem více, proto se také hospodářské potíže v USA projevují v zemích eurozóny silněji než v Česku. Ale méně, než  se očekávalo. Tempo růstu HDP v celé Evropské unii v posledním loňském čtvrtletí zpomalilo na meziroční 2,6 procenta. V zemích eurozóny vzrostl HDP za celý rok o 2,3 procenta, zatímco ve třetím kvartálu činil hospodářský růst v meziročním srovnání 2,7 procenta.

Ve srovnání s USA, jejichž hospodářský růst se v posledních třech měsících loňského roku zabrzdil na 0,2 % a HDP za celý rok vzrostl o 2,5 % si Evropa udržela tempo nepatrně vyšší. Z národních statistik vyplývá, že hospodářské recesi v USA solidně odolávají největší evropské ekonomiky, německá i francouzská. Vypovídají o tom nejen makroekonomické výsledky, ale i nečekaně vysoké hodnoty předstihových indikátorů, v případě Německa indexy ekonomického sentimentu Ifo a ZEW.

Podle předpovědí ekonomů ovšem bude i v Evropě letos hospodářský růst zpomalovat, přinejmenším v prvním letošním pololetí. Českou republiku tento trend nemine. Je na místě očekávat snížení poptávky po českém exportu v EU i v USA, růst cen energie a zřejmě i průmyslových surovin a potravin, které mohou omezit domácí poptávku. Avšak obavy z  tvrdého pádu české ekonomiky v tuto chvíli nejsou na místě.

Jak dlouho ještě může česká ekonomika růst o šest procent ročně? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 2. 2008 13:06, čtenář

Pěkný článek

Reagovat

 

+61
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 2. 2008 13:27, k22

Politika ODS bude znamenat jen vyšší inflaci, vyšší úrokové sazby a sníženou poptávku, nejprve to odnesou zaměstananci a potom živnostníci (těm to ovšem ze srdce přeji, neměli volit ODS)! Snad jim to do příštích voleb docvaknei přes jejich nižší IQ...

Reagovat

 

-31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Lukáš M. 18. 02. 2008 22:26)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

22. 2. 2008 | 17:22 | čtenář

pěkný článek! více

21. 2. 2008 | 13:07 | čtenář 2

pěkný článek více

21. 2. 2008 | 13:06 | čtenář

Pěkný článek více

19. 2. 2008 | 13:27 | k22

Politika ODS bude znamenat jen vyšší inflaci, vyšší úrokové sazby a sníženou poptávku, nejprve to odnesou zaměstananci a potom živnostníci (těm to ovšem ze srdce přeji, neměli volit ODS)! Snad jim to do příštích voleb docvaknei...více

19. 2. 2008 | 9:31 | froberg

Je dobré tomu věřit, ale nebude to vůbec jednoduché. Tlaků proti bude letos dost. A i když stále všichni říkají, že americká recese na nás nemá "zatím" příliš vliv, nechvalme den před večerem. Ještě nedávno bylo možné číst,...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Výpovědní lhůta, Strategie maximální likvidity investic, Arbitrážový obchod, česká spořitelna, bankovnictví, daň z příjmů, elektronická evidence tržeb, vodafone, bělorusko, přípitek, hospodská ekonomie, Luboš Prokůpek, evropské volby, start-upy, fond nemovitostních akcií, Marie Nováková, levice, investiční makléř

1T46793, 2L13776, 4L04443, 4AK2555, 6C14949

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK