Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zakopaný pes české ekonomiky

| rubrika: Komentář | 5. 11. 2013 | 8 komentářů
Cesta k prostředí, které přeje ekonomice? Bez seriózní vlády to půjde těžko.
Zakopaný pes české ekonomiky

Je politická roztříštěnost nutně katastrofou pro ekonomiku? Může být a nemusí. Známe příklady v obou směrech.

Italská cesta: cesta nejmenšího odporu

Klasickým případem země, která těžce doplácí na politickou roztříštěnost z minulých dob, je Itálie. Přitom během prvních dvaceti let trvání italské republiky se zdálo, že politika nehraje roli. Během let 1950 až 1970 italská ekonomika znásobila svoji výkonnost 2,34krát. Dokonce bez velkého růstu státního dluhu: ten během téhož období vzrostl ze 30 na 38 procent hrubého domácího produktu.

Leckdo si mohl po této zkušenosti myslet, že časté střídání vlád vlastně vůbec nevadí. Anebo že je dokonce prospěšné. Jenže politická nestabilita si začala vybírat svoji daň během 70. let. Přišly problémy, o slovo se přihlásil hospodářský cyklus – a italské vlády, které se střídaly jak na běžícím páse, šly cestou nejmenšího odporu. Tedy cestou státního utrácení a vyšších daní.

Italský stát byl během 60. let celkem štíhlý s poměrem veřejných výdajů k hrubému domácímu produktu v průměrné výši 28,4 procenta. V průběhu 70. let však výdaje nabobtnaly až ke 38 procentům domácího produktu a veřejný dluh překročil hranici 60 procent. Čímž příběh zdaleka nekončil.

Výdajová spirála se roztočila. Výdaje měly za následek vyšší dluhy: hranice sta procent domácího produktu byla překonána v roce 1990. Nyní Itálie dluží patrně již přes 130 procent svého hrubého domácího produktu. Nepomohla ani reforma volebního systému v roce 1992. Nepomohlo euro. Hříchy minulosti Itálii táhnou ke dnu. A nejsou to Berlusconiho hříchy, jde o problémy mnohem staršího data.

Zvyšování daní, nezbytně doprovázející růst výdajů, ochromilo hospodářství. Kvůli vysokým daním trvá vysoká nezaměstnanost a odliv kapitálu do ciziny. Italská ekonomika trvale stagnuje od roku 2000.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Jak se (ne)dostat na šikmou plochu

Může něco podobného postihnout i Česko? Ale ano, může. Česká politika velmi připomíná první italskou republiku: poměrný volební systém, který vede k nestabilním koalicím a ke korupci. Míra veřejných výdajů odpovídá Itálii v roce 1981. S dluhem jsme na tom zatím lépe: zhruba na italské úrovni roku 1971.

Pokud ovšem bude česká politická „Itálie“ trvat ještě deset let, můžeme se dostat na šikmou plochu a budeme už jenom klouzat dolů. Nebude záchrany.

Politický systém ale není všechno. Existuje země, která má dokonce ještě horší politický systém než Česko, je rovněž zatížena korupčními skandály, a přesto prosperuje. Touto zemí je Izrael.

„Švýcarsko má 7,5 milionu obyvatel, podobně jako Izrael, ale jeho vláda má jen sedm ministrů,“ uvádí Jair Lapid, zakladatel liberální strany Ješ Atid a nynější izraelský ministr financí. „Izraelská vláda má 35 ministrů a náměstků. Jsou zde ministři bez portfolií a kvalifikovaní lídři, kteří obdrželi nově vytvořená a zcela zbytečná ministerstva, jen aby podpořili vládní koalici. Izraelská vláda se skládá z osmi stran, přičemž každé z nich premiér musí vyjít vstříc. Během posledních dvaceti let jsme měli dvacet ministrů vnitra, patnáct ministrů spravedlnosti a ministrů zdravotnictví, čtrnáct ministrů zahraničí, třináct ministrů financí a sociálních věcí, dvanáct ministrů školství, deset ministrů obrany a devět ministrů veřejné bezpečnosti. Ministři téměř nikdy nemají dost času, aby připravili a uskutečnili důležité reformy, což má za následek krátkodobé myšlení bez strategických cílů.“

Navzdory trvalému politickému chaosu Izrael nejenže nekrachuje, ale dokonce prosperuje. Jaký je rozdíl mezi Itálií a Izraelem?

Podnikání, vzdělání. Národní zájem

V první řadě Izrael nabízí mnohem lepší prostředí pro podnikatele. V žebříčku Doing Business, který udává kvalitu podnikatelského prostředí, se Itálie umístila na 65. místě, zatímco Izrael byl na 35. místě. Pro zajímavost: Česko v nedávno publikovaném žebříčku spadlo ze 68. na 75. místo. Mimořádně špatně si vedeme například v zakládání podniků – kdo někdy zakládal společnost s ručením omezeným, ví, jak těžký porod to je. Dále v placení daní, přičemž je hodnocena složitost a pracnost systému, nikoli výše daní jako taková. (Zdržím se raději poznámek na adresu bývalých ministrů financí.)

Kromě lepšího podnikatelského prostředí Izrael nabízí skvělé školy, zejména technického zaměření. Kdo stále ještě žije v iluzích o skvělých kvalitách českých technických fakult, ať se raději probere.

A v neposlední řadě: i když jsou izraelští politici tlačeni, nebo dokonce motivováni volebním systémem do velmi neoptimálního chování, mají jedno společné. Všem jde o prospěch jejich země. Národní zájem není v Izraeli sprosté slovo jako v Česku.

Anketa

Přinese nová vláda prostředí vstřícnější k podnikatelům?

Lepší něco než nic

Je těžké spekulovat nad možným složením příští české vlády a její stabilitou. V českém politickém systému platí jen jedno pravidlo, a sice to, že překvapení nemají žádné hranice. Velkou úlevou je fakt, že koalice ČSSD a KSČM – přímá linka do Itálie – nemá většinu. Hnutí ANO 2011 má v programu zákaz zvyšování přímých daní, což je další velká úleva.

Nicméně potenciální koalice je stále ve hvězdách. Vyjednávací tým ještě ani není sestaven. Těžiště vládní moci je v rukou strany, která ve volbách totálně propadla.

Nemá mnoho smyslu pokoušet se předpovídat rozpočtovou politiku vlády, která má teprve vzniknout. Nemá ani smysl tipovat životnost této vlády nebo termín nejbližších voleb.

Co naopak může mít smysl: zamyslet se nad faktory, které mají za následek úspěch či neúspěch jednotlivých ekonomik. Ideální kombinací je samozřejmě štíhlý stát s dobře fungujícími institucemi a stabilním politickým systémem. Ve světě vede Singapur; ze zemí nám kulturně bližších můžeme uvést Nový Zéland, USA nebo Austrálii.

Pokud slevíme z požadavku na štíhlý stát, můžeme uvést celou severozápadní Evropu a Severní Ameriku. Dokonce i Polsko a Slovensko mají lepší podnikatelské prostředí (45., respektive 49. místo v žebříčku Doing Business), což je pro Česko bezmezná ostuda. 

Bohužel, kvalitnější instituce, lepší podnikatelské prostředí a štíhlejší stát se odkládají až do doby, kdy budeme mít alespoň trochu seriózní vládu. A zde je zakopán pes.

Psáno pro Lidové noviny

Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pavel Kohout je autorem knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizika a Investiční strategie pro třetí tisíciletí, a makroekonomii, např. Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a byl členem Poradního expertního sboru (PES). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners, v níž působí jako ředitel pro strategii. 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+34
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 11. 2013 21:49, Jan57

Tak to je zjištění hodné nobelovky. Při troše pozorování toho ce se zde děje, nepotřebujeme příklady o jinud. Jednou ODS, jednou ČSSD. Jedni něco vymyslí, vrazí do toho peníze a když přijdou k moci druzí, tak to zruší, do zrušení vrazí peníze, vymyslí něco jiného, vrazí do toho peníze. Když přijdou k moci ti první .............. . A tak je to stále dokola a přitom stojíme na místě, to v tom lepším případě. Horším případě jedeme z kopce, což je poslední dobou častější. A ještě maličkost, žádné do 10 let pojedeme z kopce, z kopce opravdu jedeme už dnes a brzda nefunguje. Víte o někom, kdo někdy dokázal opravit nefungující brzdu jedoucího auta? Já ne. ČSSD asi nebude dobrý opravář.

Reagovat

 

+4
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 11. 2013 14:23, Fredy

.....Bohužel, kvalitnější instituce, lepší podnikatelské prostředí a štíhlejší stát se odkládají až do doby, kdy budeme mít alespoň trochu seriózní vládu. A zde je zakopán pes......

To si budeme muset ještě pár desítek let počkat. Zatím se, v politickém business projektu, vystřídali jen 3 milionáři (miliardáři). Ještě jich je pár na skladě ......

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

7. 11. 2013 | 21:58 | czhunter

Lidi klidně můžou být pořád v práci, ale ekonomice to nijak neprospěje (viz třeba Řecko ale i ČR: http://finexpert.e15.cz/nejmene-hodin-v-praci-travi-nizozemci ).
Kdyby ovšem náhodou začali i pracovat, to by byla jiná....
více

6. 11. 2013 | 20:49 | KarelT

To je opravdu kouzelný výraz "Prostředí, které přeje ekonomice". :-) Pamatuji se jak se ekonomové rozplývali nad "ekonomickým prostředím" Irska a pobaltských států. Bohužel to nemusí být vždy totéž co "Prostředí, které přeje...více

6. 11. 2013 | 19:13 | Lada

No on pan Kohout už úplně zblbl od té doby co je v Partners a o nějaké objektivitě informací je možno pochybovat (jak hloupě a zaujatě jste pane Kohoute hájil II.pilíř- koho chleba jíš toho píseň zpívej,že?) Jinak ty kecy...více

6. 11. 2013 | 10:46 | Fredy

Kterou že pravici máte na mysli? Doufám, že ne levičáky z ODS .... :) více

6. 11. 2013 | 8:50 | šváb

Proč výhradně ČSSD a komunisti jsou cestou do Italie? Pravice za své sedmileté vlády provázené zvyšování daní, dokázala zvojnásobit státní dluh. Nemluvě o rozkradeném majetku a navýšení vnitřního dluhu v dopravní infrastruktuře,...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dluhové trhy, Převis nabídky, Odpisy, matěj hollan, radim jančura, karel havlíček, ivan bartoš, šedá ekonomika, poplatek za držení cenných papírů, hindsight bias, pojištění bezmocnosti, kurvítko, předvídavost, svěřenské fondy, mazlíček, pozice, kate moss, Vanguard Total World Stock Index ETF

4C72350, 4C72350, 1B04442, 3S22524, 3C47538

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK