Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zaplacení dluhů vás z registru dlužníků hned tak nedostane

Zaplacení dluhů vás z registru dlužníků hned tak nedostane
Pokud jste nezaplatili splátku dluhu či fakturu za telefon, můžete se dostat do registrů dlužníků. I když dluh uhradíte, negativní zápis včetně data splacení v nich zůstane ještě několik let.

Slečna Šárka minulý rok zrušila kreditní kartu. Jenže si na závěrečném vyúčtování nevšimla, že by měla bance doplatit ještě dlužných třicet korun. Žila v přesvědčení, že všechny dluhy vyrovnala. Nyní s přítelem uvažují o koupi bytu. Když se šli do banky ptát na možnosti získání hypotéky, čekalo ji překvapivé sdělení: „V registru dlužníků jsme zjistili, že jste dosud nezaplatila jeden dluh.“

Šárka překvapení neskrývala. Bankovní pracovnici odpověděla, že o žádném dluhu neví. Teprve později zjistila, že jde o nezaplacený třicetikorunový nedoplatek, který mezitím narostl o úroky. Zašla do banky a vše ihned uhradila. Jenže to neznamená, že by její záznam z registru dlužníků automaticky zmizel. Bude tam v případě registru SOLUS, který eviduje pouze dlužníky v prodlení se splátkou, ještě další tři roky.

Koho sledují registry dlužníků

SOLUS
Negativní registr do něhož členské organizace hlásí informace o dlužnících, kteří se dostali do prodlení se úhradou dluhu. Kontrolou spolehlivosti, správnosti a úplnosti údajů předávaných jednotlivými členy sdružení SOLUS je pověřen auditor.

Bankovní registr klientských informací
V registru jsou vedeny fyzické osoby (občané i živnostníci), které u některé banky – účastníka registru – čerpají nebo čerpali úvěr (tzn. i kontokorent) nebo se pohybují v povoleném pásmu záporného zůstatku na běžném účtu nebo mají kreditní kartu. V registru budou také vedeny fyzické osoby, které o úvěr či o vydání kreditní karty teprve žádají.

Nebankovní registr klientských informací
V registru jsou vedeny osoby, které čerpaly úvěr u některé z členských leasingových společností či nebankovních poskytovatelů úvěrů.

Pokud banka nahlásila nezaplacení dluhu z kreditní karty i do Bankovního registru klientských informací, který shromažďuje data o všech lidech, kteří si vzali půjčku, nejen o neplatičích, zůstane záznam o dluhu i jeho splacení viditelný ještě další čtyři roky. Vymazat záznam před těmito lhůtami nelze. Šárka se teď ale bojí, že jí minulý prohřešek může zablokovat cestu k hypotéce a vytouženému bytu.

Banky údaje z registrů při hodnocení solventnosti klienta využívají. Jde však pouze o jednu z řady posuzovaných informací. „Hodnotíme žadatelovy příjmy. Může jít o pravidelné příjmy za zaměstnání nebo příjmy podle daňového přiznání u osob samostatně výdělečně činných. Příjmy pak porovnáváme s jeho veškerými pravidelnými výdaji, včetně úvěrů, u nichž žadatel figuruje jako majitel, spoludlužník nebo ručitel,“ shrnuje hlavní kritéria Klára Pačesová, tisková mluvčí České spořitelny.

Informace z registrů dlužníků slouží bankám k doplnění informací o schopnosti klienta splácet další půjčku. Zároveň si v nich může banka ověřit, zda jí klient nezatajil některé úvěry. „Bankovní registr, který nabízí větší množství informací, nám ukazuje celkové chování klienta,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. Negativní zápis o případném nesplaceném dluhu však podle oslovených bank automaticky neznamená, že by klient ztratil přístup k dalším úvěrům.

Výjimkou je úvěrová společnost Cetelem. „Ve většině případů se klienti do negativního registru SOLUS dostanou kvůli dlouhodobému nesplácení závazků. Takové předlužené klienty nechceme dále zatěžovat a půjčku jim neposkytneme,“ uvádí Martin Malý, tiskový mluvčí Cetelem.

Navzdory zkušenosti slečny Šárky se banky i zástupci registrů shodují, že kvůli opomenutí či drobné částce se negativní informace o klientovi do registrů většinou nedostane. „Dlužník je do negativního registru SOLUS zařazen až v okamžiku, kdy prodlení se splátkou trvá stanovenou dobu a kdy dlužná částka překročila stanovenou minimální hranici,“ upřesňuje Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. Lhůty upravují pravidla používání registru a liší se podle toho, zda klient přestal platit na začátku, v průběhu či na konci smluvního vztahu.

Z registru SOLUS se tak instituce dozví, jak vysoký je dluh klienta po splatnosti, počet dlužných částek, kdy a u kterého produktu se prodlení dopustil. „Společnost přesně ví, jak závažným způsobem porušil dlužník své závazky,“ dodává Stopka.

Do pozitivního Bankovního registru klientských informací a sesterského Nebankovního registru se klient dostane, jakmile si vezme nějakou půjčku. Registr pak po celou dobu splácení eviduje, jak se dlužník chová. „Pokud splácí bez problémů, je to pro banky a jiné instituce o klientovi dobrá zpráva,“ říká Karel Kolář, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. V celé klientově historii tak může banka vidět i případné porušení závazků. U náhodných pochybení vidí, že šlo o ojedinělý případ a že dluh už vyrovnal. „Pak by to pro klienta neměl být při žádosti o úvěr problém. I když nelze vyloučit, že i v takovém případě bude pro některou instituci nedůvěryhodný,“ dodává Kolář.

Požádat banku o vymazání negativních informací z registru po uhrazení dluhu je zbytečné. Podle pravidel registrů to banka udělat nemůže. Nahlásí jen, že klient dluh vyrovnal. Zápisy se aktualizují v měsíčních intervalech.

Tento zápis bude viditelný ještě tři roky v registru SOLUS a čtyři roky v Bankovním a Nebankovním registru. Teprve pak se vymaže. O výmaz lze požádat pouze v případě, že zápis o klientovi byl chybný. Na tuto chybu by měl klient upozornit klientské centrum daného registru, který se o nápravu postará ve spolupráci s institucí, která informaci nahlásila.

Odmítla vám někdy banka půjčit kvůli zápisu v registru dlužníků? Podělte se o zkušenosti.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+25
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 3. 2014 8:35, Kristyna

Dobrý den,chci se zeptat jak zjistim kde dlužim. Dělám operátorku pro Vodafone a tam jsem se poprve dozvedela že jsem v registru dlužníku ( SOLUS )
Zajímalo by mě kam musim jet,abych ten dluh mohla uhradit. Někdo mi říkal že bych musela až do Prahy a tam se da dluh uhradit. Kdyby jste někdo věděl adresu,nebo nějkou radu jak to uhradit bylo by to fajn. Ráda bych si tam zajela osobně. Děkuji

Reagovat

 

+63
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 1. 2010 8:41, comment

Pokud Vás banka nechá v registru, tak je to z jejího pohledu logické, i když Vám to může připadat nespravedlivé. Registr mají banky na to, aby si dávaly pozor na problémové dlužníky. Pokud jste jim jejich nároky nejen neuhradila, ale už je po Vás ani nemohou vymáhat, jste pro ně samozřejmě ještě větší problém než ten, kdo sice neuhradí, ale aspoň ho mohou žalovat.

Proč v tom hledat nějakou "spravedlnost", když jde o účelový registr, který chrání zájmy bank?

Reagovat

 

-21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Eva K. 25. 01. 2010 20:05)

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

13. 10. 2015 | 22:58

více

13. 10. 2015 | 22:57 | Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Chtěl jsem si půjčku u KB, ale tam mi řekli že mám někde dluh a mám zápis u Solus. Tak jsem si zjistil kde a kolik a chci to zaplatit v nejbližších dnech. Myslíte že mi banka dá pujčku když...více

5. 10. 2015 | 21:06 | Anna

Dobrý den,přítel si před 7 lety půjčil 150tis,ale pozdě zaplatil jen 2 splátky okolo 12tis,půjčku má splacenou,ale nevím jestli mu zamítnou hypotéku kvůli tomu,nikde jinak nemá dluhy. více

22. 7. 2015 | 18:25 | David

Dobrý den chtěl bych se zeptat vzal jsem si nebankpvni pujicku může mě také dat do solusu Děkuji. více

28. 6. 2015 | 19:34 | Jan

Bohužel banky si dělají co chtějí i když dostanou vše uhrazeno i s úroky. Jedná se o vyděračské praktiky,jenž nemají nic společného se slušností a korektností bohužel.Je třeba vytvořit jiné bankovní možnosti a řešení věcí....více

Čtenáři také navštívili

19. 1. 2010 |  | 150 komentářů

Život v osobním bankrotu: Těžce vykoupená úleva pro dlužníky

Dlužníci, kterým přerostly půjčky přes hlavu, se mohou dluhů zbavit v institutu tzv. osobního bankrotu. Psychická úleva a šance na nový začátek je vykoupena pětiletým životem v chudobě.

7. 1. 2010 |  | 4 komentáře

Nepovolené přečerpání účtu vás přijde pořádně draho

Jestliže se na běžném účtu dostanete do mínusu a nemáte zřízen kontokorent, může vás to přijít zbytečně draho. Počítejte s tím, že za svou nepozornost bance zaplatíte minimálně pár desítek, či spíše stovek...

22. 12. 2009 |  | 45 komentářů

Osm rad, jak si před dlužníkem a exekutorem ochránit vlastní majetek

Víte, co dělat a jak předcházet tomu, aby vás dlužník nevtáhnul do exekuce, v níž budete muset složitě prokazovat, že zabavený majetek nepatří dlužníkovi? Dodržujte osvědčená pravidla a přestaňte dlužníka...

9. 12. 2009 |  | 10 komentářů

Finanční gramotnost: Na dovolenou si půjčí jen blázen, zjišťují učitelé ve finanční hře

Výuka finanční gramotnosti na školách často naráží na nezájem učitelů. Poradenská společnost KFP přišla s metodou, jak učitele i žáky pro toto téma nadchnout. Učitelům nabízí kurzy, kde si mohou zahrát...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

rodičovství, správa sociálního zabezpečení, zaměstnání, zaměstnání, informativní osobní list důchodového pojištění, sport, tajemno, Svaz dopravy a průmyslu, Akademické centrum v Nových Hradech, garantované fondy, Děda Mráz, etsy, vědci, platina, čestné prohlášení, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, srovnání cestovního pojištění, nejlevnější povinné ručení, půjčky

2J40514, 4H79320, 2J40524, 4H58241, 8A68463

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.