Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hvězdné nebe v prosinci

| 22. 1. 2003
Hvězdné nebe v prosinci
Ve spolupráci s CRA Rating Agency jsme provedli pravidelné měsíční hodnocení otevřených podílových fondů s domicilem v České republice.

Nejprve pro připomenutí: fondy pomocí jedné až pěti hvězdiček hodnotíme již více než dva roky, a to na základě metodiky ratingové agentury CRA Rating Agency (součást celosvětové sítě Moody s). V tuto chvíli hodnotíme fondy s domicilem v České republice, a to jak členy UNIS, tak i ostatní fondy, u nichž máme k dispozici relevantní údaje.

U fondů, rozdělených do skupin podle pravidel Unie investičních společností, hodnotíme tři základní údaje: výkonnost, volatilitu a rizikovost, která zohledňuje nezralost českého trhu. Podrobnosti o metodice a váze jednotlivých kategorií najdete na speciálních stránkách.

Akciové fondy

Po listopadovém přírůstku ve skupině akciových fondů v podobě čtyř fondů investiční společnosti ČP Invest (profil, názory), které splnily kritérium CRA Fond Scoringu v podobě roční existence, bylo i prosincové hodnocení obohaceno o "nový" fond. V rámci změny investiční strategie byl do skupiny akciových fondů zahrnut fond J&T AM Euro (ex-Newton Euro) (profil, názory). Základním cílem investiční politiky fondu J&T Euro je zabezpečení dosažení růstu hodnoty majetku fondu investováním do diverzifikovaného portfolia zejména zahraničních cenných papírů emitentů ze zemí Evropské unie, Švýcarska a Norska. Celkem tak bylo hodnoceno šestnáct fondů.

J&T Euro získal v nové společnosti na úvod solidní počet tří hvězdiček. Mezi nejlepší fondy hodnocené skupiny patří ČP Invest Fond globálních značek (profil, názory, koupit) a ČP Invest Fond ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit). Ve srovnání s předcházejícím obdobím o jednu hvězdičku přišly též fondy J&T AM Perspektiva – A (profil, názory), ČSOB světový akciový (profil, názory) a IKS Fond světových indexů (OFOKSFSI). J&T AM Perspektiva – A drží aktuálně tři hvězdičky, IKS Fond světových indexů hvězdičky dvě a ČSOB světový akciový se ziskem jedné hvězdičky společně s fondem AKRO Eurotech (profil, názory) uzavírá celou skupinu. Kompletní výsledky akciových fondů.

Dluhopisové fondy

Do skupiny hodnocených dluhopisových fondů se po třech měsících a dílčí změně názvu opět vrátil fond Newton Konzervativní, nyní J&T AM Konzervativní (profil, názory). V této skupině tak bylo za prosinec 2002 hodnoceno deset fondů. J&T AM Konzervativní otevřený podílový fond obdržel po návratu tři hvězdičky, což je stejný počet, jakým byl fond ohodnocen v srpnové CRA Fond Scoringu, tedy předtím než představenstvo J&T Asset Management oznámilo pozastavení odkupování podílových listů a zveřejňování hodnoty podílových listů a podílových fondů investiční společnosti NEWTON Investment díky protokolárnímu přebírání veškerého majetku a dokladů převáděných fondů do správy J&T Asset Management. Ve srovnání s minulým měsíce si o jednu hvězdičku pohoršily fondy ČP Invest Fond státních dluhopisů (profil, názory, koupit), který má nyní hvězdičky čtyři a ČSOB český dluhopisový (profil, názory), aktuálně ohodnocený dvěmi hvězdičkami. Pětihvězdičkový vrchol tak zaujímají pouze 1. IN dluhopisový fond (profil, názory) a ISČS Sporobond (profil, názory), který drží toto nejvyšší ocenění již od srpna 2001. Na konci skupiny pak s odstupem stále zůstává odpadlík CitiBond Czech Fund (profil, názory) s jednou hvězdičkou, na kterou spadl v červenci letošního roku. Kompletní výsledky dluhopisových fondů.

Fondy peněžního trhu

Ve skupině peněžních fondů byly přiděleny hvězdičky deseti fondům. Skupina fondů peněžního trhu se vyznačuje nejvyšší mírou stability hodnocení v porovnání s ostatními skupinami, proto není překvapením, že se v této skupině stala ve srovnání s minulým obdobím pouze jedna změna. Ta byla však velmi významná. Fond ISČS Merkur (profil, názory) neobhájil poprvé od dubna 2002 maximální pětihvězdičkové hodnocení a korigoval na nynější čtyři hvězdičky. Na výsluní skupiny se tak drží trio fondů: ISČS Sporoinvest (profil, názory), IKS Peněžní trh (profil, názory) a ŽB – Sporokonto (profil, názory). Na chvostu naopak s odstupem zůstávají AKRO Obligace (profil, názory) a J&T AM Perspektiva – P (profil, názory). Kompletní výsledky fondů peněžního trhu.

Smíšené fondy

V největší hodnocené skupině metodou CRA Fond Scoringu bylo ke konci prosince díky návratu bývalých fondů společností Newton hodnoceno celkem 28 fondů. Tyto fondy opětovně vstoupily do hodnocení ale již s novými názvy: J&T AM Druhý fond KSIO (ex- Newton KSIO II), J&T AM FOND PLUS balancovaný (ex-Newton Plus), J&T AM INTERNATIONAL (ex- Newton International), J&T AM YSE akcionářů balancovaný (ex-Newton YSE akcionářů) a J&T AM BALANCOVANÝ (ex- Newton balancovaný).

V hodnocení za prosinec 2002 se událo celkem šest změn, přičemž všechny tyto změny u jednotlivých fondů znamenaly zisk jedné hvězdičky. Ode dna se tak odpoutaly fondy ŽB-růstový fond (profil, názory), ČP Invest Smíšený (profil, názory, koupit) a AKRO mezinárodní balancovaný, které mají aktuálně dvě hvězdičky, se ziskem tří hvězdiček se do průměru zařadily fondy AKRO výnosový a ISČS Sporomix 5 (profil, názory). Na samotný vrchol se pak prodral fond J&T Perspektiva – S (profil, názory), jenž v současnosti drží pět hvězdiček. Na hvězdném nebi společně s výše zmíněným J&T Perspektiva – S září 1.IN výnosový fond (profil, názory), IKS Globální (profil, názory), ISČS Výnosový, ŽB - Balancovaný fond nadací (profil, názory) a ISČS Fond řízených výnosů (OFICSFRM). Na opačném pólu hodnocení s jednou hvězdičkou zůstaly ČSOB smíšený (profil, názory), J&T AM Druhý fond KSIO (profil, názory) a ČP Invest Univerzální (OFCPUUNI).

Fondy v této kategorii se vyznačují největší diverzifikací portfolia a tudíž i volatilitou hodnocení v závislosti na vývoji jednotlivých investičních instrumentů portfolia na kapitálových trzích. Kompletní výsledky smíšených fondů.

CRA Fond Scoring vychází z historického vývoje dat jednotlivých fondů a žádným způsobem nehodnotí budoucí stav a vývoj jednotlivých fondů. Zajímá vás kompletní přehled výsledků scoringu včetně historických údajů? Pak vše potřebné najdete na této stránce.

Který fond byl podle vás v prosinci nejúspěšnější? Který má nejlépe našlápnuto v lednu? Proč? Co myslíte?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Hospodářský růst, Fondy reinvestiční, Osobní finanční plán, hypoteční trh, blokace karty, hypotéky, emergency cash, ztráta karty, ztráta peněženky, trh práce, Theme Hospital, michaela šubrtová, odpočet z daní, opční kalkulačka, Cenová mapa realit, EMFA, policie, dělníci

5J72177, 4AX7674, 2T36471, 2T36471, 4E19484

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK