Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Málo lidí, hodně majetku

| rubrika: Analýza | 9. 12. 2002 | 4 komentáře
Málo lidí, hodně majetku
Před <a href="http://www.penize.cz/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=763" target=_blank>rokem </a>jsem tipoval, které investičky budou letos úspěšné a uspořádají vánoční večírek. Mýlil jsem se, úspěšný správce s vysokým přítokem majetku pod správu ještě neznamená, že jeho zaměstnanci mají chuť slavit.

Své by o chuti k oslavám mohli vyprávět hlavně lidé spjatí s ISČS (profil, názory). Tato investiční společnost na konci listopadu rozdala výpovědi třetině svých zaměstnanců. Jejich počet tak poklesne z necelé šedesátky na necelou čtyřicítku. Pro srovnání: ještě před dvěma roky v této společnosti pracovala více než stovka zaměstnanců. Změny, nároky na produktivitu a využívání synergií s mateřskou bankou naordinované po vzoru rakouské symbiózy Erste / Erste Sparinvest se nedotkly jen "pěšáků", ale zasáhly i manažerské posty. Nového zaměstnavatele si tak musí najít například také dlouholetý náměstek ISČS Petr Schůt, člověk, o kterém se ve fondové komunitě říkalo, že ho z ISČS vynesou leda nohama napřed, neboť po svých tuto firmu neopustí (nikdy nereflektoval na pracovní nabídky od konkurence). Změny naopak přežil šéf firmy Petr Zapletal i portfoliomanažerský team okolo náměstka Martina Burdy. Možná právě blbá nálada v Poláčkově ulici (sídlo ISČS) způsobila, že se žádná z jejích známých tváří neukázala na vánočním mejdanu pořádaném tradičně UNIS ČR.

Radikální řez v ISČS, která v budoucnu bude prakticky "jen" výrobcem produktu, o jehož distribuci a marketing se bude starat mateřská Česká spořitelna, může vyvolávat otázku, zda oddělení "výroby" od "prodeje" je trendem, který bude mít následovníky i v dalších společnostech.

Osobně se domnívám, že ořezání investičních společností na kost, složenou ze správy portfolií a doprovodných servisně analytických útvarů skutečně trendem je. Něco podobného, tedy přebírání jen minima lidí ze stávajících společností První investiční (profil, názory) a OB Invest (ISOBI) a maximálního využívání zázemí banky, je vidět v ČSOB Asset Management. V budoucnu podobné kroky čekají určitě i IKS Komerční banky (profil, názory) (zřejmě až po jejím odprodeji SoGe Asset Management) a sloučený Pioneer (profil, názory) a ŽB-Trust (profil, názory). Nezaměstnaní zkrátka budou přibývat i mezi lidmi z investičních společností.

Ještěže je stát dlužníkem…

…chce se říci při pohledu na objem a strukturu čistých prodejů. Jiné fondy než peněžního trhu a dluhopisů prostě nejsou "in". Zatímco do fondů investujících převážně do tuzemského státního dluhu (včetně registrovaných v zahraničí) připlynulo bezmála za jediný týden bezmála 900 milionů korun, z fondů smíšených, akciových a investujících do fondů naopak peníze utíkaly. Kdyby nebylo státního dluhu, museli by si jej snad portfoliomanažeři vymyslet :-).

O 314 milionů korun méně než před týdnem spravuje IKS Globální (profil, názory). Podívejte se, které další fondy se na úbytku majetku pod správou podílely. Majetek ve fondech peněžního trhu a dluhopisů rostl. Jak moc, zjistíte ve statistice prodejů. Opačný pól, tedy top ten nejvyšších čistých prodejů najdete zde. Chcete-li se podívat na statistiku prodejů a odkupů blíže, poslouží vám ještě: přehled deseti fondů, které přilákaly nejvíce peněz a desítka fondů s nejvyššími odkupy.

Akciové trhy a na nich investující fondy klesaly. České akciové fondy připsaly v průměru za týden 1,7 procenta. Měsíční a tříměsíční zhodnocení je ale nyní kladné. Zde najdete kompletní desítku fondů s nejvyšší týdenní výkonností. Pokud vás spíše zajímají propadáky týdne, najdete je v tabulce nejnižších výkonností.

Na tomto místě najdete již zmíněné a k tomu ještě mnohé jiné tabulky pěkně pohromadě:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů
Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Kolik lidí ještě investiční společnosti propustí? Myslíte, že propuštění budou muset změnit odvětví? Nebo je v tuzemsku někdo v investiční branži zaměstná? Kde zakotví Petr Schůt? Považujete za správné, aby byly investiční společnosti více propojené s bankami? Napište svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

13. 12. 2002 | 14:40 | sysel

Připadá mi nepodstatné, kdo bude co v rámci té které finanční skupiny dělat. Pro mně je hlavním kritériem zhodnocení mnou svěřených prostředků. Jak si banky peníze odsají nehodlám zkoumat /od toho je komise/ - zajímá mně...více

10. 12. 2002 | 12:57 | aaa

Nevím, jestli je přesun mnoha činností na matku-banku to správné. Určitě to ale znamená odebrání zodpovědnosti investičním společnostem za dodržování zákonem stanovených zásad. Matka-banka coby depozitář má dohlížet, zda...více

9. 12. 2002 | 10:11 | PavelQ

přesun mnoha činností z IS na matku je asi správným směrem, ale podle mě bude velice obtížné změřit efektivu takových činností a možná i odpovědnost se bude špatně nastavovat více

9. 12. 2002 | 10:08 | PavelQ

kdyby komise něměla názor, že investiční společnosti musí sami spravovat portfolia možná by portfolio manažerů bylo v investičkách ještě méně více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Předkupní právo, Finanční riziko, Heterogenní, cestování, student agency, nízkonákladová letecká společnost, levné letenky, německo, vklad do katastru, praktický test, clearingové centrum, kartelová dohoda, IT, štěpán marzini, lata, Zuno zóna, trvalé následky úrazu, platby v hotovosti

2AN7109, 7B37638, 7B21817, 4T58853, 3J64124

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK