Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

František Mašek | rubrika: Jak na to | 3. 9. 2010 | 35 komentářů
O důchod, třeba i předčasný, je nutné žádat se čtyřměsíčním předstihem. Kdo nechce mít potíže, měl by dávno předtím požádat správu sociálního zabezpečení o informativní osobní list důchodového pojištění, v němž zjistí, zda má vše, co je nutné k výpočtu jeho penze.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2011 12:19, David

Já si taky zkusil požádat pro jistotu a zjistil jsem, že mne jeden zaměstnavatel nenahlásil na sociálku a firma zkrachovala. nebyl jsem schopen od likvidátora dostal potvrzení pro sociálku a úřednice u nás v Brně na ČSSZ mi rozhodně s ničím pomoci nechtěly, že prý nevědí, co s tím. Nakonec jsem musel likvidátorovi pohrozit, že na jeho firmu pošlu kontrolu z finančního úřadu a inspektorátu práce - on totiž kromě toho vlastní firmu. Tohle zabralo a doklady jsem měl do týdne doma.
Takhle to v tomhle státě chodí, nech se v práci odírat od zaměstnavatele, plať státu daně, ale nepočítej s tím, že ti stát zaručí své služby.

+36
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 35 komentářů)

19. 7. 2022 7:56 | Anna

Dobrý den,v letech 97az 99 jsem pobírala příspěvek na péči na maminku po mozkové mrtvici.Nyni při žádosti o důchod nemá žádný úřad doklad o tom že jsem příspěvek pobírala pry je to už skartovano, mám pouze doklad od pojišťovny ze vtech letech za mě stát platil zdravotni a socialni pojištění uvedeno péče o osobu blízkou na duchodovem jim tenhle doklad nestačí jak tedy dale postupovat ?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 7. 2022 7:56 | Anna

Dobrý den,v letech 97az 99 jsem pobírala příspěvek na péči na maminku po mozkové mrtvici.Nyni při žádosti o důchod nemá žádný úřad doklad o tom že jsem příspěvek pobírala pry je to už skartovano, mám pouze doklad od pojišťovny ze vtech letech za mě stát platil zdravotni a socialni pojištění uvedeno péče o osobu blízkou na duchodovem jim tenhle doklad nestačí jak tedy dale postupovat ?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2022 15:56 | Andrea

Dobrý den tatínek už má věk na důchod,ale má problém na úřadě mu řekli že mu chybí opracované roky,ale tatínek je má,ale nebyl si vědom,že jeho zaměstnavatele zřejmě neměli vše v pořádku. Některé firmy ani už nedohlednu kde pracoval. Co máme dělat. Děkuji za odpověď Řeřichová Andrea
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2022 15:56 | Andrea

Dobrý den tatínek už má věk na důchod,ale má problém na úřadě mu řekli že mu chybí opracované roky,ale tatínek je má,ale nebyl si vědom,že jeho zaměstnavatele zřejmě neměli vše v pořádku. Některé firmy ani už nedohlednu kde pracoval. Co máme dělat. Děkuji za odpověď Řeřichová Andrea
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2022 15:56 | Andrea

Dobrý den tatínek už má věk na důchod,ale má problém na úřadě mu řekli že mu chybí opracované roky,ale tatínek je má,ale nebyl si vědom,že jeho zaměstnavatele zřejmě neměli vše v pořádku. Některé firmy ani už nedohlednu kde pracoval. Co máme dělat. Děkuji za odpověď Řeřichová Andrea
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2022 15:55 | Andrea

Dobrý den tatínek už má věk na důchod,ale má problém na úřadě mu řekli že mu chybí opracované roky,ale tatínek je má,ale nebyl si vědom,že jeho zaměstnavatele zřejmě neměli vše v pořádku. Některé firmy ani už nedohlednu kde pracoval. Co máme dělat. Děkuji za odpověď Řeřichová Andrea
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 2. 2022 21:05 | Hana

Pracovala jsem 1977-1986 ,socialni sprava ne nasla doklady,co muzu udelat ne bydlim uz v ceske republice,zde je organizacie co by hledala
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 10. 2021 20:02 | Lenka

Dobrý den.Rozumím tomu správně,že do starobního důchodu,potřebuji mít odpracovaných 35 let.A znamená to,že se do toho započítává celkový počet evidovaných dob,plus i náhradní doba pojištění?Toto se sčítá a jsou to potřebné roky,potřebné k podání žádosti o starobní důchod?Nejde jen o dny opravdu odpracované?Děkuji za odpověď Lenka S.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 8. 2021 20:04 | Jan Hovorka

Dobrý den.V roce 1969 v září jsem začal chodit na elektro učiliště Hluboká Nad Vltavou kde jsem se učil do doby asi říjen 1970 ale nemůžu to dohledat nikde to nemají už jsem zkusil vše.Poraďte co mám dělat.Je to potřeba na důchod. Děkuji
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 2. 2021 13:48 | Marta

Dobrý den, Vím ,že se ptám dost brzy .Prosím Vás pěkně o radu vyučila jsem se v roce 30.6.1993 začala jsem pracovat 1.8.1993.Prvni mateřská dovolená 10.5.1995.za tři roky po mateřská jsem nastoupila do zaměstnání .Druha mateřská byla 9.5.2003.po tři leté mateřské.Jsem nastoupila do zaměstnáni a jsem zaměstnáná doposud.Ale mám strach ,že mi něco může chybět.Můžu to nějak zjistit tak brzy moc Děkují za Vaši odpověd Děkují Marta
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 11. 2020 14:34 | Radovan Mrozek

Nemůžu dohledat potvrzení z firmy PREFA Rašovice, panelarna. V době od roku1988 až 1990.Dekuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 10. 2019 19:00 | Sotkova

Chtěla bych se informovat,když mi přišel výpis z důchodového pojištění a chybí mi tam doba od 1.2.1992-1.3.1992 kdy jsem byla evidována na úřadu práce a doklad nemám kde ho mohu sehnat a jestli to bude mít vliv na starobní důchod děkuji za odpoved
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2019 10:19 | Jiřina

Mně upřel zaměstnavatel skoro 2 roky práce i když mám smlouvu o započetí i ukončení pracovního poměru odmítá mi dát dodatečně správný zápočtový list.Obrátila jsem se proto na firmu která je schopna toto dohledat.Bylo mi řečeno že je to dlouhá doba,bude to trvat déle,ale budou se snažit ve dohledat,mimochodem byli velice ochotní a milý.Mám 3 roky do důchodu tak se snad zadaří,akorát nechápu proč si s takovýmto rádoby podnikatelem není schopen nikdo poradit
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 5. 2019 15:19 | Mala

Nechápu proč u vysokoškoláku při žádosti o důchod chtějí předložit i maturitní vysvědčení- je to absolutně proti logice.Přece na vysokou školu bez maturity nevezmou. Ještě větší absurd je,že chtějí nostrifikovat maturitní vysvědčení ze zahraniční střední školy i v případě, kde pak vysoká škola byla vystudovaná v Česku.Přece už jednou vše bylo ověřeno a povoleno studovat dál v Česku. Teď ,při žádosti o důchod, chtějí zahraniční maturitní vysvědčení úředně přeložit,ověřit a budou posuzovat jestli studijní plán zahraniční střední školy souhlasí s českým! Mluvím o maturitě na zahraniční střední škole v roce 1975!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 4. 2019 14:01 | Radek

Tak mně chybí 8 měsíců z roku 1996, už jsem to během těch 23 let dvakát řešil a žil v domění, že vyřešil, dokládal všechny dokumenty a nyní jsem z informativního výpisu zjistil, že danou dobu stále nemám evidovanou. Jednalo se o neplatnou výpověď ze zaměstnání. Byly tenkrát kvůli tomu 3 soudy, všechny jsem vyhrál, zaměstnavatel mi mzdu doplatil, ale neodvedl sociální pojištění. Stále funguje, ale asi není snaha z něj něco vymáhat. Do důchodu mám 15 let, tak snad se to do té doby vyřeší... Nyní chtějí ještě abych doložil, že jsem tu mzdu tenkrát obdržel. Kdo si schováváte výpisy z banky 23 let?
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 2. 2019 12:41 | Jitka

také mi chybí rok 1973-74, kdy jsem pracovala v OUNZ Praha 9 nemůžu dohledat nic /dopis Archivu hl.m. Prahy a dopis MEDICON Praha nikdo nereaguje/ nevím, ale je to věc státu, když tu dobu spravoval tuto organizaci a za pár šupů jí předal MEDICONU i s archivem
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 12. 2018 12:14 | Dana Hrdinová

Když jsem se na sociálním zabezpečení ptala,kde dohledání rok1982 bylo mě řečeno že to je můj problém.Oni nevědí
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 4. 2018 7:11 | Kateřina

Žádala jsem a přišel mi obratem - spokojenost.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 7. 2015 7:20 | Hanka

JAK JE MOŽNÉ O INFORMATIVNÍ OSOBNÍ LIST POŽÁDAT? Žádost o IOLDP lze podat některým z následujících způsobů: • písemně s využitím tiskopisu „Žádost o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění“, který je k dispozici na webových stránkách ČSSZ (www.cssz.cz/cz/tiskopisy/duch odove-pojisteni.htm),případně formou volného dopisu (musí obsahovat rodné číslo žadatele, jméno, příjmení, rodné příjmení a adresu nebo ID datové schránky, na kterou má být zaslán), který se zasílá na adresu ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5, • v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem na adresu e-podatelny: posta@cssz.cz, • datovou zprávou prostřednictvím informačního systému datových schránek do datové schránky ČSSZ ID: 49kaiq3, • online prostřednictvím ePortálu ČSSZ na adrese: eportal.cssz.cz, konkr. služba „Žádost o sestavení informativního osobního listu důchodového pojištění”. zdroj: www.cssz.cz
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 5. 2015 14:59 | miroslav vrana

existuje prosim elektronický portál,kde si mužu zjistit kolik mám odpracováno let.prý býl již spuštěn.děkuji za odpověd
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Aleš Řebíček

exministr a podnikatel, Slavia Praha

František Piškanin

podnikatel, Hopi

Aleš Řebíček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
František Piškanin
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services