Proč tisíce Čechů platí zbytečně vyšší daně

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 26. 3. 2010 | 18 komentářů
V Česku stále existují tisíce lidí, kteří platí daně vyšší než musí. Jsou mezi nimi především lidé, kteří ani nevědí, co vše lze z daní odečíst. Podívejte se, zda nepatříte mezi ně.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2010 22:52

Citace - smutná karla / 27.03.2010 15:19

Já uplatňuji každý rok na odpočet příspěvky na životní pojištění, ale bohužel už dva roky mi to nevyneslo ani korunu. Ptala jsem se naší účetní, proč, a ta mi řekla, že z mojí minimální mzdy nejde uplatnit ani ň, a to já trdlo jsem si předloni zvedla pojistku, protože mi finanční poradce řekl, že budu mít alespoň větší odpisy z daní. Takže zhrnuto-nejen že dřu v práci za hubičku, ale ještě si nemůžu nic odpočítat. To jsou holt ty výhody, když člověk pracuje.


Tak si najděte lépe placenou práci, vážená, co je na tom tak těžké?

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 18 komentářů)

4. 4. 2010 22:40 | Harry_

U clanku je napsano: "Zaplacené úroky z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření si nemůžete odečíst, jestliže nemovitost neslouží k řešení vašich bytových potřeb" Také by mě zajímalo, jak se to dokazuje. Je potřeba trvalé bydliště v zastavené nemovitosti nebo jaké jsou další podmínky odpočtu?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 3. 2010 7:59 | comment

Citace - smutná karla / 27.03.2010 15:19

Já uplatňuji každý rok na odpočet příspěvky na životní pojištění, ale bohužel už dva roky mi to nevyneslo ani korunu. Ptala jsem se naší účetní, proč, a ta mi řekla, že z mojí minimální mzdy nejde uplatnit ani ň, a to já trdlo jsem si předloni zvedla pojistku, protože mi finanční poradce řekl, že budu mít alespoň větší odpisy z daní. Takže zhrnuto-nejen že dřu v práci za hubičku, ale ještě si nemůžu nic odpočítat. To jsou holt ty výhody, když člověk pracuje.

V tom případě je to jednoznačně chyba Vašeho poradce. Buď si nezjistil dostatečně Vaši situaci a z neznalosti poradil špatně, nebo Vám dokonce poradil špatně záměrně, aby získal provizi. V obou případech je možné jeho práci reklamovat a zažádat o zpětné snížení pojistky a vrácení přeplaceného pojistného. Vzniklou škodu by měl nahradit poradce ze svého pojištění. (Tolik teoretický postup, zda uspějete s reklamací v praxi je ale otázkou.)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 3. 2010 7:56 | comment

Díky za info, říkal jsem si, že tam ty úroky asi nebudou.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 3. 2010 20:18 | Martin

Asi máte pravdu. Jak to ale má být správně?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 3. 2010 12:29 | pk

nic se vracet nemusi, protoze FU se to nedozvi
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 3. 2010 0:43 | Martin

Jak je to, když jsem si v minulosti uplatňoval odpočet na úroky z hypotéky (stavím dům, ve kterém jsem chtěl bydlet) a nyní se má rodinná situace změnila tak, že se do tohoto domu po kolaudaci stěhovat nebudu? To, že už odpočet uplatňovat nemůžu je mi jasné. Co ale ta minulost? To mám nějak vrátit, nebo co s tím?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 3. 2010 21:40

úroky z úvěru si uplatňujete jen v případě ,že jste použil hypoůvěr na řešení vlastního bydlení ,ale můžete je uplatnit i tehdy jestliže jste spoludlužník a dlužník je neuplatňuje .třeba matka na meteřské nemá příjem a je dlužník a vy spoludlužník
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 3. 2010 21:35

Dodaníte to co jste si odečítal a to najednou v § 10DPFO v roce ,kdy jste to zrušil úroky z toho neplatíte
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 3. 2010 22:52

Citace - smutná karla / 27.03.2010 15:19

Já uplatňuji každý rok na odpočet příspěvky na životní pojištění, ale bohužel už dva roky mi to nevyneslo ani korunu. Ptala jsem se naší účetní, proč, a ta mi řekla, že z mojí minimální mzdy nejde uplatnit ani ň, a to já trdlo jsem si předloni zvedla pojistku, protože mi finanční poradce řekl, že budu mít alespoň větší odpisy z daní. Takže zhrnuto-nejen že dřu v práci za hubičku, ale ještě si nemůžu nic odpočítat. To jsou holt ty výhody, když člověk pracuje.

Tak si najděte lépe placenou práci, vážená, co je na tom tak těžké?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 3. 2010 22:09 | Ivo L

Naše převysoké zdanění každé koruny . . . tak ňáká ta kačka navíc. Vždyť se v tom ani sami úředníci pořádně nevyznají a co potom chudák obyčejný občan, který má snahu, se svojí prací postarat sám o sebe a o své blízké. Hlavně ať platí, řádně a včas.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 3. 2010 15:19 | smutná karla

Já uplatňuji každý rok na odpočet příspěvky na životní pojištění, ale bohužel už dva roky mi to nevyneslo ani korunu. Ptala jsem se naší účetní, proč, a ta mi řekla, že z mojí minimální mzdy nejde uplatnit ani ň, a to já trdlo jsem si předloni zvedla pojistku, protože mi finanční poradce řekl, že budu mít alespoň větší odpisy z daní. Takže zhrnuto-nejen že dřu v práci za hubičku, ale ještě si nemůžu nic odpočítat. To jsou holt ty výhody, když člověk pracuje.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 3. 2010 13:43

No a není to náhodou tak, že ne každý hypoúvěr lze uplatnit na daňový odpočet? Ta daňová úleva úleva má podporovat vlastnické bydlení, ne kšeftaře s nemovitostmi, kteří v úvěrované nemovitosti nebydlí alespoň trvale, když už ne fyzicky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 3. 2010 11:42 | comment

Aha, takže vy to vlastně nevíte. Jen vám to připadá pro stát nevýhodné, takže to tak asi bude. Škoda, čekal jsem trochu verifikovatelnější zdroj než vlastní pocit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 3. 2010 11:40 | comment

Nezlobte se, ale nenašel jsem tam o úrocích ani slovo, a popravdě řečeno vlastně ani o samotném dodanění. Víceméně je tam jen to samé co tady na Penězích. Můžete mne tedy navést, kde se o tom v tom článku píše a případně ocitovat sem?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 3. 2010 9:54 | Tycoon

Nejsem si jistý s tím doplácením daní i s úroky, musel byste se zeptat daňového poradce. Pro stát by každopádně bylo nevýhodné, pokud byste si v roce xy uplatnil odpočet a za 20 let, kdy je hodnota peněz nižší, vracel stejnou částku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 3. 2010 9:32 | Jana

přečtěte si i zbytek článku (odkaz na konci na Aktuálně.cz), tam máte podrobnosti k tomu dodanění apod.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 3. 2010 8:34 | comment

Tohle jsem tedy ještě nikdy neslyšel. Opravdu to tak je? Jakou sazbou se ty úroky vypočítavají? Kde je jejich výše stanovena?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 3. 2010 6:59 | Tycoon

S tím odpočtem daně za penzijní a životní pojištění je ještě jeden problém - když se rozhodnete pojištění zrušit, musíte vrátit státu ušetřené daně i s úroky. A to pak může být problém. Já jsem nedávno rušil kapitálové životní pojištění a vzhledem k tomu, že jsem nikdy neuplatnil nějaké daňové odpočty, bylo to bez problémů.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miloš Endrle

podnikatel, Geewa

Miroslava Němcová

politička

Miloš Endrle
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Miroslava Němcová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services