Jaká máte práva a povinnosti jako vlastníci bytu? Ptejte se expertů.

redakce Peníze.CZ | rubrika: Rozhovor | 11. 3. 2010 | 5 komentářů
Majitelé bytů vlastní i část domu. Spravovat ho pak musí v tzv. společenství vlastníků. Víte, jaké máte povinnosti a práva a jak má takové společenství fungovat? Ptejte se do úterý 16. března expertů ze SMBD. Odpovědi si přečtete příští čtvrtek.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 5 komentářů)

23. 5. 2012 16:35 | ape3

dobry den Chtela jsem se dovedet, jsem majitelkou bytu v cinzovnim dome v Praze centrum. Byt je v osobnim vlastnictvi.Chci tento byt prodat a moje realitni kancelar vystavila v mem byte v okne reklamu o prodeji bytu. Predseda vlastniku mi vsak zdelil, ze tu reklamu musim sundat, protoze mi to prvni musi odouhlasit vsichni majitele bytu v dome. Kvuli toho, ze pry je to verejna reklama a ja jsem to udelala nepravne. Mam tedy dotaz jestli opravdu vystaveni takove vyvesky o prodeji meho bytu mi musi odsouhlasit cely dum nebo si to tam muzu vyvesit?Predem dekuji za odpoved
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 9. 2011 13:05 | žaneta balážová

Dobrý den,nevím jestly se mi dostane odpověd,ale i tak to zkusím,jelikož nevím na koho bych se mněla obrtátit. mněla bych na vás takový dotaz.-já nejsem členem družstva,.jsem pouhý nájemník.byt ve kterém jsem nájemnicí odkoupily sousede(aspon si to myslím)..problém je v tom že byt je zařízený velmi katasrtofální linkou(jestly se tomu vubec dá říct kuchynská linka..jsou to jakesi desky)-ale zpusobil to muj bývalý manžel-který byl taky nájemníkem spol.bytu(soudní vyřešení).(puvodní linka byla prodáná),žádala jsem družstvo jestly by se nedalo s tím něco udělat..podat k soudu,a dostat novou linku,bylo mi sděleno že to nejde. další problém je v tom, že-dle nových parametru na komínové stavy-mi bylo sděleno že nemohu dále topit komínovým gamatem..-prostě je to v nepořadku, a topit mám čím chci..jen ne gamatkama.komínovýma. potřebovala bych tedy vědet..jestly je to opravdu tak-že je všechno na mně..a družstvo s tím nechce mít společneho..jedná družstvo semnou seriozně??Moc vám děkuji za odpověd. Balážová.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 3. 2010 14:24 | Strážnická

Dobrý den. jsem členem společenství vlastníků . 4/5.domu patří společenství majitelů bytů a 1/5 - obchody v přízemí patří městu Přerov. Správu domu zajišťuje domovní správa a měla by také hájit zájmy města. Společenství vlastníků schválilo, že výbor může v případě nutnosti provést bez schválení společenstvím investici do výše 10 000 Kč. Domovní správa však proplácela faktury na daleko vyšší částky, které nikdo neprojednal a jejich proplacení neschválil. Požádala- li jsem pana ředitele DS o vysvětlení, jak mohla být proplacena faktura na 19 900 Kč, která byla uvedena ve vyúčtování, jak mohl výbor uzavřít novou pojistnou smlouvu ve výši 24 000 Kč( předchozí ve výši 15 000 Kč "opomněl výbor " zaplatit a zapomněl se o tom na schůzi společenství zmínit ) odpověď zněla, výbor dal pokyn. Teče- li voda z vadného okapu a zatéká-li především do obchodu, vypadává-li v domě elektřina, prosakuje-li z prasklého odpadu v 80 let starém domě voda, teče-li voda z vadného vodovodního potrubí po zdi, investici do opravy výbor zamítne a k opravě nedojde. Ve stejnou dobu si členové výboru za peníze společenství budují v bytě ústřední topení a nikým neprojednanou a neschválenou fakturu na úpravu pro potřeby nového topení na 13 300 Kč domovní správa proplatí. Ve vyúčtování je akce označená jako kominické práce, i když pani technička přesně ví o jakou investici se jednalo. Výbor uzavírá nové smlouvy o správě domu s domovní správou, o které nikdo neví a nikdo ji neschválil.. Stojí li ve stanovách společenství, že mám právo kdykoliv nahlédnout do účetnictví, pan předseda společenství žádost o nahlídnutí odmítne se slovy, že mi po tom nic není a pan ředitel domovní správy trvá na tom, že četl ve věstníku, že mi nemusí nic ukazovat. A tak pokud chcete vědět,co se skrývá pod akcí " fond oprav " za 11 000 Kč máte smůlu. Kamarád členky společenství vyžaduje vybourání obvodové zdi domu na vytvoření místa pro možný budoucí kočárek za více než 100 000 Kč, a i když je na schůzi vlastníků necelých 50% majitelů bytů a někteří jsou proti ,v zápisu ze schůze se objeví, že investice je schválená a přítomnému zástupci domovní správy to nevadí, upozorním-li, že pán není členem společenství a nemá plnou moc k zastupování majitelky bytu, musí si domovní správa udělat právní rozbor aby zjistila, zda může, čí nemůže pán na schůzi hlasovat. Závady, které našla revize plynu výbor zatají i když revizní technik doporučí výměnu montovaných rozvodů plynu, výbor je natře. Obrátím-li se z dotazem na domovní správu, zda je pravda, že při revizi se šroubované plynové rozvody musí kontrolovat tlakováním a kominík v domě, kde jsou v bytech plynová topidla musí kontrolovat i odvod zplodin do komína, jak tvrdil kominík při montáži nového topidla v našem bytě, odpovědi se nedočkám Zajímalo by mě, jakou mám šanci zabránit do budoucna, aby se v našem domě opakovaly investice jako v minulosti, kdy byla provedena montáž vodoměrů a to tak, že v bytech v 1. a 2. poschodí byl použit jeden vodoměr a voda byla po bytě rozvedena ze stupačky v koupelně ,ale pro byt členky výboru bydlící ve 3. poschodí zůstaly zachovány další dvě stupačky, které nikdo další nepoužívá a které nyní žádá vyměnit, protesty některých majitelů bytú proti způsobu rozvodu vody v bytech v minulosti byly zbytečné. Výši příspěvků pro jednotlivé byty výbor odmítl zveřejnit. Prosakuje li starý litinový odpad a je-li rozmočená celá zeď, výbor žádost o opravu zamítne, že se jedná o závadu v bytě a opravu si má majitel bytu zaplatit sám? Jak lze zabránit tomu, aby se ze společných peněz platili nové rozvody vody pro potřeby pouze jednoho bytu( dle mínění ředitele DS na to má majitel bytu právo ), i když kromě člena výboru nikdo další vodovodní rozvod nepoužívá , musí si nechat majitelé bytů v nižších poschodích rozkopat byt a umožnit jeho výměnu? Jak přinutit společenství, aby došlo k výměně 80. let starých odpadů v domě a přesvědčit je , že že odpady jsou společným majetkem a jejich výměna by se měla platit z fondu oprav.Ředitel DS mi doporučil, že pokud se mi cokoliv na hospodaření společenství nezdá, mám dodat patříčné doklady a podat trestní oznámení, ale účetní doklady odmítá předložit jak výbor tak DS a v ročním vyúčtování jsou deklarovány investice, které neproběhly a peníze byly použity na něco jiného Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 3. 2010 13:19 | Strážnická

Dobrý den Jak se bránit v případě, že jsou peníze společenství používány výborem na úpravy v bytech členů výboru, když správce domu i výbor odmítají předložit účetnictví a když peníze byly použity na něco jiného než je deklarováno ve vyúčtování.Jak se bránit, když si členové výboru vybourají zeď ve společných prostorách a zaberou si je pro sebe a dalším majitelům bytů brání ve vstupu. Musí majitel bytu, který provádí změny ve svém bytě( vybourání zdí) předložit společenství schválení akce stavebním úřadem? Poskytne-li výbor dotaci na rozvod vody v bytě členovi společenství, musí s tím souhlasit všichni členové společenství? Pokud společenství provádí úpravy v bytech členů společenství, musí se výše příspěvku odvíjet od velikosti členského podílu? Děkuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 3. 2010 8:29 | mokr

Dobrý den, několik dnů se mi nedaří zaslat dotaz. Končí to chybou Server Peníze.cz je dočasně nedostupný (chyba 500). Mám dotaz ohledně úhrad nákladů na výtah. V současné době je v domě převedeno několik bytových jednotek do osobního vlastnictví. Správcem a většinovým vlastníkem je bytové družstvo. Provozní náklady na výtah byly dříve rozpočítávány od 3. NP. Převedené byty mají nyní předepsanou úhradu dle podlahové plochy, bez ohledu na umístění - s odvoláním na zákon 72/1994 § 13. Zde je uváděna možnost dohody, ale otázkou je její realizace. Jaké je správné, nebo obvyklé řešení? Jsem si vědom toho, že při společném vlastnictví jsou nutné kompromisy. Beru, že jako spoluvlastník se podílím na opravách výtahu z fondu oprav. Jako vlastník bytu ve zvýšeném přízemí výtah nepoužívám. Pouze mi bydlení znepříjemňuje, protože nejčastěji používaný nástupní prostor je hned před bytem. Vzhledem k podlahové ploše bytu se mám na jeho provoz podílet největší částkou. Stanovisko BD je, že každý by mohl chtít něco neplatit, například proto, že si ve sklepě nerozsvěcuje, nebo střechu ať si zajišťuje ten, kdo pod ní bydlí. Považuji to za naprosto neadekvátní přirovnání.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivan Pilip

exministr a podnikatel

Karel Janeček

podnikatel, RSJ

Ivan Pilip
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Karel Janeček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services