Jak Češi přišli o miliony kvůli pádu Lehman Brothers

Jan Stuchlík | rubrika: Když se řekne | 2. 10. 2009 | 3 komentáře
Koupili si za miliony dluhopisy, které nemohly prodělat. Přesto nejspíš přišli o celou investici. Tuto drahou lekci z investování na kapitálových trzích dostaly desítky Čechů, kteří investovali do dluhopisů vydaných a garantovaných investiční bankou Lehman Brothers.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 3 komentářů)

2. 10. 2009 9:32 | Jahoda František

Vážený pane Alfo, jste patrně lepší odborník na americké bankroty než já. Můj názor je, že když hedge fondy, které se specializují na nákupy likvidovaných aktiv (distressed investing se této strategii odborně říká), jsou ochotny něco koupit za 15 - 25%, tak tam patrně nějaký majetek bude a ne zanedbatelný. Madam Xénie se smířila s úplnou ztrátou majetku, já jen říkám, že to úplná ztráta nebude. Daleko větší viník než ratingová agentura však v případě madam Xénie byla klient manažerka Citibank, která jí tuto věc prodala (a nějaký subjekt nad ní, co ho napadlo, distribuovat tento pěkný produkt klientům). Když nic jiného, tak se paní Xénie alespoň naučila, jak to ve světovém bankovnictví chodí - a přišlo jí to levněji, než za tím účelem vystudovat Harvard anebo Yale.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 10. 2009 9:16 | alfa

Vážený pane, není nad dobré rady. No tak paní Xenie třeba pět či deset procent z 200 000 Kč (a to je otázka, protože když není majetek není z čeho brát. Druhá otázka je co dělali ty šmejdi z ratingových agentur- brali pouze peníze a odpovědnost samozřejmě žádnou nemají.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 10. 2009 8:23 | Jahoda František

Co já vím, obchodují se velké dolarové a eurové dluhopisové emise Lehman Brothers Holdings (mateřská společnost) za cenu okolo patnácti procent nominální hodnoty a velké dolarové a eurové emise Lehman Brothers Treasury za 25%. Kupujícím jsou hedge fondy a jiné subjekty se závazky k Lehmanům. Cena korunových emisí a strukturovaných dluhopisů bude nižší, ale i tak rozhodně větší než nula. Být madam Xenií rozhodně bych nepropadal zmaru a úplné panice.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimír Bezděk

ekonom

Jan Dienstl

podnikatel, Czech Coal

Vladimír Bezděk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Jan Dienstl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services