Co může dělat zaměstnanec, kterému firma dluží mzdu

Richard Gürlich | rubrika: Jak na to | 31. 8. 2009 | 54 komentářů
Pokud vám firma dluží mzdu, je nejlepší odejít výpovědí okamžitým zrušením pracovního poměru. Prostá výpověď či dohoda pro vás mohou být nevýhodné.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 8. 2012 18:22

Ještě opravuji: Teď (nový ZP) nezáleží na výplatním termínu, ale na splatnosti - ta je definována v paragrafu 141 odst. 1 ZP. Mzda je splatná posledního dne měsíce náaledujícího po měsíci výkonu práce. Když do 15. dne dalšího měsíce zaměstnanec nedostane mzdu, má zákonný důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru a může jej použít po dobu 2 měsíců ode dne, kdy se o něm dozvěděl, nejvýše však do 1 roku ode dne, kdy tento důvod vznikl.

Zobrazit celé vlákno

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 54 komentářů)

19. 6. 2021 0:31 | Miroslav Majovsky

Zdravím měl chtěl bych poradit pokud možno Pracoval jsem jsem jako řidič dodávky v mezinárodní přepravě pro firmu Beliteras s.r.o.a na konci za mnou přišel šéf že to chce položit a dodávky rozpustit a ponechat si jenom velké nákladní auta Tak mě požádal jestli to ukončíme na dohodu už v té době my dlužil mzdu 30000 za duben ale slíbil že to vyrovná a tu další také věděl jsem že mu to moc nešlo s těma dodávkama a tak jsem souhlasil a tu výpověď na dohodu jsem podepsal protože jsem doufal že je to slušný člověk ale není absolutně mě začal ignorovat po několika tydne nevyplatil my mzdu za duben a teď už i za květen což už činí 60000 plus nevyčerpaná dovolená majitel firmy už nezvedá telefony a neodpovídá na SMS dokonce ani na nereagoval na dopis kde jsem ho vyzival aby mzdu a nevycerpanou dovolenou proplatil Na právníka nemám protože dva mesice bez jakéhokoliv příjmů si ho nemůžu dovolit a s mou finanční situaci je momentálně špatně Jak mám postupovat kde zadat o pomoc Děkuji za odpověď
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 10. 2018 19:30 | Anonyn

Zaměstnavatel mě nezaplatil za červenec výplatu a tvrdí mě že jsem nepodepsala docházku, má na to právo. Kolikrát podepsal docházku za mě a nyní mě vyhrožuje, že nezaplatí. Dekuji
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 9. 2018 11:07 | zdenka

jak ste dopadla
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 9. 2018 11:05 | zdenka

dobrej den mam problem sef mi nedal moju odelane penize sliboval furt zmluvu pokazde ji roztrhal takze sem delala na černo a ted mi dal padaka a nedal mi ani korunu dlži mi cca 27000 kč co mam delat potrebuji radu dekuji.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2018 7:35 | Evs

Dobrý den,chci se zeptat. Zamestnavatel mi dluží mzdu. Vo mam delat,firma je v insolvenci. Vyplatí mi uslou mzdu UP? Dekuji za odpoved
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 4. 2018 17:44 | Zuzana

Dobrý den a platí toto i u penez za prescasove hodiny neboli dobirku?dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 6. 2017 9:31 | Jitka

Skončila mi pracovní smlouva.Do té doby jsem pracovala tak jak mi zaměstnavatel přikázal.Nic jsem neporušila, přesto mi vyplatil základ mzdy bez ohodnocení které bylo ve smlouvě.Tato výplata přišla měsíce před vypršením smlouvy.Další dvě výplaty jsem nedostala z důvodu porušení smluvy a to že jsem údajně podala výpověď,kterou mi zemesnavatel neuznal a nastala 2měsíční výpovědní lhůta.Bohužel jsem žádnou výpověď nepodala.Zamestnavateli jsem odmítla podepsat prodloužení smlouvy,proto nemám nárok na vyplacení posledních dvou výplat před vypršením smlouvy.Na koho se mám obrátit a co můžu udělat?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2017 14:00 | Josef

Já jsem už třetí měsíc bez výplaty. Jenže když kdo odešel už nedostal doplatek dluhu. Chtěl bych vědět zda mně v této situaci pomůže nějak stát finančně?? Když nemám na splátky a nájem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 1. 2017 19:46 | josef

Po výpovědi kterou jsem dal já jsem omarodil takže jsem dostal neschopenku ,kterou jsem poslal na firmu u které jsem dělal majitel mi nezaplatil první čtrnáct dni neschopenky nedal mi poslední výplatu za celý měsíc a ted mi došlo že si neplatim zdravotní po dobu neschopenky což je povinen majitel firmy jak se mám bránit předem děkuji za odpověď s pozdravem Josef
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 1. 2017 13:15 | Erik

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, když zaměstnavatel neposlal mzdu 15.1.2017 a já začal marodit od 9.1.2017, a podepsali jsme výpověď, která platí od 1.2.2017. Můžu odejít okamžitě? Výpověď je z mojí strany, děkuju za odpověď.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2016 16:26 | Jan

Dobrý den. Mám takový dotaz ve smlouvě mám 90kč čistého na hodinu. Zaměstavatel ukončil poměr,byl jsem tam 12pracovních dnů,každý den 8hodin. Vychází mi to na 96hodin. Takže by to mělo být 8640Kč. Poslal mi jen 4600Kč. Myslíte,že se s tím dá něco dělat? Děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 9. 2016 22:36 | andrea

Dobry vecer zamestnavatel mi dluzi za cervenec pulku,za srpen celou vyplatu kdyz dam ke konci zari okamzite zruseni pp uvidim jeste penize popr.odstupne kdyz je zamestavatel v likvidaci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 1. 2018 8:25 | Hana

Dobrý deň, 1.12.2017 som nastúpila do zamestnania, no zamestnávateľ nebol schopný splniť nič, čo povedal (mobil som musela používať súkromný, notebook mesiac ležal v novej kancelárií a on nebol schopný mi ho poskytnúť, vždy niečo vbehlo do toho, keď som mala ísť niečo robiť/pozrieť sa na novú kanceláriu, za celú dobu ma neskontaktoval so žiadnym iným zamestnancom - všetci mali ale na mňa číslo a email a mala som čakať až sa mi ozvú, no ich čísla a emaily mi odmietal poskytnúť) proste celý december som u neho pracovala a snažila sa veriť, že naozaj má nejakú rozbehnutú firmu (úklidová společnost) a len proste všetko záhadne nevychádza. 17.1.2018 mi došla trpezlivosť (neprišla ani výplata) a keďže dovtedy som nemala jediný dôkaz o existencií tej jeho spoločnosti, podala som výpoveď - Zrušení pracovního poměru zaměstnancem ve zkušební době (pracovná zmluva bola spísaná na dobu neurčitú s 3 mesiacmi skúšobnej doby od data vzniku pracovného pomeru)...dala som si záležať aby vo výpovedi boli presné údaje o zamestnancovi i zamestnávateľovi (presne opísané z pracovnej zmluvy), že sa jedná o výpoveď zo zmluvy podpísanej 21.11.2017 na pozíciu manažérky úklidových prací, s presným dňom nástupu (vzniku pracovného vzťahu), že je výpoveď podávaná v skúšobnej dobe a to k dňu 17.1.2018 z dôvodu straty dôvery v spoľahlivosť a poctivosť zamestnávateľa. Doplnila som výpoveď o "Dohodu o vyrovnání finančních závazků zaměstnavatele vůči zaměstnanci", kde som spísala mzdy, ktoré mi dlží i s termínami na jej vyplatenie. Výpoveď som podpísala s dátumom 17.1.2018, zamestnávateľ mi na moju kópiu podpísal, že jeden výtisk výpovede prevzal a taktiež podpísal prílohu, že sa zavňzuje mi doplatiť čo má. 26.1.2018 mi napísal SMS, že ide od svojho právnika, že vraj je výpoveď neplatná, lebo on to nemá certifikované (neviem čo to má znamenať, to mi nevysvetlil - jeho kópiu som podpísala), že to proste nie je taký papier ako on má od svojho právnika a tak, že za neho a za právnika je to neplatné. Mal mi tú svoju verziu poslať na email ešte v ten deň, čo samozrejme neurobil, blíži sa koniec mesiaca (a s tým i termín určený k vyplateniu decembrovej výplaty, ktorý podpísal v prílohe výpovede), nemám zatiaľ ani výplatu, ani výplatnicu (netuším aké za mňa urobil odvody) a tiež netuším či stále som alebo nie som u neho zamestnaná. Potrebovala by som nutne poradiť čo mám robiť, ako dlho mám ešte čakať na mzdu, ako ju potom po ňom vymáhať a čím argumentovať aby prijal moju výpoveď ako platnú. Ďakujem za pomoc. S pozdravom Hana Urbančoková
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 12. 2017 17:25 | Andrea

Dobry den, Chci se zeptat podala jsem vypoved a Reditel mi rekl ze za me musi najit nahradu at vydrzim jeste mesic ,ale nahradu za mne nepotreboval a ani nehledal odesla jsem drive ted se mi msti a neposlal mi vyplatu co mam delat ? Dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 11. 2017 12:30 | Hendrychova Růžena

Dobrý den, mám takovou prosbicku, jsem na nemocenske a zaměstnavatel mi má vyplatit prvnícčást nemocenske, datum výplat je 25 každého měsíce, dnes je 29 a nic, nevím na koho se obrátit, proto vás Prosím o radu. Děkuji moc za odpověď S pozdravem Hendrychova Růžena email ruzena.hendrychova@gmail.com
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 7. 2017 0:14 | Jana Lemesova

Dobry den,chci poprosit o radu .Podala jsem pisemnou výpověď agenture ktera me zamestnavala.A za duben 2017, ktery jsem u nich dokoncila cely,mi meli vyplatit v kvetnu výplatu. Jenze kdyz jsem si pro ni chtela dojed tak mi muj ex sef rekl ze ukoncenim u nich jsem ho zklamala a ze tedy i ma vyplata se szratila.O komunilaci a vyreseni teto situace jaem se snazila i s vlastnikem teto spolecnosti ,ale jako odpoved na danou situaci vzdy straci signal na mobilu.Tedy uz nevim co dal.Dostala jsem se diky teto situaci do dost velikych finacnich problemu.ted mate cervenec a stale nic.??Moc vas tedy prosim o jakykoliv posrup ktery bych mohla podniknou vuci teto situaci....velmi dekuji za kazdou radu .S pozdravem Lemesova
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 9. 2016 12:37

Dobrý den. Můj přítel je Bulhar s přechodným pobytem v ČR. Pracoval u firmy na dohodu o provedení práce. Firma mu dluží neproplacené faktury za dva měsíce a pořád se vymlouvá. Teď už začíná i vyhrožovat. Je nějaká šance dostat vydělané peníze? Po placeni se dvou až tří mesicnim zpožděním přítel dohodu ukončil.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 7. 2016 13:49 | zdenka rehakova

Dobry den chci se zeptat kdyz jsem byla se synem na paragrafu v polovine cervna a vcas jsem odevzdala zacatek i konec paragrafu a jeyte dnes nemam proplaceno. Zamestnavatel zadrzuje paragraf k odeslan na socilni spravu co mam delat dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 6. 2016 15:40 | Anonym

Určitě podej žalobu
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2016 9:23 | Ivo

Dobrý den, mám dotaz: k 31.12.2015 jsem ukončil pracovní poměr dohodou. V dubnu jsem měl dostat peníze za vyúčtování daně od bývalého zaměstnvatele za rok 2015.Dosud jsem nic neobdržel. Jaké jsou právní možnosti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/3

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Václav Klaus

politik

Pavel Baudiš

podnikatel, Avast

Václav Klaus
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 6 duelů
×
Pavel Baudiš
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services