Na kult spotřeby doplácejí ti nejméně majetní

Jan Stuchlík | rubrika: Analýza | 2. 7. 2009 | 9 komentářů
Spoření je pro trpělivé, dnes ale chtějí všichni všechno hned a na dluh. Této logice podléhají v Evropě i Americe čím dál víc lidé s nízkými příjmy. Díky úvěrům si mohou aspoň chvíli připadat bohatí. Jenže jen do doby, než jim splátky přerostou přes hlavu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 7. 2009 21:01, Pavel 2

K tem pujckam...za vsim je psychologie a v teto oblasti je vyjimecne vymakana. Napriklad ja sice dost usetrim, ale jsem schopen splacet mnbohem vic, nez usetrim. Tento paradox je dan tim, ze pujcku clovek splacet musi, kdezto setrit penize pouze muze. Samozrejme pouze do rozumne hranice. Jakmile to preroste pres urcitou mez, neni uz cesty zpet. On ten osobni bankrot neni zadna vyhra. Kdyby si lidi pet let predtim nez si pujci, vyzkouseli tento zpusob zivota, na konci te doby by dosponovali ohromnym majetkem. Je to zase jenom problem psychologie. Kdyz nad clovekem visi Damokluv mec bankrotu, tak se dokaze omezit. Jinak nikoli...

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

1. 8. 2009 22:21 | Lamák

Pro vás jsem asi duševní mrzák .. hm nevím sice proč... asi máte dluhy ... tak si ulevte. Ale jinak upřímně řečeno duševně choří jsou spíše ti s dluhy a ti co vedou banky které potřebují státní peníze pro záchranu ale to vy ubohá asi nepochopíte.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 7. 2009 12:42 | Lucie

Citace - Lamák / 03.07.2009 22:15

U článku jsem se pobavil. Nějaká máňa z Prahy splácí skoro 23000,- Kč ale vydělá asi 15000,-Kč:))) Co k tomu dodat. Idiot ten co si půjčuje.... idiot ten co půjčuje idiotům !!!! Ale jinak jsem rád, že to tak funguje. Teď jde jen o to jak na těch debilech vydělám já.

Vy jste kvělá ukázka duševního mrzáka.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 7. 2009 22:15 | Lamák

U článku jsem se pobavil. Nějaká máňa z Prahy splácí skoro 23000,- Kč ale vydělá asi 15000,-Kč:))) Co k tomu dodat. Idiot ten co si půjčuje.... idiot ten co půjčuje idiotům !!!! Ale jinak jsem rád, že to tak funguje. Teď jde jen o to jak na těch debilech vydělám já.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 7. 2009 13:33 | Jana

Když ono je to hrozně těžké. S půjčkou sice zaplatím víc než jsem si půjčila, ale na druhou stranu ty peníze mám hned. A pokud se někomu např. rozbije ta lednička v létě, tak nemá čas na to, aby si šest měsíců šetřil na jinou, jinak by mohl rovnou vyhazovat veškeré potraviny atd. Já osobně mám také víc půjček, i když se není čím chlubit, tak splácím až nadoraz a finančně se divím, že to ještě zvládáme, ale zvládáme. A jsem na jednu stranu ráda, že jsem si ten "nadoraz" prožila, protože aspoň vím, že tímhle se nikam nedostaneme, že opravdu se "musí šetřit". V dnešní době je průšvih ten, že vás všude v televizi krmí levnými půjčkami atd. a až když už člověk začne mít problémy se splácením, tak už je pozdě.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 7. 2009 21:01 | Pavel 2

K tem pujckam...za vsim je psychologie a v teto oblasti je vyjimecne vymakana. Napriklad ja sice dost usetrim, ale jsem schopen splacet mnbohem vic, nez usetrim. Tento paradox je dan tim, ze pujcku clovek splacet musi, kdezto setrit penize pouze muze. Samozrejme pouze do rozumne hranice. Jakmile to preroste pres urcitou mez, neni uz cesty zpet. On ten osobni bankrot neni zadna vyhra. Kdyby si lidi pet let predtim nez si pujci, vyzkouseli tento zpusob zivota, na konci te doby by dosponovali ohromnym majetkem. Je to zase jenom problem psychologie. Kdyz nad clovekem visi Damokluv mec bankrotu, tak se dokaze omezit. Jinak nikoli...
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 7. 2009 20:01 | Pavel

Nejsem si jist, ale myslím můžete odesílateli nakázat, že vás jeho reklamní nabídky nezajímají a že si je nepřejete. Takto jsem to udělal například s reklamními SMS od Vodafonu a je klid - nic mi nechodí. S těma nabídkama k úvěru by to mělo být obdobné.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 7. 2009 18:51 | Patrik

Citace - masenka / 02.07.2009 17:15

. Pak se nemůžem divit,když např. potřebují novou ledničku, musí si vzít půjčku, protože z platu na ni prostě nikdy neušetří!
Aha, takže z platu na ní nikdy neušetří, ale zato mají dost peněz na to splatit nejen půjčku, ale i úroky z ní :D Jen jestli to není spíš neschopností hospodařit, znám pár lidí co žijí od výplaty k výplatě, ale přitom utrácejí za kraviny.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 7. 2009 17:15 | masenka

Jestli to ovšem není i tím,že je u nás pro zaměstnance s nízkým vzděláním taky velmi nízká mzda, třeba prodavačky, šičky, uklizečky,atd berou často i minimální mzdu, ač jejich práce je těžká. Pak se nemůžem divit,když např. potřebují novou ledničku, musí si vzít půjčku, protože z platu na ni prostě nikdy neušetří! Takže to není jen o tom, že by chtěly kupovat zbytečnosti, ale bohužel výše minimální mzdy je opravdu pro život nedostatečná!
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 7. 2009 9:29 | V.Mlich

Taky mi chodi postou uverove karty, ale ja je okamzite striham na trsatka (mimochodem, hrozne tvrda, meli by prejit na mekci material) a jen se hrozim toho, ze jednou tu kartu pro mne aktivuje postacka a ja budu muset jeji dluh splatit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Řežáb

podnikatel, Socialbakers

Miroslav Jansta

lobbista a podnikatel

Jan Řežáb
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Miroslav Jansta
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services