Kolik procent z rodinného rozpočtu ukrajuje bydlení?

Eva Sovová | rubrika: Otázka dne | 17. 6. 2009 | 5 komentářů
České domácnosti již utrácejí za jídlo a pití méně než vloni. Nejnákladnější položkou rodinných výdajů se stává bydlení. Vyplývá to ze statistik. Odhadnete, kolik procent z rodinného rozpočtu ukrajuje domácnostem bydlení? Tipněte si a dozvíte se víc.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 5 komentářů)

12. 1. 2010 18:10

Kolik procent?? prijmy jsou 9000 a bydleni je se vsim vsudy 7700,takze ta kolonka na procenta tu neni
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2009 10:00

Citace - Nájemník / 17.06.2009 16:00

"...ve vyspělých ekonomikách jsou obecně podstatně vyšší výdaje na bydlení a energie v poměru k výdajům na potraviny. Česko by mělo tento trend následovat."
Tím asi pan odborník myslel to že budou potraviny zlevňovat. To se ale zatím moc neděje. Náklady na bydlení už snad růst nemohou. Já i přítelkyně máme nadprůměrný příjem a platíme za byt (1+1, 43 m2) kolem 28% příjmů a to jsme docela dlouho vybírali. Jedná se o pronájem, v případě hypotéky bychom dávali za podobné bydlení přes 40% příjmů. V paneláku na okraji města bydlet nechceme i když je pravda že za takové bydlení bychom dávali o pár procent příjmu méně.

Hypotéku nemůžete brát jen jako čistý výdaj. Tím je pouze splátka úroku. Splátka jistiny je formou investování do nemovitosti. Oproti hypotéce sice teď nějakých 12+% příjmů šetříte, ale chtělo by to takto ušetřenou částku někam investovat. Protože jinak je otázka, jestli se vám tahle aktuální úspora jednou nevymstí. U hypotéky máte navíc v ruce větší jistotu finančnhío plánování, díky předem jasné výši splátek do budoucna. Výše nájmu nebude do budoucna konstantní, může se měnit skokově a lze ji jen těžko odhadovat. Získáváte sice větší volnost změny bydliště, ale cenou za něj je také nejistota, že ho budete muset změnit nedobrovolně.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 6. 2009 16:00 | Nájemník

"...ve vyspělých ekonomikách jsou obecně podstatně vyšší výdaje na bydlení a energie v poměru k výdajům na potraviny. Česko by mělo tento trend následovat."
Tím asi pan odborník myslel to že budou potraviny zlevňovat. To se ale zatím moc neděje. Náklady na bydlení už snad růst nemohou. Já i přítelkyně máme nadprůměrný příjem a platíme za byt (1+1, 43 m2) kolem 28% příjmů a to jsme docela dlouho vybírali. Jedná se o pronájem, v případě hypotéky bychom dávali za podobné bydlení přes 40% příjmů. V paneláku na okraji města bydlet nechceme i když je pravda že za takové bydlení bychom dávali o pár procent příjmu méně.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 6. 2009 14:52 | Pavel

No, moje výdaje za bydlení jsou asi 50% příjmů, a to patřím mezi 10 000 lidí s nejvyšším příjmem a nežiju nijak luxusně (nájem v 70-ti metrovém 3+1). Ale regulovčíkům, těm je hej...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 6. 2009 14:16 | Vítek z Prčice

U důchodců v Praze to už dělá víc než 50%. A prosím nenabízejte mi ať se přestěhuji z Prahy. Jsem tu už nejméně třetí generace a přeci musí někdo čelit té náplavě hlavně z Moravy. Nic proti Moravákům mám je rád!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Stropnický

umělec a politik

Marta Nováková

podnikatelka, U&Sluno

Martin Stropnický
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Marta Nováková
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services