Peníze, které vám dá stát: Rodičovský příspěvek

Narození dítěte slušně provětrá peněženku. Druhá rána pro rodinný rozpočet přijde po skončení mateřské dovolené. Stát proto rodičům finančně pomáhá rodičovským příspěvkem. O něm je první díl nového seriálu o českých sociálních dávkách.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 11. 2009 17:46, Petra

Dobrý den!
Rodičovskýpříspěvěk mi skončil v srpnu, ale druhé dítě se mi narodilo až 1,11. mezi tím jsem evidovaná na ÚP. Byla jsem si zažádat o nový rodičovský příspěvěk, ale paní mě obdyla s tím, že si může zažádat i manžel. Nechápu co by bylo se mnou. Pokud by měl manžel nárok na PPM a volbu délky rodičáku, jak dlouho by musel být na mateřské a já bych musela být evidována na ÚP, nebo co by bylo se mnou? Já nemám nárok na PPM.

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 51 komentářů)

5. 9. 2010 17:37

no ahojky...Já sem porodila před dvěma lety. Byla sem ve stejné situaci...taky manžel žil v cizině. Ale pokud nemá pobyt na území české republiky tak máš nárok na porodné i rodičák. Akorát nemáš nárok na přídavek na dítě, pokud tedy nepracuje za českou firmu a nedoložíš výplatnice...hodně zdaru
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 4. 2010 17:11 | Lucka

Mam rocni dceru a beru jen materskou.Chtela sem se zeptat jestli muzu jeste neco pobirat.Prispevek mi zamitli a to mame s pritelem dohromady (ted)23000kc.Dekuji za odpoved.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 3. 2010 13:17 | Drahuš

Dobrý den. Zajímalo by mně, jestli někdo neví, jak je to s placením socíalního a zdravotního, pokud bych si k rodičovskému příspěvku vydělávala na živnostenský list. Zda ho za mně bude platit stále stát nebo jako živnostník budu platit sama za sebe. Z každé strany slyším něco jiného. Prosím, pokud víte, dejte mi o tom zprávu. Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 2. 2010 16:18 | Lucie.

Dobry den. Chtela bych se zeptat, nemam odpracovany rok, jsem na u.p takze tudis budu brat rodicovsky prispevek, mohly by jste mi prosim rict kolik dela? Bydlim s pritelem, vztahuje se nejak na ten rodicovsky prisp. i jeho plat? Manzele nejsme. Dekuji za odpoved. L.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2010 12:48 | Jana

Ahojky,ja sem pred porodem nepracovala 6mesicu...memu synovi je ted 8mesicu a dodnes nedostavam ani korunu!!!dostala sem pouze porodne....muj zadrhel cni v tom,ze muj expritel zije v cizine a to v EU.stale se ceka na nejake vyjadreni uradu a ja jsem uplne bez prostredku....jiz 8mesicu mi pomahaji pratele a rodina.... a to vse jen proto,ze je otec zapsan v rodnem liste....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 2. 2010 11:55 | ko21

Ahoj, jestli dobře počítám tak 1.1.2008 bylo vašemu dítěti 21. měsíců.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 2. 2010 0:06 | Katka

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat jak je to s rodičovským příspěvkem.Mám dítě narozené 1.4.2006.Neměla jsem nárok na peněžitou pomoc v mateřství,tak mám automaticky 4 letou variantu s tím,že jsem měla brát do 21 měsíců věku dítěte 7600.- a pak do 4 let věku dítěte 3800,-.Jenže už od 1.1.2008 pobírám pouze těch 3800,- s odůvodněním,že tam byli úpravy.Mám obavy,jestli nedošlo knějaké chybě.Nemáme nárok ani na přídavky na děti.Máme 1 dítě ve věku do 6 let a druhé 11ti leté.Naše příjmy s manželem jsou celkem cca 16 000,-max.z toho těch 3 800,-mateřský příspěvek.Můžete mně prosím napsat,jestli je to opravdu v pořádku.Moc děkuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2009 17:46 | Petra

Dobrý den! Rodičovskýpříspěvěk mi skončil v srpnu, ale druhé dítě se mi narodilo až 1,11. mezi tím jsem evidovaná na ÚP. Byla jsem si zažádat o nový rodičovský příspěvěk, ale paní mě obdyla s tím, že si může zažádat i manžel. Nechápu co by bylo se mnou. Pokud by měl manžel nárok na PPM a volbu délky rodičáku, jak dlouho by musel být na mateřské a já bych musela být evidována na ÚP, nebo co by bylo se mnou? Já nemám nárok na PPM.
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 10. 2009 16:46 | Irena Hloucalová

Dobrý den, jsem samoživitelka, mám 7r dítě a mám pracovní smlouvu na dobu určitou - do konce října 2009. . Ted mé dítko dostalo plané neštovice. Je to nemoc na cca 2-3 týdny. 1) Mám nárok na oštřovné i po ukončrní poměru = ještě na pár dní v listopadu? Vztahuje se ne mne 9 nebo 15 dní? 2) mám se po ukončení prac. poměru inhed hlásit na Ú.práce nebo až po ukonční té nemoci dítěte?? 3) určitě jsem ještě zapomněla i na další dotazy - poradíte mi jaký je správný postup??
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 10. 2009 22:37 | iveta

Dobry den,chtela jsem se zeptat mam jedno dite je mu 7 mesicu a jsem samozivitelka bydlim u jednoho z rodicu platim dohromady 5500kc za vse.Materskou mam 7600kc tak jsem si chtela zazadat o nejaky socialni prispevek a na socialce mi rekli ze si muzu zadat az po pul roce.Jak mam vyzit s 2100 kc sama s ditetem na cely mesic.Tak se chci zeptat mam nejaky narok na prispevky??Predem dekuji za odpoved
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 10. 2009 16:36 | Lucie

Dobrý den. Prosím o radu. Od tohoto měsíce jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou. Bydlím v bytě sama se 4 měsíčním synem a platím hypotéku , nájem a energii, dohromady platím 9.000Kč/měsíčně. Na sociálním úradě jsem si žádala o příspěvek na bydlení, kde mi řekli, že určitý příspěvek dostanu, ale to že mám hypotéku je nezajímá, na to prý se žádný příspěvek nevztahuje. Existuje nějaká možnost příspěvku ? Ze 7.600Kč já přeci 9.000Kč udělat nedokážu. Děkuji za odpověď.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 10. 2009 14:14 | Jitka

Dobrý den. Prosim o radu. Jsem momentalne na materske a rozhoduji se mezi 2 a 3 letou variantou pobirani rodicovskeho prispevku.Muj dotaz zni. Pokud si vyberu 2letou variantu a budu chtit zustat doma 3roky (treti rok bez prispevku). Musim opet pozadat zamestnavatele o prodlouzeni rodicovske dovolene?Zamestnavatel mi sdelil ze budu muset pozadat o neplacene volno a sama si platit zdravotni a socialni. Jestlize v prubehu 3roku znovu otehotnim, jedna se porad o neplacene volno? Nebo je lepsi rovnou zvolit 3letou variantu?Neni mi to moc jasne. Dekuji za odpoved.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 10. 2009 23:50 | reznickova

Obraťte se na úřad státní sociální podpory podle místa trvalého bydliště v ČR toho rodiče, který by jej chtěl pobírat. Tam s vámi proberou situaci konkrétně - jak je o s občanstvími, trvalými bydlišti rodičů a dítěte a také zda máte či nemáte nárok na mateřské dávky ze zahraničí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 10. 2009 23:48 | reznickova

Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, tento normálně skončí i když vy jste v době jeho ukončení v pracovní neschopnosti. Nemusíte se obávat, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám od ukončení pracovního poměru poběží lhůta 180 kal. dnů, ve které když na ni stihnete nastoupit, budete mít na dávku normálně nárok. Rodičovský příspěvek pak skončení pracovního poměru neovlivní.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 10. 2009 23:46 | reznickova

Především peněžitou pomoc v mateřství už nevyplácí zaměstnavatelé, ale okresní správy sociálního zabezpečení. Přesto žádanku o dávku zaměstnavateli odevzdejte, on ji pak na OSSZ pošle. Dávka bude vypočtena z hrubého příjmu ze zaměstnání z doby před první mateřskou (nebojte se, z rodičovského příspěvku se vycházet nebude).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 10. 2009 23:43 | reznickova

Vaše mzdová účetní dávkám státní sociální podpory nerozumí. Tak jak vy situaci popisujete je jasné, že nárok na rodičovský příspěvek mít budete. Není třeba nijak měnit pracovní smlouvu, zaměstnavatele pobírání rodičovského příspěvku nemůže nijak zajímat, nic to u u něj neovlivňuje. Vy budete mít normálně rodičovský příspěvek pobírat, v případě nemoci dítěte budete mít nárok i na ošetřovné ("paragraf"). Nástup do zaměstnání nemusíte ani úřadu státní sociální podpory hlásit, tam byste musela oznámit pouze umístění dítěte do jeslí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 10. 2009 23:40 | reznickova

Určitě se obraťte na sociální odbor v místě svého trvalého bydliště a informujte se zde na dávky pomoci v hmotné nouzi (doplatky do životního minima). Já nárok na tyto dávky touto formou neposoudím, ale podle vámi uvedených údajů byste nárok na dávky mít mohli.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 9. 2009 17:04 | Grigory

Dobrý den, chtěl bych se zeptat - cesky rodny list je podminkou pro Rodičovský příspěvek ? Dítěte narozeno v Praze, matka ma v CR trvaly pobyt. Ale cesky rodny list nemame. Dekuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 9. 2009 14:12 | Jarka

Dobrý den,prosím o radu.Od září2008jsem byla zaměstnaná jedné nejmenované firmě na dobu určitou.V březnu2009jsem otěhotněla a ve třetím měsíci odešla na neschopenku ze zdr.důvodů,na níž jsem dosud.Při poslední návštěvě firmy,tj.koncem září mi dali podepsat výpověď.A tak se ptám,zda mi můžou dát výpověď,pokud jsem na neschopence,zda nepříjdu tím o rodič.píspěvěk a jiné dávky související s mým těhotenstvím.A co mám v takovém případě dělat,nebo kam se obrátit.děkuji moc za brzkou odpověď.Jarka
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 9. 2009 21:48 | Ilona

Dobrý den.Prosím Vás dceři budou 3roky 8.12.2009,takže bych mohla brát do této doby rodičovský příspěvek.Jelikož jsem těhotná,termín porodu+-10.11.2009,nastupuji zpět na mateřskou dovolenou,kterou měmbude vyplácet zaměstnavatel.Z jakého příjmu se počítá 70%-z jakého období mě to zaměstnavatel vypočítá,když pobírám rod.příspěvek??Děkuji Ilona
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Bohumír Ďuričko

podnikatel

Martin Pomothy

podnikatel, ČSFD.cz

Bohumír Ďuričko
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Martin Pomothy
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services