Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

| rubrika: Jak na to | 19. 3. 2009 | 9 komentářů
Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Do redakce nám docházejí nejrůznější dotazy jak si poradit s přiznáním daní. Přinášíme odpovědi na nejčastější problémy, se kterými si daňoví poplatníci nevědí rady.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2009 22:19, Honza

Abych danou problematiku uvedl na spravno miru. Vraceny preplatek je prijem nezahrnovany do zakladu dane dle §23 odst. 4. pism. e). Neboli laicky: Behem roku jsou placene zalohy dan. neuznatelne, neboli zdanene, takze v pripade jejich vraceni jiz neni zadny duvod danit je znovu. Pokud zde jsou jine nazory, ktere rikaji, ze je treba preplatek zdanit, tykaji se preplatku z dob, kdy placene pojistne OSVC bylo jeste dan. uznatelne!

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xx2 19. 03. 2009 10:38)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

19. 3. 2009 10:38 | xx2

Opravdu je třeba zdaňovat vratku přeplatku na sociálním a zdravotním pojištění? Co když nešlo o vratku, ale bylo to započtěno na úhradu záloh na pojistné v roce 2008?
V článku je napsáno "Vrácený přeplatek pojistného za rok 2007, který poplatník dostal zpět v roce 2008 od zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení je jeho zdanitelným příjmem. Z čeho prosím toto vyplývá? Byl jsem názoru, že se toto nezdaňuje. Jak je to v případě, že jsem si přeplatek nenechal vrátit, ale byly z něho strhávány zálohy na pojistné v roce 2008 (a částečně i v roce 2009)?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

19. 3. 2009 13:36

Vrácené SP a ZP zdaňujete jen v případě, že jste přeplatek obdržel (nechal si ho vrátit). Jestliže jste přeplatkem zaplatil zálohy na další období, pak nic nezdaňujete. Logiku v tom nehledejte, není tam.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xx2 19. 03. 2009 10:38)

19. 3. 2009 16:41 | jaroslav kopecky

zdravim chtel sem se zeptat plati uz rok hypoteku ve vysi 1700000kc mesicne platim 10040kc chtel sem se zeptat jestli se neda nak spocitat treba podle vypisu z banky nebo nak tak kolik mi budou vracet na danich diky
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

19. 3. 2009 19:16 | Jitka

Uplatnit lze pouze úroky z hypo úvěru, a když si je vyčíslíte, tak se zhruba dá říci, že vám budou vracet 15% z této částky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jaroslav kopecky 19. 03. 2009 16:41)

25. 3. 2009 15:08 | ČitatelaJmenovatel

Přátelé, Vy, co jste naprosto zběhlí v DP pro OSVČ - konkrétně Umělce. Věřím Vám a posílám do éteru last minute DP dotaz:
Vždy jsem začínal vyplňovat hodnoty finančí od strany 2, část 2. - Ne tedy závislá činnost. Plus samozřejmě silná spolupráce s Přílohou 1 (Příjmy a PAUS. výdaje - 40%).
Ale kam v mým případě vlastně s tím POJISTNÝM?? Jediný, kde jsem to našel, je v tom úplně prvním oddíle ale zde jako Pojistné zapl. zaměstnavatelem. (Dříve bylo samozř. Pojistné až v Příl. 1)
Řádek 42(snad..) mi teď dělá strašný čísla.. Varianta 1 - Daň ano, a až 20000 ale doufám, že dělám jen chybu a má mi vyjít vždy o něco nižší záklasd od kterýho pak jen odečtu slevu na pol. a jsem na nule..resp. v záporu.. Že je B) správně, že jo.?? Ale co to pojistné KAM??
Díííky
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

10. 9. 2009 22:19 | Honza

Abych danou problematiku uvedl na spravno miru. Vraceny preplatek je prijem nezahrnovany do zakladu dane dle §23 odst. 4. pism. e). Neboli laicky: Behem roku jsou placene zalohy dan. neuznatelne, neboli zdanene, takze v pripade jejich vraceni jiz neni zadny duvod danit je znovu. Pokud zde jsou jine nazory, ktere rikaji, ze je treba preplatek zdanit, tykaji se preplatku z dob, kdy placene pojistne OSVC bylo jeste dan. uznatelne!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (xx2 19. 03. 2009 10:38)

14. 1. 2010 0:51 | Miroslav Veselý

Dobrý den, někde jsem četl, že si z daní (resp. jeho základu) mohu jako OSVČ odepsat částky plateb za životní nebo penzijní pojištění. Co je na tom pravdy? A dále - mohu zaplacené "povinné" částky záloh na sociální a zdravotní pojištění zahrnout do výdajů, či nikoliv? Děkuji za odpověď.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

12. 3. 2014 15:11 | Roman

Když jsem pracoval od ledna do dubna,muzu si zažadat o slevu na děti za ty 4 mesice a manzelka začala pracovat od května ,muze si zažadat take o slevu na deti od května do konce roku?dekuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

23. 1. 2016 13:42 | Lenka

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Minuly rok jsem byla pul roku v Anglii a ted jiz pracuji v CR, ale nevim co potrebuji k danovemu priznani, ze jsem v Anglii platila dan? Dekuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Aleš Hušák

podnikatel

Tomáš Paclík

podnikatel, Viktoria Plzeň a Dočista

Aleš Hušák
ÚSPĚŠNOST
13,33 %

z 15 duelů
×
Tomáš Paclík
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 12 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dozorčí rada BCPP, Zdaňování výnosů z hypotečních zástavních listů, Splynutí cenného papíru, petr fiala, zaměstnání, e-shopy, daň z příjmů, monte dei paschi di siena, Mall.cz, Gardavský, investiční aukce, asijský trh, zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, účetní systém, smlouva na řad, obvyklá cena, BTC, úspornost

4J09252, 8S68414, 5T51986, 4Z41609, 6T05141

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK