Kdy je lepší sepsat závěť u notáře

Eva Sovová | rubrika: Jak na to | 4. 7. 2008 | 11 komentářů
Závěť sepsaná u notáře má vyšší důkazní sílu než vlastnoručně psaná závěť. Dá se zpochybnit jen těžko. Notář ji musí zaevidovat do centrálního registru, při dědickém řízení se proto snadno najde.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 1. 2015 12:32, Pavol Jabkonič

je to na prd

+41
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

13. 12. 2021 22:43 | Jan

Dobrý den, zemřel mi táta a teď u nás v rodině není nejlepsí situace co se týká vztahů. Měl závěť a já v ní jsem uveden u chaty, kterou mi dal před 8 lety. Ostatní dostanou majetek v řádech desítek milionů. Bylo mi řečeno, že jsem neopomenutelný dědic, ale já přesně nevím, co to znamená, když mi odkázal nemovitost, kterou mi již dal. Kdybych tam nebyl, tak mám nárok na 1/4 z celkového dědictví dle zákona. Ale teď nevím. Co si o tom myslíte? K advokátovi zatím nechci, počkám na přečtení oficiální závěti u notáře. Díky
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 8. 2020 19:34 | Kateřina

Ještě jsem v článku nezaznamenala jednu poměrně důležitou věc - informaci o neopomenutelných dědicích. Dohledala jsem to tady https://www.vimvic.cz/clanek/jak-sepsat-zavet-aby-platila Podíl neopomenutelných dědiců může tvořit poměrně podstatnou část z dědictví, je třeba na to myslet.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 3. 2016 19:22

protože potomek je nezletilý
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 1. 2015 12:32 | Pavol Jabkonič

je to na prd
+41
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 10. 2014 9:05 | Vladislav

Do důvodů, které lidi vedou k sepsání závati, zapomněl autor připsat jeden z nejčastějších: Ne každý má dědice za zákona. Bezdětný svobodný, rozvedený nebo ovdovělý, člověk, který nemá sourozence, a tudíž ani neteře nebo synovce, a který přežil i své rodiče, prostě dědice nemá. Přesto mu není lhostejné, co se po jeho úmrtí stane s jeho majetkem. Má třeba bratrance, sestřenice, dobré kamarády, nebo příbuzné svého zesnulého manžela či své zesnulé manželky, popřípadě raději odkáže peníze na nějaký bohulibý účel než státní pokladně.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 5. 2014 10:59 | Zdeněk

dědicem ze zákona a jeho podíl se nemůže krátit. V případě, že tento muž napíše před smrtí závěť, ve které určí, že polovinu jeho majetku zdědí dítě a druhou polovinu partnerka, závěť bude neplatná. To si řada lidí neuvědomuje,“ přibližuje úskalí dědictví Foukal. /Se písemného výše/ Proč je taková závěť neplatná, proč to pisatel nenapsal , aby to bylo všem jasné. Nesmí tam být napsáno polovina? Přece nikdo nemá majetek spočítaný do poslední koruny a odhadu ceny. Jak to tedy je, zvláště po roce 2014.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2013 22:40 | Emil Škrabánek

Kolik tedy stojí notářský poplatek, neboť považuji za rozumné závěť mít už v bodech sepsanou jde vlastně jen o registraci
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 11. 2012 16:32 | notářské služby

Pokud pořizovatel závěti navštíví notáře, může si nechat poradit o možnostech, které budou sice platit až poté, kdy vejde v platnost nový občanský zákoník, ale teoreticky je lze do závěti zakotvit již nyní. Jde například o různá vedlejší ujednání, jako je příkaz pro dědice (například postarat se o příbuzného), podmínku, kterou musí splnit, aby dědil (například aby dokončil vysokou školu), či může určit čas, kdy dojde po jeho smrti k dědění (například když potomek dosáhne věku 25 let). Novinkou je i tzv. odkaz, kterým může zůstavitel nařídit dědicům vydat komukoli určitou věc z dědictví, aniž by se tento člověk stal dědicem. Tím pádem se na něj nebude vztahovat případná povinnost dědiců podílet se na dluzích zůstavitele. Více k tomuto tématu na http://www.notarskesluzby.cz/aktuality_notarstvi.html
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 1. 2012 13:29

Diskuse na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2009 12:19 | Zdenka

Vydírání to není, ale je to jen zákonná forma jak předejít , někdy nechutným , dohadům příbuzenstva. Výše poplatku je dle ceníku notářských úkonů. Já vidím nechutné výdaje například na parlamentní pindy o ničem. Je to věc názoru.....
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 6. 2009 12:21 | Anna

Je to nechutné vydírání lidí-obzvláště, když si závěť napíšete sami a chcete ji jen registrovat.
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kasa

podnikatel a investor, Clareo

Jaroslav Starka

podnikatel, 1.FK Příbram

Petr Kasa
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jaroslav Starka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services