Jak napsat závěť aneb konec tahanic o majetek

Eva Sovová | rubrika: Jak na to | 24. 6. 2008 | 39 komentářů
Závěť předejde tahanicím příbuzných o majetek. Dá se pořídit vlastnoručně, za účasti svědků nebo u notáře. Myslet na závěť začínají stále víc i majetní lidé mladších věkových kategorií. Poradíme, jak závěť správně napsat.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 6. 2008 18:55, la_da

Jak bude vypadat rozdeleni majetku, kdyz mam treba 2 zletile deti a v zaveti jsem odkazal veskery movity i nemovity majetek manzelce. Jak se bude v tomto pripade postupovat, kdyz mam dum s pozemkem a nejakou nasporenou castku penez a treba pojistky apod? Nebude muset treba manzelka strpet nastehovani deti do domu nabo bude tlacena k prodeji domu a to nebude chtit?

+437
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 39 komentářů)

18. 7. 2020 20:12 | Marie

Dobrý den, máme 3 děti, hodné, ale chtěla bych zústavit dědicem pouze manžela. Aby zdědili až po jeho smrti. Je to možné? Děkuji Marie
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 6. 2020 9:54 | dada

chci vydědid 2 děti,nestýám se sněma již 25 let. stačí to napsat v závěti,nebo musím napsat jiný doklad. Chci u notáře napsat vše na jedno dítě třetí. děkuji
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 11. 2019 10:00 | Renata

Prosím o radu. Máme s manželem vše ve společném vlastnictví, movitosti i nemovitosti. Je možné náš byt darovat jen jednomu ze čtyřech synů? Vydědění nepřipadá v úvahu, jeden ze synů manžela je nesvéprávný. Co můžeme za našeho života udělat aby nevznikaly problémy? Nebo je řešeni až poslední vůle? Zákony se časem mnění proto žádám o pomoc.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2018 20:03 | Martin

Už máme povsem ale našel se doklad řádně podepsaný kdy dědicem je někdo jiný a je ktomu svědek s dane rodinný.Naprikla matka napsala závěť na někoho jiného ale teď se našel papír kdy vše odkazuje mě a svědek je ma manželka dase stim něco dělat
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 1. 2017 15:21 | Jozefina

Dobry den Po rozvodu jsem vyplatila byv manzelovy za zahradu x kc . Pulku penez mi pomohl zaplatit muj syn. Jak mam postupovat se zaveti? Muzete mi prosim poradit. Dekuji
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 11. 2016 23:11 | marnouska

Když sepíšu závěť že odkazuji své dceři pozemky které vlastním a ,byt a garáž ,bude muset pak po mé smrti být proveden odhad jak pozemků tak bytu a garáže.?Mám ještě syna,ale tomu jsme už nyní darovali chalupu .
+18
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2016 9:15 | Jana Gesswein

Dceru jsem u notare vydedila. Mam 2 vnuky,ktere jsem uvedla jako dedice meho majetku. Do majetku patri i byt v osobnim vlastnictvi, ve kterem bydlim s mym pritelem. Prala bych si, aby tento byt mohl uzivat v pripade me smrti nadale. Toto bych chtela uvest v zaveti,je to mozne?
Dekuji za odpo ved. J.Gesswein
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 10. 2016 22:53 | Jana Suchá Cerniv

Darovali jsme vnucce rod.dům kde jsme si nechali s manželem udělat doživotní užívání právo a také vrácení darů v případě ze se k nám zachová tak jak dobře mravy vůči nám v případě vrácení majetku,,vnučka se o nás nezajímá páchá porušování a to tak ze nám krade peníze z účtu byla řešena soudem vyměřený trest na 4 měsíce podmínky v případě nedodržení 1 rok vězení je možné sepsat mnou a manželem závěť v případě po naší smrti aby ji nebyl umožněn prodej ale musela by vyplatit vnukase synem a ji by nárok vůbec nenalezl?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 10. 2016 16:25 | Jana

dobrý den, vlastním dva byty s pozemky, garáž a pozemek přední ní. Mám jednu dceru, jsem vdaná. Jeden byt chci v poslední vůli odkázat dceři, z drzhého a garáže bych chtěla, aby měla podíl, úrotože jde o cenově velmi rozdílé nemovitosti. Ale nevím jak to udělat. V bytě by po mé smrti zůstak manžel, ale on sám byt nebude schopen platit, je příliš velký a nákladný na provoz pro jednoho člověka. Můžete poradit, jak napsat, aby se druhý byt s garáží prodal, a došlo k finančnímu vyrovnání...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 7. 2016 18:36 | Vlada

POZOR, je NOVY obcansky zakonik a je to i se zavetmi dost jinak.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 5. 2016 11:13 | Ladislava

Dobrý den,musí být na závěti uveden celý rok nebo stačí jen koncovka z roku.Napr 1997 nebo muže být jen 97.Podotýkám ,že se jedná o více závětí ,proto může hrát rolikaždá maličkost. Ladislava
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 4. 2016 22:36 | Jansová Martina

Může být důvod k vydědění dcery insolvence ?
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 3. 2016 17:44 | Ing. Karel Poláček

Dobrý den. Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Pro důvody výslovně uvedené zákonem chci vydědit svoji dceru, která má z rozvedeného manželství dvě dcery, jedna vnučka je již vdaná s dětmi, druhá dosud nesamostatná, které obě o mne, přes moji závažnou nemoc, již několik let neprojevují žádný zájem. Proto nechci, aby se vnučky staly mými dědici. Naopak, chci majetek odkázat dětem oné vdané vnučky (pravnukům). Protože vnučka pro své vlastnosti dané výchovou osobně neskýtá záruku, že odkázaný majetek bude řádně spravován a jejím dětem (pravnukům) zachován tak, aby jim mohl být po dosažení dospělosti v pořádku předán, chci ustanovit jako manžela vnučky a otce jejích dětí (pravnuků) k prosté správě odkazu. Je možno takto postupovat? Děkuji za odpověď. Poláček
+40
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 1. 2016 16:26 | Milena

Dobry den.Chci se zeptatjestli mají děti nárok na dědictví po otci kterého nenavševují .Otec se přestal stýkat s dětmi z důvodu jeho nové manželky.Kromě výživného od něho nikdy nic nedostali,má z nového manželstí další dvě dcery,také už dospělé.Nyní zdědil dům po svých rodičích, který prodal mají ze zakona po jeho smrti na něco nárok ? Děkují .
+27
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 11. 2015 14:27 | Eva

Dobry den,pritel vlastni 80% rodineho domu a jeho matka 20% a pozemek. Pritel ma zajem sve procanta pri umrti darovat sve nevlastni dceri a zajimalo by nas jestli je potreba souhlas i jeho matky ktera tam ma mensi podil
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 10. 2015 11:10 | milan

Dodry den. Z prveho manzelstvi mam syna.Dnes je mu 28.Let.Temer cely zivot jsme se mestykali.Jeho drivejsi zajem o mne byl vyhradne ucekovy za ziskem financi.o srdevnosti a laskavosti nemuze byt rec .Poslednich osm let o jeho zivote nic nevim.Nestykame se.Co si pamatuji.mel nekolikrat co do cineni se zakonem.Mohu ho ze zaveti vyloucit a vydedit?
+44
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 7. 2015 6:29 | Mila

Dobry den,
mam podobny problem . Vlastnim dum a ziji s pritelem ktery mi pomaha a moje dve zletile deti o me nejevi zajem ani me nenavstevuji presto ze vi ze mam zdravotni problemy. Chtela bych aby v pripade po me smrti nemely narok na dum a muj pritel dozil v dome a zdedil ho. Jak to udelat ? Dekuji Mila
+53
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 5. 2015 9:51 | Petra

Svého přítele můžete ustanovit správcem pozůstalosti. Ten se bude starat o pozůstalost, dokud Vaše dcera nenabyde zletilosti. Bude vykonávat tzv. prostou správu, což znamená, že s majetkem nebude moci nijak manipulovat až na zákonné výjimky bez souhlasu Vaší dcery.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 4. 2015 22:57 | ZuZi

Dobrý den, mám nezletilou dceru, je jasné, že zdědí veškerý můj majetek. Ráda bych však napsala závěť, že do její plnoletosti se o byt, který mám v osobním vlastnictví, bude starat přítel, ne její pravý otec. Je to možné? Děkuji
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2015 15:02 | Marie VViskova

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,můj přítel ma jiz zletile děti,které se k němu nechovají hezky a proto by chtěl napsat závěť v můj prospěch.Musí děti vydědit,nebo je možné,aby je z toho vynechal.Děkuji za odpověď Viskova
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Vladimír Pikora

ekonom

Tomáš Sokol

advokát

Vladimír Pikora
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Tomáš Sokol
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services