Jaké daně se platí při koupi a prodeji nemovitosti

Martina Goldová | rubrika: Jak na to | 30. 5. 2008 | 16 komentářů
Prodeje či nákupu nemovitosti se mohou týkat čtyři daně: daň z převodu nemovitosti, daň z příjmu, daň z přidané hodnoty a daň z nemovitosti. Každá má svá specifika.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 10. 2011 8:13, Evča

Dobrý den, prosila bych o radu.Zdědily jsme dvě sestry dům.Chci darovat svoji polovinu sestře.Na ceně jsme se dohodly.Poradte mi prosím, jak v tomto případě postupovat.Jaké povinnosti pro mě z toho vyplívají.děkuji za informace.přeji krásný den

+79
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 16 komentářů)

17. 6. 2019 12:01 | Iveta Six

Koupila jsem pozemek kolik musim zaplatit dan za nabiti.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 2. 2018 18:07 | Helena

Dobrý den. Máme v pronájmu dvacet let pozemek na kterém máme zahrádku a nyní nám firma,která je dosavadní majitel pozemek prodává. Na jaké daně se máme připravit?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 3. 2017 14:31 | Anna

Dobrý den chci se zeptat koupili jsme od devolepera novej barák budeme muset zaplatit 4% z ceny daň Dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 1. 2017 8:16 | Ruel

Zdravim, chtela bych se zeptat. Prodavam byt, jiz je podepsána rezervacni smlouva, jake dane ci poplatky musim jako prodávající platit?
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 4. 2016 15:29 | Věra Faltusová

Kupní smlouva na prodej nemovitosti podepsána 31.1.2015. Zápis do katastru nem. 29.1.2016. Daň z nemovitosti musím zaplatit na celý rok 2016. Je to velmi nespravedlivé. A to jsem ještě zaplatila 4% z prodeje . Faltusová
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 9. 2015 11:51 | Jarka

Dobrý den, prodala jsem počátkem září přes RK nemovitost. Daň z nemovitostí zaplacena v obvyklém termínu na rok dopředu. Mám nárok u FÚ na navrácení doplatku za zbývající 4 měsíce? Nejde o peníze, taková částka to není, ale o princip. Děkuji.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 4. 2015 21:16 | Helena

Dobrý den, mám dotaz přišel mne exekuční příkaz na dan z převodu nemovitosti.Z tohoto domu jsme se odstěhovali v roce 1997 a dohodli jsme se s kupujícími ,že zaplatí dan z nemovitosti oni. Děkuji za odpověd.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 8. 2014 17:21 | prochy

dobry den zdedil jsem po otci byt 3+1 v panelaku,otec v něm 20 let bydlel a před 4 roky ho musel odkoupit od čezu a letos zemřel dle smlouvy musim přednostně nabidnout byt k odkupu prodvajici firmě a to za předem danou častku 150000kč zajima mě jakou dan a kdy ji musim zaplatit děkuju
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2014 21:55 | Emilie Bártová

Dobrý den, prosím o informaci. Chci převést své sestře 1/8 podílu na RD. Je výhodnější pro platbu daně z převodu - jen převod, darování nebo prodej. Děkuji Bártová
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 7. 2013 12:25

Citace - Lucka / 09.11.2009 08:24

dobry den teta mi daruje pozemek o vymere cca 1000m2 kolik budu platit dan a kolik se pak bude platit dan za znehodnocenou pudu pri stavbe domu a prijezdove cesty?- jak se to da vypocitat? dekuji moc za radu
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

26. 7. 2012 20:10 | Michal

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na to, zda při převodu/prodeji podílu na nemovitosti se musí platit daň. Cena nemovitosti kupní 2,7mil.Kč(holodům),dostavba,so učasnátržní cena cca 3,5mil. Kč, hypoteční úvěr 2,8mil.Kč. Nemovitost pořízena v roce 2008(kolaudace 2009),trvalé bydliště od téhož roku. Vypořádání podílu na nemovitosti partnerů(nikoliv manželů) by činilo cca 250tis. Kč. Jak vysokou dan je nutné platit, případně je způsob převodu vlastnického podílu na jednoho z partnerů,kde by se nic kromě finančního vyrovnání partnerů neplatilo? Děkuji
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 12. 2011 22:25 | hana

Dobry den,kamarádka prodala dum, ktery vlastnila s maminkou,kamaradka tam mela trvaly pobyt maminka ne,po prodeji domu koupily jinou nemovitost,kterou vlastni jen kamaradka a ma tam trvaly pobyt,vztahuje se na to neplaceni dane z prodeje,kdyz koupila za prodanou nemovitost do roka jinou nemovitost a bydli v ni trvale(kamaradka s rodinou)dekuji za odpoved
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2011 8:13 | Evča

Dobrý den, prosila bych o radu.Zdědily jsme dvě sestry dům.Chci darovat svoji polovinu sestře.Na ceně jsme se dohodly.Poradte mi prosím, jak v tomto případě postupovat.Jaké povinnosti pro mě z toho vyplívají.děkuji za informace.přeji krásný den
+79
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 10. 2011 8:13 | Evča

Dobrý den, prosila bych o radu.Zdědily jsme dvě sestry dům.Chci darovat svoji polovinu sestře.Na ceně jsme se dohodly.Poradte mi prosím, jak v tomto případě postupovat.Jaké povinnosti pro mě z toho vyplívají.děkuji za informace.přeji krásný den
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 11. 2009 8:24 | Lucka

dobry den teta mi daruje pozemek o vymere cca 1000m2 kolik budu platit dan a kolik se pak bude platit dan za znehodnocenou pudu pri stavbe domu a prijezdove cesty?- jak se to da vypocitat? dekuji moc za radu
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2008 10:30 | josef

dane_z_nemovitosti_prodeje
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Fischer

politik

Miroslav Kalousek

politik

Jan Fischer
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 3 duelů
×
Miroslav Kalousek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services