Sedm věcí, které byste měli vědět o důchodu

Jít do předčasného důchodu se příliš nevyplatí. Kdo by chtěl využít plně tuto možnost a důchod by začal pobírat o tři roky dříve, než by měl, ztratí doživotně z řádné výměry důchodu 11,7 procenta. To může být i více než tisíc korun měsíčně.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 4. 2008 13:31, Renata

Dobrý den, pobírám částečný důchod a ptám se jestli mají právo v zaměstnání mi znížit příjem. Myslím, že je nespravedlivý, abych dělala stejné hodiny a měla na hodinu méně, děkuji za odpověď.

+46
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 25 komentářů)

19. 5. 2018 8:07 | Jana drtinova

Jaká je výše cca částečného důchodu děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 12. 2017 10:11 | Štěpánka

Dobrý den po rozvodu manželství syn zůstal v péči manžela syn dovršil 6 let a 5 měsíců odečita se mi syn k odchodu do důchodu
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 2. 2017 20:21 | Kateřina

Jak se vypočítá důchod když mám 7deti mám jen odpracovano necelý 15let 20let a teď jsem na UP a je mi 44let dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 1. 2016 0:08 | Ema

Dobrý den,ráda bych se zeptala,co mají dělat lidé co jsou 2-3roky před důchodem a nikdo nás nechce zaměstnat...._Musíte nás u zaměstnavatele zvýhodnit třeba na dan.ulevách,aby jsme pro ně byli finan.zajímaví.Nechci hovořit o lidech ,kteří maj část.inval.důchod. Takového člověka nikdo nechce to je riziko....Ty také nikdo nechce zaměstnat a dřou bídu s nouzí. S takovým příjmem jako 5000kč měs. se nedá žít.....Jak můžete po nás chtít pracovat ještště v důch. věku ,když už nás nikdo nechce ????????
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2015 8:08 | JOSEF HORVATH

Dobry DEN,ZAČAL JSEM PRACOVAT OD 15LET POČITASE DO DUCHODU POJŠTĚNI OD 15 LET.JSEM ROČNIK 1958.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2014 20:55

Léta, která jste odpracovala, se vám do důchodu počítají, nemějte strach. Je ale v podstatě jedno, kolik jste před rokem 86 vydělávala. Snad vaši plebejskou duši potěší, že pokud váš vrstevník měl v té době nějaký dreamjob s platem pět tisíc, zatímco vy jste někde šila za dva litry, kdo ví jestli, má z toho pro důchod úplný prd.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 4. 2012 20:54 | b

Odpracované roky se počítají od ukončení povinné školní docházky, nejdříve od 15-ti let. Ale? Vydělané peníze se počítají od r.1986.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 4. 2011 21:48 | Dáša

Jak je možné,že se počítá důchod až od r.1986,když jsem poctivě pracovala od roku 1973? Týká se to možná jen ročníků 1953?Manžel je ročník 1942 a počítá se mu do důchodu všechno,vojna,výuční list,škola s maturitou,veškerá zaměstnání,která měl.Přesto začínal s 5.500.-důchodem.Já mám mít v říjnu tohoto roku,pokud odejdu do starobního důchodu,o tisíc korun méně!Za to se nedá žít.Jedině pod mostem,nebo s bezdomovci. Je jasné,když se mi práce počítá až od r.1986,tak mi potom důchod vychází tak nízký...
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 9. 2010 22:17 | svidrun karel

Je bordel ,že ten kdo pracoval celý život a nemělhorentní plat,má malý důchd.Ten co nedělal a je jich dost dostali krásny důchod.Znám pár těch lidi.Mají prý zvednout důchody od ledna procentuálně,Proč se už neuděla vtom pořádek a nepřida se každému stejně.Důchod byl vypočitan podle výdělku,ale zvedan by měl byt každému stejně.Tohle je přežitek z komunistické éry.TOHLE JE KASTOVÁNÍ DŮCHODCŮ,CHDY BOHATY.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 8. 2009 9:51 | Laďa

Důchod--- Kolik občanů se ho dožije a doopravdy užije? Odchod do důchodu se protahuje a tím se snižuji náklady státu na jeho vyplácení. Staroušci makejte, mládí si potřebuje užívat. Je levnější pro stát platit sociální minimum mladým bez práce než vyplácet důchdy. Je toto řešení spravedlivé vůdči starým lidem kteří dřeli celý život a někdy za směšný plat?
+18
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 7. 2009 16:27 | HORAK1

Ten názorový rozptyl je asi vlivem věku a taky fin.možnostmi pisatelů. Je třeba se co nejrychleji materielně zabezpečit a začít užívat jakéhosi volna či důchodu,(název dle vaší libovůle)co nejdříve. Stát to vždy udělá tak, že si většina lidí důchodu moc neužijeme. Makej a pak mazej do kytek.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 6. 2009 0:12 | Nefi

Chyba lávky. Komentujete naději na dožití při narození, ale pokud se již dožijete 55 let, tak máte před sebou ještě průměrně 22 let života. Viz úmrtnostní tabulky. http://www.czso.cz/csu/2009edicniplan.nsf/p/4002-09
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 9. 2008 20:05 | enka

Pro PC: Napiš kolik je ti?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 4. 2008 13:32 | Milana

Apokud bude mít člověk štěstí, tak mu během těch 3 let díky inflaci o něco důchod zvýší (i když ne o moc). Alespoň si ho trochu užije. Někde jsem četla, že průměrná délka pobírání důchodu u mužů je 6 týdnů, takže pozor, pánové!
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 4. 2008 11:12 | P.C.

Státem spravované důchody vedou jen ke snižování populace. Proč plodit další (drahé) děti, když se o nás stát ve stáří postará? Nevím, kdo to vymyslel, ale v Evropě to je standard. A dost nesmyslný. Přirozené by mělo být, že se o seniory postarají jejich děti a ne stát, který z toho dělá jen a jen politickou frašku a jednotlivé strany se na systému nedovedou dohodnout, protože se bojí ztráty voličů.
Pokud už stát nějaké důchody spravovat chce, ať dá lidem volnost v rozhodování, zda se tohoto systému účastnit chtějí nebo ne. Copak jsme státo nesvéprávných tupců, že bychom se sami neuměli rozhodnout?
+39
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 4. 2008 15:21 | Bouček Antonín

To je fakt. Při úrokové míře 5,06% (současný výnos třicetiletých českých státních dluhopisů) musí brát člověk plný důchod 30 let, aby dostal od státu tolik, co v čisté současné hodnotě pobere zkrácený důchodce za 33 let. Obávám se, že pilně pracující plný důchodce se svého vítězství nad předčasným důchodcem ve valné většině případů nedožije.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 4. 2008 19:02 | Rejpal

A ještě jedna zajímavost. Píšete, že jít do předčasného důchodu se nevyplatí. Ale obecně to neplatí. Známý je velmi zručný zámečník a proto toho zaměstnavatel dosti zneužívá a přesčasy za bídný peníz neberou konce. Proto situaci řeší takto. Příští měsíc odejde v 59 a půl do předčasného důchodu a tři roky si odpočine od budování kapitalismu. Ve 62,5 letech si pořídí živnostenský list a bude oficiálně vyrábět a prodávat drobné zámečnické výrobky a rok nebo dva bude takto podnikat . Po dvou letech si nechá důchod přepočíst a vyměřovací základ by se mu měl zvýšit o 12%. Takto si ušetří nejen rok pracovního života ale i do doby dožití získá i vyšší celovou částku důchodu. A pokud umře dříve, bude rodina vědět, že udělal dobře.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2008 18:32 | Rejpal

Jen drobné doplnění, nedávno byla tady někde prezentována data, že průměrný věk dožití mužů se v ČR blíží 74 letům a u žen k 80 letům. A v porovnání s tímto vychází odchod do předčasného důchodu ještě výhodněji. A protože to Nečasovi hoši dobře vědí, navrhuje tento hujer pro předčasný odchod o 3 roky dříve v prvém roce krácení 1,5% za každých 90 dnů a teprve od 2 let dříve by se počítalo 0,9% za každých 90 dnů odchodu do důchodu. Každý by si měl udělat rozvahu co jej pro něj výhodné a co není a podle toho volit. Zvýšení DPH, poplatky u lékaře a ve všech dalších možných i nemožných oblastech, okrádání důchodců - atd. u mne znamená ne stávající trojkoalici.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 4. 2008 15:21 | Patrik Chrz

Snížit příjem těžko, pokud je uzavřená smlouva za nějakých podmínek nemůže zaměstnavatel jen tak změnit podmínky v neprospěch zaměstnance. Ovšem může, pokud smlouva skončí (např. byla na dobu určitou), nabídnout smlouvu novou za jiných (horších) podmínek. Život prostě není fér a pokud má pocit, že mu na to zaměstnanec i tak kývne, tak je logické, že to udělá. Stejně logicky může zvýšit mzdu jinému zaměstnanci, pokud má pocit, že by se jinde mohl uchytit líp a odejít.
+36
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 4. 2008 13:31 | Renata

Dobrý den, pobírám částečný důchod a ptám se jestli mají právo v zaměstnání mi znížit příjem. Myslím, že je nespravedlivý, abych dělala stejné hodiny a měla na hodinu méně, děkuji za odpověď.
+46
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Libich

ekonom

Michael Rostock

podnikatel a investor, Venture Investors

Jan Libich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Michael Rostock
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services