Kdo je tady vlastně liberál?

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 21. 4. 2017 | 7 komentářů
Liberální názor na trávu, poker nebo držení zbraní má kdekdo – ale víra ve svobodu jako univerzální princip pro všechny skomírá.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 4. 2017 9:38, HonzaV

To máte těžký.

"Liberála z vás dělá teprve víra ve svobodu jako univerzální princip, která se promítá i do témat, která se vás bezprostředně nedotýkají." A právě proto skalní liberál nemá v reálném politickém prostředí šanci, vždycky narazí na nutnost nějakého kompromisu a skončí to prapodivnou plichtou, kdy se jedna restrikce "napravuje" jinou a celé se to tváří jako cesta ke svobodě.

Liberální společnost je nedosažitelný ideál. To ale neznamená, že bychom ho neměli mít neustále před očima a neměli se snažit ho dosáhnout - a všechny skutky měřit právě tím ideálním horizontem.

A některé dnešní příměry mi přijdou poněkud kulhavé, "Posledním příkladem licoměrnosti klasických liberálů je hnutí za svobodu jezdit autem. Ta ale stojí na povinnosti chodců nevstupovat do silnice..." - liberální neznamená anarchistický: např. auta mají zase povinnost nejezdit po chodníku.

Takže hlavu vzhůru k liberálním hodnotám - a nohama skok do tý naší kotlinky a budovat a tlačit!!! :)

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 7 komentářů)

25. 4. 2017 18:04 | josef

odkdy je Klaus liberal? Ten se vzdy pasoval do role konzervativce
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 4. 2017 16:51 | Qlk

Klausův liberalismus je fuč? Ten odkaz vede na článek, kde VK říká, že nepodporuje budování nových mešit v Česku. Kde tam lze prosím najít ten ztracený Klausův liberalismus??? To je jen špatný odkaz, nebo to v tom článku je někde ještě schované? Já tam čtu jen (údajnou) citaci VK: „Budování mešit nemá na území České republiky tradici, a proto jejich výstavbu nepodporuji“
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 4. 2017 14:38 | josef

moje pojeti liberalismu - at si kazdy dela, co chce, pokud to negativne neovlivnuje ostatni
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2017 10:04 | Pavel

Slovo liberál totiž poslední dobou dostalo naprosto nesmyslný obsah. Plně jsem to pochopil když jsem slyšel přednášku jednoho údajně liberálního philosopha, který tam zcela vážně tvrdil, že člověk nemůže být svobodný, když musí celý život myslet na to, jak se zajisti na stáří. A proto, aby byl člověk svobodný, je nutný silný sociální stát (že z toho přímo vyplývají vysoké daně, regulace, omezování a na konec kompletní ztráta svobody už tomu yntelygentovi nedošlo).
A tehdy jsem pochopil, že to, o co snaží současní takzvaní liberálové, je osvobození člověka od následků jeho rozhodnutí. Tedy zbavení člověka zodpovědnosti za jeho život. Že z toho přímo vyplývá i ztráto svobody a uvržení člověka do otroctví sociálního státu těm "liberálům" ne a ne dojít.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 4. 2017 14:37 | jezevec

kašpárku - to čemu vy říkáte liberalismus, jste ve skutečnosti popsal nihilismus. odmítat přehnaný paternalismus státu, neznamená vyznávat absenci jakýchkoliv hodnot. svoboda projevu neznamená právo volat v přeplněném divadle HOŘÍ. podobně tak liberální pojetí státu neznamená rezignovat na základní hodnoty naší civilizace, například akceptací drog, nebo explicitních projevů islamismu.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 4. 2017 13:38 | Hunter

A ten Čunek, Zeman a Konvička, to jsou xenofobové, nebo jen "mají na něco xenofobní názory" ?
Já jen aby se nakonec neukázalo, že 99,9% názorů tzv. "xenofobů" a tzv. "liberálů" je vlastně stejných - například že k snídani je fajn si dát vánočku s máslem a teplé kakao. A pak se můžeme bavit o tom, jestli těch 0,1% je zrovna to důležité, nebo ne.
V jednom díle Krajních mezí je na konci řečeno: "Jediným způsobem jak lze ukončit válku je pochopit, že nás toho s nepřítelem víc spojuje než rozděluje."
Ale to aktuálně není populární směr politiky - teď je je in hledat vnitřní a vnější nepřátele, čím více, tím lépe.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 4. 2017 9:38 | HonzaV

To máte těžký.
"Liberála z vás dělá teprve víra ve svobodu jako univerzální princip, která se promítá i do témat, která se vás bezprostředně nedotýkají." A právě proto skalní liberál nemá v reálném politickém prostředí šanci, vždycky narazí na nutnost nějakého kompromisu a skončí to prapodivnou plichtou, kdy se jedna restrikce "napravuje" jinou a celé se to tváří jako cesta ke svobodě.
Liberální společnost je nedosažitelný ideál. To ale neznamená, že bychom ho neměli mít neustále před očima a neměli se snažit ho dosáhnout - a všechny skutky měřit právě tím ideálním horizontem.
A některé dnešní příměry mi přijdou poněkud kulhavé, "Posledním příkladem licoměrnosti klasických liberálů je hnutí za svobodu jezdit autem. Ta ale stojí na povinnosti chodců nevstupovat do silnice..." - liberální neznamená anarchistický: např. auta mají zase povinnost nejezdit po chodníku.
Takže hlavu vzhůru k liberálním hodnotám - a nohama skok do tý naší kotlinky a budovat a tlačit!!! :)
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Škromach

politik

Petr Čech

fotbalová legenda a investor

Zdeněk Škromach
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Petr Čech
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services