Zkušební doba: Na co mám nárok, co ve zkušebce hrozí a co smí šéf

Jak dlouhá může být zkušební doba? Smí ji šéf prodloužit nebo zopakovat, když povýšíte nebo změníte druh práce? Máte nárok na dovolenou a nemocenskou? Jak dát ve zkušebce výpověď?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2017 1:24, JirkaZ

Záležitosti kolem dovolené řeší Zákoník práce 262/2006, par. 211 a následující.
Zaměstnanec má nárok na poměrnou část dovolené za každých 21 odpracovaných dnů, takže již ve zkušební době tento nárok vzniká. Je však třeba si uvědomit, že ve skutečnosti si zaměstnanec "nebere dovolenou", ale termín čerpání určuje zaměstnavatel. Ten má sice přihlédnout k oprávněným zájmům zaměstnance, ale také k provozním důvodům zaměstnavatele.
Takže nárok ve zkušební době sice máte, ale přesto ji dostat nemusíte.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262#cast9

Zobrazit celé vlákno

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 23 komentářů)

14. 8. 2020 15:47 | Petr

Když mi byl ukončen pracovní poměr ve zkušební době, mám nárok na proplacení dovolené, 1/12 za každých 21 odpracovaných dnů. Počítá se do těchto odpracovaných dnů také svátek a přesčasové směny? Děkuji za odpověď. Petr
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 3. 2020 14:57 | Tomaš

Zdravím,mám nárok ve zkušebním období na nemocenskou,ale nejsem evidovány na OSSZ,přičemž nám pracovní smlouvu na skusebni obdobi
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 8. 2019 16:15 | Gábina

Byla jsem ve zkušební době v gastronomii. Nepodepisovala jsem nikomu žádnou hmotnou zodpovědnost. Přesto mi sebraly celou výplatu prý z toho důvodu že údajně vzniklo manko 18000 tis. Za 14.dni. I prez to že jsme dělali inventury a do té doby nikdo nikomu nic neřekl. Mohou si toto dovolit.????
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 5. 2019 19:33 | Naďa Michalisko

U nás v Coopu neexistuje propustka k lékaři ani s dítětem. Kde si stěžovat?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 3. 2019 11:27 | Anna

Dobrý den, já jsem obdržela výpověď ve zkušební době. Šla jsem se nahlásit na ÚP a bylo mi řečeno, že pokud mi můj doktor vystaví pracovní neschopnost kvůli rizikovému těhotenství, bude mi můj minulý zaměstnavatel platit nemocenskou. Je ro možné? I po zrušení PP?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2019 12:40 | Petr Vacek

Zdravím chtěl sem se zeptat mám ve smlouvě napsané zkušební dobu šest měsíců a pracovní doba 40 hodin týdně ale musíme dělat 13 hodin denně 6 dní v týdnu ve Španělsku sme museli dělat 6 týdnů v kuse a v Itálii už to mělo být 8 hodin ale při nástupu na pracoviště byla změna na 13 hodin denně po 10 dnech sem onemocněl a nikdo nebyl ochoten semnou někde jezdit a to vše za 45 EU diety na den a základní plát v ČR tak sem telefonicky oznámil že končím a odjel sem na své náklady domy a mezitím mi měla přijít výplata a bylo mi řečeno že mi nic už nepošle a ani Diety co mám dělat
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 2. 2019 12:38 | Petr Vacek

Zdravím chtěl sem se zeptat mám ve smlouvě napsané zkušební dobu šest měsíců a pracovní doba 40 hodin týdně ale musíme dělat 13 hodin denně 6 dní v týdnu ve Španělsku sme museli dělat 6 týdnů v kuse a v Itálii už to mělo být 8 hodin ale při nástupu na pracoviště byla změna na 13 hodin denně po 10 dnech sem onemocněl a nikdo nebyl ochoten semnou někde jezdit a to vše za 45 EU diety na den a základní plát v ČR tak sem telefonicky oznámil že končím a odjel sem na své náklady domy a mezitím mi měla přijít výplata a bylo mi řečeno že mi nic už nepošle a ani Diety co mám dělat
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 1. 2019 12:53 | Mirka

Mam pracovní smlouvu na půl roku,po pul roce mi bude opět prodloužena na pul roku,kolik dnů mam nárok na dovolenou,má pracovní doba je 37,5 hodiny tydne,dekuji za odpověď
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 1. 2019 12:52 | Mirka

Mam pracovní smlouvu na půl roku,po pul roce mi bude opět prodloužena na pul roku,kolik dnů mam nárok na dovolenou,má pracovní doba je 37,5 hodiny tydne,dekuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 12. 2018 17:01 | Honza

K tomu: "... pokud zaměstnavatel vaši výpověď od pošťáka nepřevezme, je považovaný za doručený po té, co byl deset dní uložený na poště."
To není pravda! Desetidenní úložní doba platí u správních zásilek a jen pro případ nezastižení adresáta!
U hmotněprávních listovních zásilek platí, že zásilka se považuje za doručenou okamžikem, kdy se dostane do dispoziční sféry adresáta, tj., kdy adresát má OBJEKTIVNÍ možnost seznámit se s jejím obsahem.
V případě, že byl adresát pošťákem zastižen a odmítl zásilku převzít, resp. potvrdit převzetí, je to tento okamžik (tedy okamžik nepřevzetí zásilky). To je totiž okamžik, kdy měl adresát objektivní možnost seznámit se s jejím obsahem.
V případě, že byl adresát nezastižen, závisí na okolnostech: Podle starší judikatury je to okamžik vhození aviza o uložení zásilky do poštovní schránky adresáta. Pak ale soud posuzoval případ, kdy adresát avizo našel ve schránce poslední den lhůty až po návratu ze zaměstnání, kdy už pošta byla zavřená. Takže v takovém případě je okamžikem, kdy adresát má objektivní možnost (vyzvednout zásilku na poště a seznámit se s jejím obsahem) první následující den, kdy je pošta otevřena.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 11. 2018 16:51 | PETR

PŘI SJEDNÁNÍ SMLOUVY NA ZKUŠEBNÍ DOBU MI BYL PŘISLÍBEN PŘÍPLATEK ZA VYHL.50 A NA KONEC JSEM JEJ NEDOSTAL PROPLACENÝ ,PRÝ AŽ PO ZKUŠEBNÍ DOBĚ.MÁ NA TO ZAMĚSTNAVATEL NÁROK? DĚKUJI.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 11. 2018 17:40 | Táňa

Měla jsem dnes nastoupit do prace Randstat.Ujel mi autobus.Dovolat se tam mohu jen o pracovni dny.Chtela jsem se omluvit ale dnes to nejse.Co mam delat?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 11. 2018 13:09 | Evžen

Psát můžeš, tak mazej do práce
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 10. 2018 16:48 | Renata

Sem na nemocensky ve skusebni době mam zanet rukou a to budu delsi dobu doma mozna i tri mesice bude mi to nekdo platit dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 10. 2018 13:49 | Renata

Sem na nemocensky ve skusebni době mam zanet rukou a to budu delsi dobu doma mozna i tri mesice bude mi to nekdo platit dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 9. 2018 13:45

Dobrý den, paní Evo. Děkuji za Vaši reakci. Samozřejmě vím, že při osmihodinové době musím být v práci - v tomto případě o půl hodiny déle. Těch 5 týdnů jsem byla schopna při půl hodinové pauze zalít kafé, sníst jogurt s koblihou, vyčistit zuby a odskočit si. Na PKL jsem se vracela nejraději po 20 minutách, aby mi stále něco negativního nepředhazovaly. Byla jsem dochvilná s nástupem do práce a dříve jsem svoji pozici neopouštěla, až jsem byla vyzvaná. Přestala jsem raději pít, abych se nemusela uvolňovat. Asi po 4 týdnech jsem oslovila paní vedoucí provozu takto: (když mi opět něco vytýkala) - "Vy se mnou jednáte jak s "frackem" - mi je 60 let!" Odpověděla velmi pohotově: paní ..., co jste nastoupila, ještě jste nic dobře neudělala! ??? A pak mi jednou nevyšla PKL asi o 1500,- Kč ... Věděla jsem s jistotou, že jsem chybu neudělala (a navíc tak velkou???!!!). Druhý den jsem nastoupila na svoji směnu a hned schodek nahlásila. A tato paní vedoucí mi řekla, že tyto peníze jsem já dala do jejího šuplíku, který vysunula. No, peníze tam nebyly. Má reakce: "Co?!, prosím?! Můžete mi to vysvětlit?" NEODPOVĚDĚLA!!! Klíček zůstával v PKL, kdyby byla fronta, tak k ní zasedla kolegyně, která vyskladňovala zboží. Ale já vím, že jsem tuto směnu na této PKL byla pouze já. Nakonec po mne peníze nechtěli, tak já jsem to brala jako uzavřené s tím, že do PKL "hrábl" někdo!!! Zákazník to určitě nebyl! Vedoucí a její zástupkyně si mne vybraly ke svému "ŠIKANOVÁNÍ". A když jsem poslední den (před vyhazovem) byla opět kárána, že musím zrychlit, tak to jsem se už neovládla, a řekla, že rychleji dělat neumím!!! Po PKL a úklidu krabic po zboží, celá zpocená a špinavá jsem byla vyzvána, ať podepíši "Zrušení pracovního poměru ve zkušební době bez uvedení důvodu". Mlčky jsem podepsala, jen jsem uvedla větu: "bez komentáře". Vyklidila jsem si věci ze skříňky do dvou tašek. Paní vedoucí na mne čekala u hlavního východu s tím, ať jí ukáži objem tašek, tak jsem jí to na lavičce před zákazníky vyskladnila. Bylo pondělí, úřední den, tak jsem šla rovnou na Úřad práce zjistit, v jaké jsem situaci. Přiznám se, že se mi už nikam do práce nechce! HLAVNĚ NE mezi ZLÉ LIDI a Bohužel je jich čím dál více. Mám za sebou 41 odpracovaných let, z toho celkem dva a třičtvrtě let na mateřské dovolené (dvojčata nemám). Ani netušíte, jak se mi ulevilo to tu napsat a bylo toho během této krátké pracovní pozice - až příliš, asi bych psala do večera :) - Zdena
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 9. 2018 11:04 | Eva

Braňte svoje právo a nenechte se odbýt.Oni počítají s tím,že nikdo nekontroluje výplaty a snaží se každého oškubat.Je nutno ale počítat s neplacenou přestávkou po 4 hod.práce.Otázkou je,zda tuto přestávku lze vůbec v obchodech využít.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 9. 2018 18:20 | Zdena P.

Zaměstnavatel se mnou uzavřel Pracovní smlouvu od 11.6.2018 do 31.12.2019. V 6. měsíci mi krátili mzdu za 15 prac.dní o 20 hodin. Na výpl.lístku jsem měla místo 120 hodin (15 dní x 8 hod.) jen 100 hodin. Prý jsem měla prostoje. Ale toto zdůvodnění odmítám. Byla jsem přijata jako pokladní do Velkoobchodu potravin a o žádných prostojích nevím! Zákazníků bylo stále plno a všichni prošli přes pokladnu s košíky plnými zboží. Vyplatil mi o 1772,- Kč MÉNĚ. Je toto normální? Nakonec mně propustili po 5 týdnech bez udání důvodu. Vím, že za 7. měsíc výplatu opět nemám dobře! Zatím jsem nedostala výpl.lístek. Půjdu pro něj osobně. Leta jsem vedla mzdy a to od r. 1993. V bance jsem byla na pokladně 10 let. Mám za sebou 3 měsíční brigádu na pokladně v Tescu. V tomto zaměstnání mi pokladna vycházela pokaždé na korunu přesně! A svojí rychlostí jsem "zavařila" jednu pokladnu tak, že počítač nešel! Neustále jsem byla kritizována, že jsem pomalá! - tímto mne vždy "nastartovaly" (ženy vedoucí), než se obchod otevřel. Jsem "zhnusená" chováním vedoucí prodejní haly a její zástupkyní. A co "donesly" paní majitelce tohoto obchodu - to pro ni platilo! Ale pravda do nebyla. Děkuji všem - kdo se k tomuto vyjádří. Z.P. - uvedeno 11.9.2018
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 8. 2017 19:59 | Petr S

Dobrý den ,
Je v zákoně ošetřen nástup rodiče na rodičovskou dovolenou ve zkušební době? Je toto možné? A kolik dní předem je nutné toto nahlásit? Děkuji PS
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 4. 2017 21:20 | Karel O.

Díky za potvrzení. To že ji zaměstnanec nemusí dostat je jiná věc. On ji nemusí dostat ani po půl roce zaměstnání :-) A pokud vím, tak čerpat dovolenou je možné i klidně po prvním týdnu zaměstnání - pokud je zaměstnavatel benevolentní. S tím že se předpokládá, že nárok na tu dovolenou vznikne. To ostatně je běžné i u dovolených dlouhodobých zaměstnanců v lednu a únoru kteří běžně čerpají "novou dovolenou". V případě ukončení prac. poměru dříve než vznikne nárok na vyčerpanou dovolenou by se to pokud se nemýlím dořešilo finančně v poslední výplatě.
Tady člověk nemůže udělat ani pořádnýho smajlíka...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jakub Havrlant

podnikatel a investor

Petr Kováčik

podnikatel, Skrz.cz

Jakub Havrlant
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Kováčik
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 3 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services