Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Od příštího roku by lidé měli platit zálohy za elektřinu podle velikosti jističe, nikoliv podle skutečné spotřeby energie. Návrh Energetického regulačního úřadu by mohl podle kritiků dopadnout na lidi, kteří mají malou spotřebu a velký jistič nebo elektřinu čerpají nepravidelně. Podle úřadu se celkový obnos vybraných peněz nezmění, jen se změní distribuce plateb.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 1. 2016 15:00, patos

Ono je to nakonec úplně jedno, jestli nakonec NTS spustí nebo ne. Když pohlaváři své požadované tučné zisky nedostanou, tak v druhé fázi stanoví výpalné na hlavu, jako to udělali u rozhlasu, televize nebo u odpadů.

Reagovat

+11
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (28 komentářů)

26. 1. 2016 20:17

A proto je treba tlacit na zavedeni jisticu 5 A a 7 A - na osvetleni domu dostatecna velikost.
Samo i s prislusne mensi pausalni platbou za ten maly jistic.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (lave 25. 01. 2016 23:00)

27. 1. 2016 8:55 | Roman Vráblík

Bydlím v nájemním bytě (v panelovém domě). Jističe mají hodnotu 16A a na chodbě má (jednofázový) jistič pro můj byt hodnotu 25A. A to je také nejnižší hodnota, kterou lze vybrat v srovnávací kalkulačce na www.eru.cz.
Měl jsem problém s pračkou (vyhodila po 5min bytový jistič na chodbě) a proto jsem zavolal opraváře. Proměřil pračku: byla v pořádku. Takže šel po jističích: Velmi se divil, že na chodbě nemám 20A ale až 25A jistič!!! Když jsem na jeho doporučení žádal o nový funkční jistič ale s hodnotou 20A, stejně mi opraváři dali 25A !!!!!!!! Protože "pro jistotu, aby pračka nevyhazovala jistič" a také proto, aby se nemusela do ČEZu dělat hlášení změny tj. snížení hodnoty jističe!!!!
Závěr: vše v duchu navyšování spotřeby a ceny tj. NAHORU TO JDE SNADNO, ALE DOLŮ UŽ NE (resp. NE TAK SMADNO!) Tedy tu cestu "dolů" si každý zákazník tvrdě odmaká sám a stijí ho to spoustu sil!!!!
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

29. 1. 2016 13:57 | Jaromír Bednář

Tak mě napadá, jestli se nevyplatí jeden velký jistič pro panelák, nebo pro ulici v případě RD, a na něj napojeno X podružných elektroměrů. A co když se takto zachová celá vesnice, nebo město? To je taky decentralizace, ale s takovou se možná nepočítá.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Roman Vráblík 27. 01. 2016 08:55)

29. 1. 2016 14:14 | Jaromír Bednář

Jsou tu dva základní pohledy. Jeden říká, že změna je v pořádku a je potřeba udělat pořádek v jističích a druhá, která odůvodnění změny nevěří a nic dobrého pro lidi za tím nevidí.
Do té první skupiny zřejmě budou patřit ti, kterým se platby po nějaký čas sníží, ovšem na úkor toho, že jiným se naopak zvednou. Je ale velice pravděpodobné, že i kdyby se v nějakém přechodném období celkově vybralo méně, změna umožní toto v budoucnu dohnat v podobě vyšší ceny pro všechny v následném, velice brzkém období. Ten, kdo má na změně zájem, rozhodně neplánuje od výplaty k výplatě, ale na několik let dopředu. Dobře také ví, že se mu vyplatí, když si nyní koupí přízeň třeba poloviny lidí nižší cenou za to, že mu tito lidé mu pomohou důležité plánované změny prosadit.
Druhý pohled je, že změna má v budoucnu přinést možnost kompenzace zisků při poklesu spotřeby elektřiny. A dost možná také může být s tímto nástrojem v budoucnu vyrovnávána vyšší cena elektřiny z nového bloku JE. Záměr možná je takový, že cenu elektřiny je potřeba zvyšovat postupně aby protitlak ze strany uživatelů byl rozmělněn v delším časovém úseku a nedošlo k podobným akcím, jako na Balkáně.
Je na každém, jak uvažuje a co od změny očekává. Každý má nárok mít svůj vlastní názor. Mě toto ale připomíná situaci v teplárenství v některých městech, kde se cena podobnými "změnami" vyšplhala do neúnosné výšky a lidé se hromadně od teplárny odpojovali, což vedlo až k celkové změně koncepce vytápění města. Více kotelen blíže ke spotřebě vychází mnohem efektivněji - levněji. Co když i u elektřiny nakonec zjistíme, že efektivnější je celou soustavu rozdělit do menších celků, které se o svoji spotřebu budou starat samy a přebytky si přeprodávat - nakupovat mezi sebou? I v případě teplárny se říkalo, že to nejde, že je to nesmysl apod. A nakonec to je realita.
Ať už patříte svým názorem do kterékoliv skupiny, pokud potřebujete kvůli hodnotě jističe zjistit jaké jsou vaše špičky v odběrech a jak vypadá vaše spotřeba v grafech, mohu vám pomoci.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

29. 1. 2016 14:24 | Jaromír Bednář

Kdyby všichni motoristé přijeli najednou k pumpě, asi by benzín brzo došel. Přesto se nesčítá objem jejich nádrží, ale počítá se s určitou spotřebou. Rezervovaný výkon je proto podle mě jen zástěrka, příprava na další zdražení. Kdyby šlo o snížení hodnoty jističe, tak by se to taky mělo umožnit a ne si za to nechat platit dost velké částky.
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (kybos 24. 01. 2016 14:50)

5. 2. 2016 23:59 | Hoffmannová M.

Co k tomuto říci. Přítel co má elektro pod palcem, tvrdí, že hodnoty jističů jsou často zbytečně velké a pak, když je třeba, nedostává se kapacita. Že když se toto opatření provede, bude to k dobru věci. Píši to prosím jako laik, a svým pohledem. Potud bych to chápala. Co se týká mé kapsy, měli by tedy zpozornět návrháři projektu, tvrdící do médií, že budou přihlížet k názorům lidí. Těžce a obyčejně se živím po celý život v kraji, kde není práce nadbytek, za obyčejný plat, zvíci třetiny až poloviny průměrného, jak je zde obvyklé, a na další rozhazování ve prospěch všech státních i nestátních zlodějů nemám. Všichni tito nás o těžce vydělané peníze setrvale a důsledně okrádají většinou direktivním způsobem, což se jak vidno opět chystá.Pokud mne tedy někdo požádá o snížení hodnoty jističe, a zvážím li, že mám zbytečně vysokou hodnotu, řeknu ano, udělám to. V tom případě, mne čeká v obydlí, kde stávající jistič byl již před mým příchodem, povolat elektrikáře, s prací ..odhad cca 1000, - Kč a víc. První položka. Nadále, přes moji dobrou vůli ochotu, a investici, budu platit - už mám spočítáno, víc. při zdejších příjmech dotkne se všech těch, co se alespoň nějak živí a snaží se tento stát neotravovat. Kdo má velký plat, asi mu to bude jedno? Obyčejní na to opět, jako vždy, doplatí.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

6. 3. 2016 12:43 | stanislav

Proč se v tomhle státě něčemu divit prostě z lidí vytáhnout i poslední peníze je jedno kolik spotřebujem a jak budeme šetřit tady se prostě musí zaplatit honosné pobočky a příjemné platy všech zaměstnanců čezu. Stejně jako s kotlíkovou dotací dostanete dotace ale kde nejdřív vytahnete těch min 70 tisíc nikoho nezajímá prostě pracujícího člověka obrat kudy to pujde.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

5. 5. 2016 14:14 | Rostislav Bílek

Ahaa, joo tak ono už se nám nevyplatí topit ekonomicky a civilizovaně na 18-20°C. Koukám, že mi celkem vniveč přijde i přestup k Bohemii, která mi celou dobu drží cenu na uzdě. Tak to ve finále vidím, že mi možná ještě levněji vyjde přejít na dřevo, všude se ho stejnak valí haldy a nikdo s ním nic nedělá, tak aspoň lesníkům ušetřím práci.
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Karel Komárek

podnikatel, KKCG

David Ondráčka

ředitel Transparency International

Karel Komárek
ÚSPĚŠNOST
36,62 %

z 71 duelů
David Ondráčka
ÚSPĚŠNOST
26,83 %

z 123 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Averze, Ebit, Auditing, o2, česká spořitelna, daň z příjmů, eet, neveřejná nabídka, sociální postavení, Jihomoravský kraj, Car Price Report, správní řízení, daň z převodu nemovitosti, hospodářská krize v USA, MSCI Frontier Markets, procesy, pojistné, Jiří Hos

1Z37459, 3S50220, 3S50220, 4H11215, 8X888888

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK