Odečet plynu a elektřiny: Jak pohlídat měřidla i techniky

Jana Poncarová | rubrika: Jak na to | 20. 5. 2015 | 8 komentářů
Netušíte, kdy ani jak se to stalo. V poštovní schránce jste našli roční vyúčtování od dodavatele energie. Odečet plynu a elektřiny tedy musel proběhnout. Možná o něm nevíte, protože dodavatel spotřebu odhadl. V takovém případě se snadno „sekne“ a nafakturuje vám třeba vyšší částku.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 5. 2015 9:27, Hans

Moc obecný přepočet plynu z m3 na kWh. To co uvádíte v článku je jen objemové spalné teplo, ale ještě je tam další koeficient (objemový) a ten si jen tak nikdo nespočítá (tam zahrnují totiž teplotu, tlak ...) a tak když Vám nacpou jiný (tepelně nekompenzovaný plynoměr), tak si pak tento koeficient budou cucat parchanti z prstu, nejspíš podle potřeby vlastních odměn. Měl jsem ho totiž do výměny plynoměru (mimochodem po 10 letech) u tepelně kompenzovaného 1,0048 a po výměně za tepelně nekompenzovaný už 1,0394, takže na 1000 m3 si navýšili spotřebu o 34,6 m3 - při ceně cca 16Kč/m3 jen mě RWE okradlo tedy výměnou plynoměru při spotřebě 1400m3 o 775Kč víc. No a aby to nebylo málo, tak pak přijde ještě přepočet právě objemového spalného tepla, který se mimochodem jak jsem koukal šplhá rok od roku také nenápadně směrem nahoru - ten je prý dle vyjádření určovaný podle kvality plynu :-D. Takže asi nám dodávají ti šmejdi dle vyúčtování stále kvalitnější plyn (zaokr.na 2des.místa 2012 byl 10,56 - 2013 už 10,58 a 2014 dokonce 10,62). Můj závěr je tedy takový, že přepočty velmi dobře hrají do karet jen a jen dodavatelům, kteří nás dle potřeby budou pomocí koeficientů ždímat víc a víc.

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

25. 5. 2022 15:04 | Jan

Přišel mi dopis ať si provedu samoodečet. Klasicky jsem na to zapomněl a termín jsem prošvihl. Tady v článku (https://komparito.cz/blog/sam oodecet-elektriny-plynu/)jak si udělat samoodečet jsem našel, že si to pak v mém případě EON vypočítává sám podle vzorce dle minulé spotřeby. Má někdo s tímto zkušenosti, prosím? Nevyjde to pak velmi nevýhodně?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 11. 2019 12:30 | Eva Šnoblová

Dobrý den, prosím můžete mě upřesnit, jak zapsat odečet zda první čísla z černého rámečku nebo z červeného rámečku? Děkuji za odpověď, SN.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 5. 2015 14:52 | Hans

Poznal jsem to podle faktur, jelikož po celou dobu co jsem měl tepelně kompenzovaný plynoměr, daný objemový koeficient byl stále stejný, po výměně se výrazně navýšil a na dalších fakturách se již liší. Určitě to půjde poznat i z nějakého označení plynoměru.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 5. 2015 11:39 | Ladislav

Mohl,prosím někdo mě vysvětlit tak jak třeba uvádí v předešlém příspěvku možný p. Hans,jak zjistím tepelně kompenzovaný plynoměr od tepelně nekompenzovaného plynoměru.Předem děkuji za odpověď.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 5. 2015 9:27 | Hans

Moc obecný přepočet plynu z m3 na kWh. To co uvádíte v článku je jen objemové spalné teplo, ale ještě je tam další koeficient (objemový) a ten si jen tak nikdo nespočítá (tam zahrnují totiž teplotu, tlak ...) a tak když Vám nacpou jiný (tepelně nekompenzovaný plynoměr), tak si pak tento koeficient budou cucat parchanti z prstu, nejspíš podle potřeby vlastních odměn. Měl jsem ho totiž do výměny plynoměru (mimochodem po 10 letech) u tepelně kompenzovaného 1,0048 a po výměně za tepelně nekompenzovaný už 1,0394, takže na 1000 m3 si navýšili spotřebu o 34,6 m3 - při ceně cca 16Kč/m3 jen mě RWE okradlo tedy výměnou plynoměru při spotřebě 1400m3 o 775Kč víc. No a aby to nebylo málo, tak pak přijde ještě přepočet právě objemového spalného tepla, který se mimochodem jak jsem koukal šplhá rok od roku také nenápadně směrem nahoru - ten je prý dle vyjádření určovaný podle kvality plynu :-D. Takže asi nám dodávají ti šmejdi dle vyúčtování stále kvalitnější plyn (zaokr.na 2des.místa 2012 byl 10,56 - 2013 už 10,58 a 2014 dokonce 10,62). Můj závěr je tedy takový, že přepočty velmi dobře hrají do karet jen a jen dodavatelům, kteří nás dle potřeby budou pomocí koeficientů ždímat víc a víc.
+22
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 5. 2015 13:55 | Hugo

Vzhledem k tomu, že za 13 let nám měnili jak plynoměr, tak elektroměr jednou, tak to rozhodně nebude 5 nebo 6 let...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 5. 2015 13:55 | Hugo

Vzhledem k tomu, že za 13 let nám měnili jak plynoměr, tak elektroměr jednou, tak to rozhodně nebude 5 nebo 6 let...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 5. 2015 9:48 | Pavel

Článek úplně pomíjí povinnost dodavatele ověřovat měřidlo, v praxi vyměňovat za jiné s platným ověřením. Termín je stanoven na 5 nebo 6 let. Bez platného ověření, tedy s propadlým, nelze účtovat! Stanovená měřidla v zák. 505/1990 o metrologii, seznam stanovených měřidel ve vyhl. 345/2002 Sb.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jaroslav Pajonk

podnikatel, Centr Group

Roman Janoušek

lobbista, podnikatel a kriminálník

Jaroslav Pajonk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Roman Janoušek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services