Daň z nabytí nemovité věci: Sedm dobrých rad při nákupu i prodeji nemovitosti

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 19. 5. 2015 | 18 komentářů
Prodali jste nemovitost? Nezapomeňte podat daňové přiznání a zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí. Názvem daně se nenechte zmást – ve většině případů ji stále platí prodávající. Starat se ale musí i kupující. Poradíme, jak na to.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 5. 2015 5:26, Tarzan

Proč si vládní mafie účtuje výpalné na jednou už zdaněné věci ?

+88
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 18 komentářů)

10. 8. 2016 6:05 | Lenka Rederová

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Jsem více než rok na pracovní neschopnosti (operace páteře) a ted žádám o invalidní důchod. Zároveň jsem vdova. Z těchto důvodu a to jak zdravotního, tak finančního, musím prodat RD, kde je nutné z prodejní částky doplatit 2 mil. hypotéku a za zbylých peníze si koupit byt. Není pro mě nějaká šance snížení daně z prodeje nemovitosti? Musím odvést 4% z celé prodejní ceny i přesto, že 2 mil. půjdou ihned hypotéční bance a za zbytek si koupím byt? Děkuji za odpověd a přeji příjemný den.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 3. 2016 14:52 | Monika

Dobrý den, chci se zeptat, zda se doba od kolaudace nového domu počítá do data uzavření kupní smlouvy, nebo zápisu do katastru? Děkuji pět let uplynulo letos v lednu. Smlouvu kupní máme sepsanou, jedná se o vyrovnání majetku po rozchodu ne rozvodu.
Děkuji za odpověď
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 11. 2015 6:58

Jednou??? Abychom si byt koupili, musíme nejprve zdanit příjmy... Poté rekonstruujeme a všechen materiál, co nakupujeme opět zaplatíme včetně daně. Pokud nejsme tak šikovní a na rekonstrukci si najmeme řemeslníky-asi těžko jim budeme vysvětlovat, že jim zaplatíme pouze práci bez dph... Pak si pár let užíváme klidu a platíme "jen každoroční daň z vlastnictví nemovitostí" No a když nás to přestane bavit a rozhodneme se byt prodat a jít třeba pod most, tak z nás stát vysaje další daně v podobě daně z nabytí... Případně za určitých okolností, pokud byt prodáme lépe než jsme jej koupili a nevlastníme jej dostatečně dlouho, tak zdaníme i výnos (rozdíl mezi kupní a prodejní cenou), a věřte, že to nebudou ani zdaleka pouhá 4procenta... Inu, v té chvíli totiž státu dojde, že od momentu, kdy nemovitost prodám, tak už ze mě žádnou další daň nevysaje, proto je zmíněná daň pořádně opepřená!
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 10. 2015 13:51 | Milda

V článku se píše: "Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí je nutné podat nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, kdy došlo ke vkladu práva do katastru nemovitostí." Když byl vklad proveden dne 15.8., a to s právními účinky k 21.7. , je nutné podat přiznání do konce října nebo listopadu?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 7. 2015 11:33 | Natalia

Dobrý den. Mám dum s pozemkem na firmu. Chtěla bych prodat ten dum. Budu platit DPH s prodeje ? Dekuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2015 8:51 | Jakub Vinš

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Budu kupovat byt do osobního vlastnictví a ja jako kupující budu platit nějaou daň?
Děkuji za odpověď
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 5. 2015 20:56

Však navrhnul. Už to měla být daň placená prodávajícím a basta. Z návrhu zbyl jenom nový, matoucí název daně. Chacha.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 5. 2015 20:14 | Vláďa

A FÚ pro Moravskosleský kraj neexistuje???
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 5. 2015 18:05 | Nox

Ale zase meji tusim vyrazne nizsi DPH. Ono si clovek nevybere.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 5. 2015 17:39 | ste

Ústavní soud se už otázkou daňového ručení zabýval a nezrušil ho. Jenom pokáral finačáky, že se dostatečně nesnaží vymáhat nezaplacenou daň po prodávajícím a že si ulehčují práci odesláním jednoho výměru a pak jsou pasivní a čekají 3 roky.
To je asi taky důvod, že od r. 2016 budou tuto daň platit kupující.
Stát si ulehčuje práci, není to jen daň z nabytí, ale i ručení za DPH, přenesení daňové povinnosti apod.
Něco si vymýšlí EU, něco naše vláda...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 5. 2015 17:15 | jezevec

jsem zvědav kdy už konečně někdo navrhne tento svinský relikt komunismu zrušit pro zjevnou neústavnost. jak může být někdo násilím státu nucen ručit za splnění daňové povinnosti někoho jiného? že se to dá obejít, na svinskosti tohoto ustanovení nic nemění.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 5. 2015 13:53 | ste

To bohužel nešlo, samozřejmě, že jsem to takto také nabízel, že daň zaplatím já, ale realitky na to nepřistupují (a jsou to realitky, kdo podepisuje za prodávajícího kupní smlouvu). Tady to opravdu funguje jinak, než jinde. S prodávajícímu se běžně kupující nevidí, na nějaké vyjednávání není prostor, s ohledem na opravdu nízké ceny je to tu prakticky takový realitní supermarket: nechceš koupit, koupí jiný. Hlavně aby s tím RK měla co nejméně práce. I provize jsou zde strašně malinkaté - já platil za menší byty po 10 tis. Kč, za větší byt 15 tis. Kč. Chápu, že za takovou odměnu se RK nepřetrhne. Nic zlého za tím nehledám.
Podle mého názoru RK prodávajícímu vůbec neříkají, že musí ještě zaplatit nějakou daň, kdyby řekli, tak prodávající by zase třeba neakceptoval čistou částku, kterou dostane, protože byla-li cena u jednoho 2+kk konkrétně 190 tis., z toho 10 tis. provize, tak prodávající dostal 180 tis. - a kdyby mu RK řekla, že ještě musí zaplatit daň, tak by asi prodávající nesouhlasil a za 200 tis. by zase byt nemusel prodat. Nevím, jsou to takové mé úvahy, možná mylné. Příště bych asi opravdu do kupní smlouvy rovnou napsal, že poplatníkem daně je kupující (což snad od r. 2016 má být defaultně ze zákona).
Nicméně pak zase hrozí, že odhadce do odhadu napíše, že nemovitost má odhadní cenu třeba 180 tis., kupní cena je 200 tis. a banka půjčí maximálně 85 % - kupující pak musí dodávat víc vlastních prostředků.
I když samozřejmě u tak nízkých cen je celá diskuse směšná, já to chápu, Jen jsem chtěl poukázat na zajímavý fenomén, třeba to někoho bude zajímat :-)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 5. 2015 13:39 | josef

A to jste si nemohl lepe pohlidat? Treba dat do smlouvy, ze penize na dan zaplatit primo Vy a odectou se z ceny?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 5. 2015 11:47 | ste

Asi máte pravdu. Bohužel byty jsou v lokalitě (sz Čechy), kde panuje doslova realitní džungle, zdejší makléři vykonávají své povolání značně neodborně. Napomáhá tomu i nízká cena bytů (dva byty 2+kk jsem koupil za 200 tisíc Kč, nádherný 3+1 po zdařilé vnitřní modernizaci za 300 tisíc - počítám, že jen rekonstrukce musela majitele vyjít na 150 tisíc, takže na prodeji moc netrhl). Tak se k tomu zde přistupuje, že notářské či advokátní úschovy se nedělají, vždyť garsonku nebo 1+1 tu koupíte za 100 tisíc....... Běžně zájemci vyplácejí peníze hotově. Já kupní cenu z poloviny financoval přes tavební spoření, spořitelna poslala peníze rovnou prodávajícím. Také jsem chtěl vše realizovat přes úschovy, abych se vyhnul různým problémům, ale bohužel realitky na to neslyšely. A já tahal za kratší konec, já si makléře nevybírám, toho si vybírají prodávající, kteří dávají makléřům plnou moc a já jako zájemce pak nemám možnost se s prodávajícím vidět, protože ani na prohlídku nepřijde.... Ale pravda je, že sz Čechy jsou v rámci republiky asi dost specifická lokalita. V Praze nebo Brně bych si to bez notářské či advokátní úschovy nelajsnul.
Daň z nabytí dělá asi 8 tisíc (za větší byt 12 tisíc), cokoli vymáhat soudně se nevyplatí. Jsem tak nějak smířen s tím, že to zaplatím, nejde o velké peníze a koupené byty jsou pěkné. Naštěstí se na mě nevztahuje penále, to si finančák bude nadále vymáhat po prodávajícím, já ručím jen za jistinu daně.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 5. 2015 10:53 | Dalimil Novotný

Z mého pohledu je chyba na straně RK (pokud je tedy pravda, že prodávajícím skutečně "nic neřekla"). Je otázka, jestli by se na toto nedal aplikovat paragraf 2950 NOZ, kde se říká:"Hlásí-li se někdo jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti." Ale toto je na konzultaci s právníkem obeznámeným s celým případem tak, jak se udál. A hlavně to, jestli se eventuální soudní pře vyplatí. Optimálním řešením je podle mého názoru to, kdy se z kupní částky uložené v advokátní úschově odesílá záloha na daň z nabytí přímo na FÚ. Neboli - prodávající nemá šanci daň nezaplatit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 5. 2015 10:17 | ste

Loni jsem koupil tři byty, pro matku a naše děti, jeden jsem zatím začal pronajímat, než druhé dítě doroste. V únoru jsem se byl zeptat na finančáku, jestli už prodávající zaplatili daň a ještě nikdo z nich. Paní mi řekla, že jim pošlou platební výměr, který budou 3 roky vymáhat, a když nic nevymůžou, budu muset za 3 roky daň zaplatit já. Kontaktoval jsem prodávající, co se děje, jednoho jsem nesehnal, ale ti dva shodně řekli, že vůbec nic o žádné dani nevědí, že realitka jim nic neřekla - přitom v kupní smlouvě je jasně napsané prohlášení prodávajícího, že si je vědom, že je poplatníkem daně z nabytí. Problém je, že prodávající dali plnou moc realitkám a kupní smlouvu podepsali vždy makléři coby zmocněnci prodávajícího, takže pravděpodobně ti prodávající kupní smlouvy ani nečetli. Nabídl jsem se, že jim pomůžu daňové přiznání vyplnit, ale oba dva nechtěli. Minulý týden jsem se byl znova na finančáku zeptat, a dosud nikdo z nich ani nepodal přiznání, ani nezaplatili daň. Takže čekám, že za cca 2-2,5 roku mi do datovky přistanou tři platební výměry :-(
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 5. 2015 9:15 | josef

a to si vemte, ze dan z nemovitosti se plati kazdy rok. To je mnohem horsi. V USA je to nekolik procent hodnoty nemovitosti, takze za 30 let zaplatite barak dvakrat.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 5. 2015 5:26 | Tarzan

Proč si vládní mafie účtuje výpalné na jednou už zdaněné věci ?
+88
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Radovan Krejčíř

podnikatel a kriminálník

Lukáš Kovanda

ekonom

Radovan Krejčíř
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Lukáš Kovanda
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services