Prodáváme byt: Jak si vybrat realitku? Pozor na franšízy!

Vladimír Zuzák | rubrika: Seriál | 4. 3. 2015 | 43 komentářů
Dobré jméno ještě nedělá dobrou realitku. Ve světě franšízingu jsou totiž známé značky na prodej – a nevypovídají nic o kvalitě nabízených služeb. Jak odlišit dobrou realitní kancelář od amatérské, podvodné nebo lajdácké?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 3. 2015 13:53, Jan Štohanzl, RE/MAX

Vláďo promiňte, ale tento článek je pod Vaši úroveň. Neplivat na konkurenci je zásadou každého slušného obchodníka. Takového jednání se většinou dopouští jen lidé nízcí, či zoufalí. Ve Vaší předchozí společnosti jste plivali na realitky en bloc, teď vedete realitku, tak plivete jen na část z nich? Nemá to logiku. Zkuste si stejně jako my všichni nejdříve uklidit před vlastním prahem a konkurenci poté můžete porazit díky kvalitní službě a referencím Vašich klientů. Pomlouvání ještě nikomu dlouhodobě štěstí nepřineslo. Přeji Vám hezký den a dobrý (férový) byznys. J.Š.

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 43 komentářů)

5. 3. 2015 15:01 | Franta

Pane Zuzáku, souhlasím s Vašim konstatováním, že: "šikovnosti se dosahuje s léty praxe" a "stabilní tým makléřů". Vy sám během 7 let po škole jste se angažoval asi v 6 různých firmách. Nedá se tedy říct, že byste někdy byl někde "s léty praxe", či "stabilní". Radit druhým by měli nejlépe mistři v oboru. Vám se nikde nepodařilo, díky přelétavost, ani postoupit z učňovského postu na tovaryše (bez ohledu na Vaše vzdělání). PS: Radit možnost úschovy několika milionů u realitky (=např. nedoučeného řezníka) může opravdu snad jen člověk nepřející druhým.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 14:45 | Pronajímatel

Gabriel Pleska: V Česku neexistují kvalitní realitní makléři už z principu, protože do oboru může vstoupit kdokoli, bez kvalitfikačních požadavků, bez nutnosti skládat oborovou zkoušku. Advokáti a daňoví poradci musí složit těžkou zkoušku, než jsou puštěni do oboru, realitní makléři, kteří pracují v součtu se stamiliony Kč ročně a mohou způsobit nedozírné škody, žádné zkoušky skládat nemusí. Nemusí znát zákony, nemusí nic vědět o daních, o financích, o stavebnictví. Kupuji byty, každý rok 3-4, měsíčně absolvuji 10-15 prohlídek a byť jsem se už obrnil, protože najít nemovitost od přímého prodejce je složitější, než přes RK, takže jsem se s RK musel naučit koexistovat, ale s podobným amatérským přístupem se člověk setká už jen ve finančním poradenství, které funguje podobně neodborně.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 12:23 | Milan Komárek RE/MAX

Ještě mi pane Zuzáku dovolte jeden dotaz. V minulosti se mým makléřům několikrát stalo, že makléře Maximy odmítl spolupráci. Pro nezasvěcené - na byt nabízený Maximou jsme měli zájemce, ale makléř Maximy se odmítl dělit o svoji provizi a nakonec odmítl prohlídku. Pravděpodobně i byt později prodal, ale při spolupráci s námi to mohl prodat rychleji, snáze a to určitě bylo v zájmu klienta. Situaci se svým klientem nekonzultoval, rozhodl se obratem během jednoho telefonátu. Naše kancelář má 30% podíl spolupráce u prodeje. To znamená, že u 3 zakázek z 10 ztrácíme 40% ze své provize, kterou vyplatíme makléři z jiné RK za jeho klienta, aniž bychom navyšovali cenu či jinak blokovali prodej. Jednáme tak plně v zájmu klienta, nikoli ve vlastním. Jaký podíl spolupráce při prodeji má aktuálně Maxima pod vaším vedením? Budou vaši makléři spolupracovat? Děkuji za odpověď
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 12:12 | Milan Komárek RE/MAX

Pane Zuzáku, doslova jste napsal: "Většina negativních reakcí je od makléřů franšíz nebo franšízantů, což dokazuje, že se trefil hřebíček na hlavičku". To je zcela zvrácená logika! Je snad zřejmé, že se neprávem napadený brání a nikterak to nepotvrzuje pravdivost lživého nařčení! Český realitní trh je nutné kultivovat, ale proč zrovna napadáte subjekty, které se o to přičiňují? Neměl byste se spíše trefovat do těch, co dokonce i na veřejných konferencích prohlašují, že žádný zákon o RK není nutný, že se nám v tom malém českém realitním smrádečku žije dobře? Téměř denně zažíváme zoufale neetické jednání malých českých "no name" kanceláří, kterým ani nic jiného často nezbývá, protože kvalitu nabídnout neumí. Nechtějí spolupracovat, kradou zakázky, inzerují bez vědomí majitele, spekulují s cenou bez jeho vědomí, inzerují jako aktivní dávno realizované zakázky a další a další hrubé podrazy. Těch si prosím všímejte, pokud Vám skutečně na srdci leží kultivace trhu. Děkuji
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 10:05 | josef

Osobne jsem mel nejotresnejsi zkusenost s Mexxreality. Nastesti jsem vcas vycouval. Sidlo na Vaclavaku nic nezarucuje.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 9:22 | Gabriel Pleska

Rád doplním: Zkusíme na Peníze.cz připravit anketu, ve které se budeme ptát odborníků na to, jak vybrat realitní kancelář, jestli má člověk šanci zjistit, která je dobrá, nebo jestli aspoň lze zvýšit šanci, že nevybere špatnou. Rádi oslovíme i pana Komárka a přivítáme tipy na lidi, kteří by mohli mít do problematiky dostatečně hluboký vhled.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 9:18 | Kateřina Ussarz

Ráda bych využila této diskuze (vzhledem k tomu,že píší samí zainteresovaní lidé) k získání kontaktu na slušného a produktivního makléře, který by chtěl "nabrat" náš dům do inzerce za účelem prodeje. Dům se nachází v obci Jenštejn, Cechovní 196 tj. 10min Černý Most Praha (viz. google) a bude připraven k prodeji v Květnu tohoto roku. V případě Vašeho zájmu zde je můj email ussarz@email.cz
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 9:13 | Dimitrij Donchenko

Myslim že ten to autor článek napsal na zakázku pro reality maxima a pro to považuji to za účelovou pomluvu franšyz. Když tak hodně ví o tom tak měl bych vědět o kodeksu makléře. Můj názor zor je jenom Můj, ale jestli se nemýlím tento Pan už jednou psal článek o investici do nemovitostí a ten byl úplný marazmaticky blaf.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2015 9:07 | Vladimír Zuzák

Dobrý den, normálně se k diskuzím pod svými články nevyjadřuji, ale v tomto případě cítím potřebu to udělat. Moje aktivity, ať už v Home Institutu nebo v Maximě - to je v tomto případě jedno - směřují ke zlepšování stavu realitního trhu. A tak to vždy bude. Současná situace je kritická z hlediska odbornosti makléřů, a tím často i bezpečnosti klientů. A moc dobře to vědí všichni, kteří se na trhu pohybují, včetně majitelů franšíz. Většina negativních reakcí je od makléřů franšíz nebo franšízantů, což dokazuje, že se trefil hřebíček na hlavičku. Nenalhávejme si, že realitní služby jsou poskytovány převážně odborně a že realitní kanceláře mají dobrou pověst. Franšízy mají na tomto stavu určitě svůj podíl, protože berou velké množství lidí a nevybírají si je často pečlivě dle kvalifikace ani zkušeností. Je logické, že v takových počtech nemají mechanismy, jak kontrolovat kvalitu služeb. V jednotlivých realitních kancelářích franšízového typu jsou obrovské rozdíly - jedna franšíza poskytuje špičkové služby na profesionální úrovni, druhá funguje úplně opačně. Rozhodně netvrdím, že všechny franšízové realitky jsou nekvalitní. Ale mezinárodní věhlasná značka rozhodně kvalitu nezaručuje, to je fakt. Článek není očerňováním konkurence, ačkoli chápu, že reakce makléřů ve franšízách jsou zde v diskusním fóru podrážděné. Každopádně tento článek nebyl určen pro ně, ale pro klienty, kteří jsou pro mě vždy na prvním místě. Bavíme se zde o velmi obecném tématu kvality realitního trhu a také kritériích, která by měla platit univerzálně. Jde o návod pro běžného člověka, který v realitním byznyse nepracuje, jak si vybrat realitní kancelář. Mnohé franšízy plní jmenovaná kritéria, a tedy mohou být považovány za profesionální realitní kanceláře. Co se týče Maximy, dobře si uvědomuji, že není dokonalá a rozhodně máme své rezervy. A věřte mi, že intezivně pracuji na vylepšení našich služeb a poskytované péči. Každopádně směřujeme k vysoké kontrole kvality, protože nám to systém našeho fungování umožňuje. Na naše makléře jsou a budou kladeny velké nároky. A totéž bude platit v síti poboček, které plánujeme brzy otevřít. Budu rád, když o kvalitě služeb realitních makléřů budeme diskutovat co nejvíce a co nejčastěji (korektně bez hanlivých, pomlouvačných, nepravdivých informací, kde autor příspěvku uvede celé své jméno a zda pracuje v realitní branži ) a ještě raději budu, pokud se konečně na realitním trhu něco opravdu změní a nezůstane jen u slov a emocionálních výlevů v diskuzních fórech. Také bych si přál, aby chystaná regulace trhu přinesla nějakou reálnou změnu (i když ta je zatím v nedohlednu a návrh zákona nemá přiliš jasné obrysy). Do té doby to záleží na nás, kteří vedeme nebo vlastníme realitní kanceláře, s jakým svědomým a jak férově se budeme stavět ke svým klientům a jaké makléře s jakou odborností a motivací necháme vystupovat našimi jmény a jmény našich společností. Za 14 dní budu pokračovat v seriálu článkem o tom, jakou kvalifikaci by měli mít makléři a jak poznat dobrého makléře. Přeji všem hezký den, mnoho úspěchů a opravdu spokojených klientů. Vladimír Zuzák
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2015 22:16 | Milan Komárek RE/MAX

Pane PD, v něčem máte pravdu, v něčem se hluboce mýlíte. Například v rozdílném hodnocení notáře a advokáta - de jure je to totéž, notář jen bývá obvykle podstatně dražší. Z vašich zkušeností plyne ponaučení z velmi nevhodně zvoleného postupu. Snad jste již ponaučen a příště zvolíte RK, u které vám takové chování nebude hrozit :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 3. 2015 22:07 | Milan Komárek (RE/MAX)

Jsem majitelem jedné z kanceláří RE/MAX. Kladu si otázku, jestli tak podlý článek má Maxima zapotřebí a odpovídám si, že zřejmě ano. Kdyby se jí dařilo, tak jako ještě před nedávnými léty, asi by na něco takového neměla ani pomyšlení. Autor by se měl seznámit s etickým kodexem zahraničních franšízových společností, něco si zjistit o tom, jak rázně se jedná s makléři nebo kancelářemi, které jej porušují, ale především - psát korektně. Nebudu tu chválit RE/MAX, ale zastanu se i naší konkurence Century21. Zatím každá spolupráce s touto značkou byla zcela profesionální, korektní. Osobní selhání advokáta Vlasáka tuto značku v ČR hluboce poškodila. Je doslova ubohé toto projektovat na veškeré zahraniční franšízy. Demagogie hodná mnohých českých politiků!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2015 21:05 | Antonín

Rozumím, prodával jste přes ně už třicet bytů, ale za posledního roku je to fakt mizérie. Podělte se o ty svoje vědomosti o "celkem známé osobě", vy moulo.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 3. 2015 19:55 | David

Hlavně ne MAXIMU -po změně majitelů hrozné - dlouho fungovat nebudou - ))) - tak ať někdo nenaletíte a ten týpek - divná existence - bankrotář /, jinak celkem známá osoba - na co sáhne - to posere /
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2015 19:10 | josef

Hrozny vlastni PR. Pritom prekvapuje, kdyz clovek ve 30 vystrida tolik mist. Osobni zkusenost s realitkami - i kdyz platite nehorazne provize, tak bez vlastniho pravnika nedelejte ani krok.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2015 13:53 | Jan Štohanzl, RE/MAX

Vláďo promiňte, ale tento článek je pod Vaši úroveň. Neplivat na konkurenci je zásadou každého slušného obchodníka. Takového jednání se většinou dopouští jen lidé nízcí, či zoufalí. Ve Vaší předchozí společnosti jste plivali na realitky en bloc, teď vedete realitku, tak plivete jen na část z nich? Nemá to logiku. Zkuste si stejně jako my všichni nejdříve uklidit před vlastním prahem a konkurenci poté můžete porazit díky kvalitní službě a referencím Vašich klientů. Pomlouvání ještě nikomu dlouhodobě štěstí nepřineslo. Přeji Vám hezký den a dobrý (férový) byznys. J.Š.
+27
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2015 12:27 | Zuzana Švamberová

......co ten pravopis!!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 3. 2015 11:12 | PD

Prodával jsem byt a bylo todocela peklo. Franšizu maj skoro všichni. pár mých postřehů: - pokud se makléř ptá, jestli v činžáku z roku 2000 v 2. patře máte krb, tak to už něco o něm vypovídá - stejně tak, když se vás ptá, kolik máte v 2+kk ložnic - spoustá agentů do telefonu předstírá, že jsou kupci a teprve při prní návštěvě přiznaj barvu - něvěřte realitká, který při pvnim kontaktu tvrděj, že máj vážnýho zájemce, na 99,9% lžou - nevěřte realitkám, který na první "ohledání" přivedou vážnýho zájemece, na 100% je komparzista - pro začátek vemte realitek víc a postupně je vyházejte, třeba když budou svévolně měnit cenu - všechny realitky prodávaj přes Sreality - seriozní prodejce vám na rovinu řekne, že vaše cena je přemrštěná a bude jí potřeba snížit - nesriozní prodejce vám řekne, že má pro vaší nemovitost milion zájemců - vyhněte se prodejcům mluvících rusky - většina realitek má "vlastního" advokáta od kterýho dá v případě problémů ruce pryč - pokudmáte tu možnost, dejte přednost notáři před advokátem, notář ručí vlastním majetkem
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2015 11:01

Něco tak rafinovaně skrytýho už jsem dávno neviděl :-) Každopádně vybírat realitku je porod a je fakt, že spoléhat na značku je cesta do pekla. Franšízy mají fungovat jako McDonald, to znamená, že každý, kdo tou značkou zachází, je tak zle nrmovanej a kontrolovanej, že je hambáč všude na světě stejnej.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 3. 2015 10:25 | Marie Šámalová

Dobrý den! Z článku vyčtete skrytou reklamu pro realitní kancelář Maxima a proto bych chtěla napsat vlastní zkušenost s touto realitní kanceláří. Kupovala jsem byt. Vše začalo už neinformovaností makléře při prohlídce bytu, pokračovalo špatnými údaji ve smlouvách /např. chybně bylo uvedeno moje rodné číslo/. Advokátní úschova penez nebyla v ceně rezervačního poplatku, platila se zvlášť. Protože se mi byt líbil, najala jsem si vlastního právníka, aby koupě proběhla bez problémů. Získala jsem cenné poučení, že byt s realitní kanceláří už prodávadt nebo kupovat nebudu, raději si najmu a zaplatím právníka. Náklady na jeho služy jsou podstatně nižší než rezervační poplatek realitní kanceláři.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 3. 2015 9:14 | Jan Vohnout

Dobrý den vážený pane řediteli realitní kanceláře Maxima, jsem jedním z makléřů franšízové firmy a již dříve jsem působil i v jiné nefranšízové kanceláři, bohužel musím konstatovat, že jste vedle a vůbec nevíte o čem mluvíte. Naopak tím,že člověk pracuje na vlastní jméno a IČO a je veden ve všech rejstříkách atd., je snadno dohledatelný a musí si sám budovat svou klientelu, je jeho prvořadým zájmem, své klienty hýčkat a dávat jim ten nej a nej servis. Jinak nemá šanci uspět a nevydělá si na suchý chleba. Naopak některé nefranšízové společnosti, platí svým makléřům paušály a ti pak nemají vůli se dobře a zodpovědně o klienty postarat. Co se týká pana JUDr., který zpronevěřil peníze klientů, je dle mého názoru na vině za prvé zákon, který umožňuje vůbec něco takového udělat, dále je to osobní selhání a v ne poslední řadě v našem státě nás okradly a dále okrádají různé politické i nepolitické subjekty v řádu miliard a nějak se nedaří to z nich dostat a nějak se tím ani nezabýváme, možná u piva v hospodě. Myslím, že samotná franšíza Century 21, byla obětí tohoto advokáta, nikdo nenadává na advokátní komoru, že takového člověka má ve svých řadách.... Váš článek je pouze reklamním článkem a nic nevypovídá o skutečném tržním chování na našem realitním trhu. Přeji mnoho úspěchů ve vašem kariérním růstu
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kratochvíl

producent a podnikatel

Tomáš Karpíšek

restauratér a podnikatel, Ambiente

Petr Kratochvíl
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Tomáš Karpíšek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services