Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Těžko hledat jednodušší a účinnější nástroj k zajištění pohledávky. Směnku můžete vystavit třeba na pivní tácek. Když bude obsahovat zákonem stanovené náležitosti, platí. Z pohledu věřitele dar z nebes. Z pohledu dlužníka – brutální nástroj, který člověka může sedřít z kůže. Vzdorovat je (většinou) marné. Poradíme, jak směnku vystavit. A na co dávat pozor.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 7. 2014 10:07, Dlazh

Jestli jsem záležitost pochopil správně, tak směnka je cenný papír, který má jediný ochranný prvek - podpis. Sorry, ale pokud to tak opravdu je a stále i v dnešní době to tak platí, tak to beru beru jako vtip a osobně mám obavu, že zákonodárci se buď zbláznili a nebo mají smysl pro hodně černý humor.
Jde o to, že v době, kdy byl zákon o směnkách přijat, tak existovaly zcela jiné technologické možnosti než jaké existují dnes. Pomiňme možnost získat pravý podpis z nějakého jiného dokumentu (třeba smlouva, nebo nějaké potvrzení) a dodatečné dopsání směnky nad tento podpis a uvažujme pouze falešný podpis. Co se týče dnešních technologických možností vytvoření falešného podpisu, tak náhodou jsem absolventem ČVUT FEL obor kybernetika a zkonstruování plotteru, který by dle předlohy 3D scannu podpisu dokázal dodržet rychlost pera a měnit tlak a sklon pera, tak aby velmi přesně napodobil předlohu, to docela dobře dovedu představit jako nijak mimořádně složitý úkol. Zkonstruovat plotter s těmito schopnostmi bych v současné době z hlediska náročnosti viděl jako školní projekt na nějaké kvalitnější technické vysoké škole. Takže v dnešní době pravost tak silného dokumentu jako je cenný papír odvíjet pouze a jenom od podpisu, to osobně vnímám buď jako bláznovství, nebo touhu po černém humoru.
To je k technické stránce a teď další záležitost. Chápu-li směnku správně, tak se nezkoumá zda skutečně došlo k finančnímu plnění v té výši, kterou nárokuje směnka. Zda vůbec mohlo k plnění reálně dojít (např. bezdomovec, který má inkasovat ze směnky na 100 milionů, jak se to nedávno probíralo v tisku) Pak zde teda osobně vnímám rozpor se zákony proti praní špinavých peněz a legalizace výnosů z trestné činnosti. Pokud je směnka napsaná na nějakou vyšší částku, tak se domnívám, že v souladu s těmi zákony by rozhodně mělo být kdykoliv jednoznačně prokazatelné, kdo komu kdy a proč platil – důvod vzniku směnky. Pokud toto prokazatelné není, tak si myslím, že by taková směnka neměla mít žádnou zákonnou ochranu, protože není prokazatelné, že vůbec k nějakému plnění někdy došlo. V opačném případě by dle mého názoru právní řád napomáhal praní špinavých peněz.
Co jsem si teď o směnkách přečetl, tak byly vymyšleny v předtechnologické době, kdy se jednotlivé osoby zúčastněné na směnce znaly osobně. Tyto předpoklady dnes už ale neplatí ani náhodou.

Reagovat

 

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 31. 07. 2014 02:16)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 6. 2015 18:35, mam smenku v hodnote 75 tisic potrebu

mam smenku v hodnote 75 tisic potrebuji ji prodat 737116764

Reagovat

 

-26
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (20 komentářů)

30. 7. 2014 7:44 | Jirka

Podat námitku lze do 8 dnů, na odpor je 15 dnů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 7. 2014 8:21 | m.

takze staci ziskat neci podpis na kousku papiru? ufff
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 7. 2014 8:39 | Petra Dlouhá

Děkujeme za upozornění. Délky lhůt se měnily loni, dokonce dvakrát :) Opraveno.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 30. 07. 2014 07:44)

30. 7. 2014 8:56 | Josef

U větších částek se doporučuje ošetřit závazek notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti exekucí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 7. 2014 9:01 | Kamil

Mohli byste doplnit příklad směnky?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

30. 7. 2014 10:37 | Dlazh

To zní jako popis nástroje, který musí být u podvodníků extrémně oblíbený. :/ Nechápu, že v dnešní době boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a praní špinavých peněz je podobný nástroj právním řádem stále ještě tolerován. Česká republika nepřijala mezinárodní závazky ohledně povinnosti idenfifikaci plátce a o tom, že každá platba musí být doložitelná, že skutečně proběla a musí být prokazatelné kdo, kdy, proč a komu platil? Jak je česká směnka s těmito případnými mezinárodními závazky kompatibilní?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

30. 7. 2014 19:45 | valesek

No mne by zajímalo, zda lze místo osoby a místa komu platit napsat číslo účtu, kam musí být zaplaceny peníze. Dále by mne zajímalo, když bude na směnce napsána vysoká částka, zda se také musí platit převodem (myslím, že jsou převody povinné od 200 000). Dále by mne zajímalo, zda šek (šeková knížka) není také takovou cizí směnkou s tím, že banka tuto směnku zaplatí z mého účtu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2014 2:16 | Petr

Plně kompatibilní. Evidentně jsi princip směnky nepochopil. Směnka, zjednodušeně řečeno, je cenný papír. A funguje stejně jako třeba papírové peníze. Dalo by se možná říci, že má dokonce delší historii než papírové peníze. Mimochodem zákon směnečný a šekový, který psali ještě právníci zvyklí na první republiku, protože je z roku 1950, je platný dodnes. A geniálně jednoduchý na pár stránkách. Ne jako současné paskvily.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Dlazh 30. 07. 2014 10:37)

31. 7. 2014 10:07 | Dlazh

Jestli jsem záležitost pochopil správně, tak směnka je cenný papír, který má jediný ochranný prvek - podpis. Sorry, ale pokud to tak opravdu je a stále i v dnešní době to tak platí, tak to beru beru jako vtip a osobně mám obavu, že zákonodárci se buď zbláznili a nebo mají smysl pro hodně černý humor. Jde o to, že v době, kdy byl zákon o směnkách přijat, tak existovaly zcela jiné technologické možnosti než jaké existují dnes. Pomiňme možnost získat pravý podpis z nějakého jiného dokumentu (třeba smlouva, nebo nějaké potvrzení) a dodatečné dopsání směnky nad tento podpis a uvažujme pouze falešný podpis. Co se týče dnešních technologických možností vytvoření falešného podpisu, tak náhodou jsem absolventem ČVUT FEL obor kybernetika a zkonstruování plotteru, který by dle předlohy 3D scannu podpisu dokázal dodržet rychlost pera a měnit tlak a sklon pera, tak aby velmi přesně napodobil předlohu, to docela dobře dovedu představit jako nijak mimořádně složitý úkol. Zkonstruovat plotter s těmito schopnostmi bych v současné době z hlediska náročnosti viděl jako školní projekt na nějaké kvalitnější technické vysoké škole. Takže v dnešní době pravost tak silného dokumentu jako je cenný papír odvíjet pouze a jenom od podpisu, to osobně vnímám buď jako bláznovství, nebo touhu po černém humoru. To je k technické stránce a teď další záležitost. Chápu-li směnku správně, tak se nezkoumá zda skutečně došlo k finančnímu plnění v té výši, kterou nárokuje směnka. Zda vůbec mohlo k plnění reálně dojít (např. bezdomovec, který má inkasovat ze směnky na 100 milionů, jak se to nedávno probíralo v tisku) Pak zde teda osobně vnímám rozpor se zákony proti praní špinavých peněz a legalizace výnosů z trestné činnosti. Pokud je směnka napsaná na nějakou vyšší částku, tak se domnívám, že v souladu s těmi zákony by rozhodně mělo být kdykoliv jednoznačně prokazatelné, kdo komu kdy a proč platil – důvod vzniku směnky. Pokud toto prokazatelné není, tak si myslím, že by taková směnka neměla mít žádnou zákonnou ochranu, protože není prokazatelné, že vůbec k nějakému plnění někdy došlo. V opačném případě by dle mého názoru právní řád napomáhal praní špinavých peněz. Co jsem si teď o směnkách přečetl, tak byly vymyšleny v předtechnologické době, kdy se jednotlivé osoby zúčastněné na směnce znaly osobně. Tyto předpoklady dnes už ale neplatí ani náhodou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 31. 07. 2014 02:16)

31. 7. 2014 13:28 | Miroslav Beran

Já nosím bloček směnek stále sebou, mám je v tašce, ve voze, všude. Je to šikovná věc, protože když Váš někdo požádá o pár tisícovek, nemusíte nic složitého vymýšlet, vytáhnete balíček, za minutu máte podepsáno a je to. Většinou se tím lepí nějaké nenadálé průšvihy a půjčuje se lidem, v které máte důvěru, takže pro obě strany jedině výhoda.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

31. 7. 2014 16:11 | jezevec

Citace - Petr / 31.07.2014 02:16

Dalo by se možná říci, že má dokonce delší historii než papírové peníze.

to by se tedy dalo říci velmi snadno. český název pro papírové peníze, bankovka, má svůj původ ve zkráceném slově banko-směnka, neboli směnka vystavená bankou. v dobách, kdy peníze měly podobu zlata a převážely se na koních, byla bankosměnka v podstatě bezhotovostní platební styk :-) - banka svou směnkou slibovala, že ten kousek papíru vymění zpět na opravdické peníze.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 31. 07. 2014 02:16)

1. 8. 2014 12:29 | abcdkočkapřede

Takže když jsem vystavil směnku cizí, ale v textu směnky se píše směnka vlastní, tak je neplatná? Ou...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

15. 12. 2014 13:35 | Libor Miklas

Jak se chova soud ke smence, kterou podepise (vystavi) jenom jeden z manzelu jako zavazet dluhu, o kterem dle zakona musi nyni vedet a souhlasit oba manzele v SJM?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

4. 6. 2015 18:35 | mam smenku v hodnote 75 tisic potrebu

mam smenku v hodnote 75 tisic potrebuji ji prodat 737116764
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-26
Líbí
Nelíbí

19. 9. 2015 21:14 | vojta

zdravím, dostala se k nám směnka před deseti lety podepsaná moji babičkou - ta je už asi tři roky po smrti - v době podpisu směnky jí bylo asi 86 a rozhodně neměla potřebu si nic půjčovat, myslím že jí byla podstrčena k podpisu a špatně vidící babička jí podepsala, směnka byla na 4500, změnila třikrát majitele a ten současný požaduje ještě asi 3t za právní výlohy - jaké máme možnosti? děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 9. 2015 13:53 | Mari

to "Petr": No ale však "Dlazh" řekl, že zákon o směnkách vzniknul ještě v předtechnické době, kdy nebyly takové technologické možnosti jaké jsou k dispozici dnes ani neexistovaly dnešní zákony proti praní špinavých peněz a legalizace výnosů tr. činnosti. A k té tvojí poznámce papírových penězích - to je přece nesrovnatelné. Papírové peníze jsou cenným papírem s nesrovnatelně vyšší ochranou proti padělání než jakou má směnka.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 31. 07. 2014 02:16)

29. 11. 2015 19:58 | Kateřina

Dobrý den chci se zeptat.Může byt splatnost směnky vystavena na dobu delší než 30 let.Děkuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

21. 12. 2015 22:38 | Jeroným Šturm

Kateřino, nejste opilá? Kdo Vám proboha vystaví takovouto směnku? Hlupák, blázen nebo člověk zbavený všech smyslových orgánů. Během 30 let můžete být 30x mrtvá. Kdo toto bude riskovat? Nikdo. A kolik si myslíte, že budete platit po 30 letech? 50 - 100% na 3 roky. 50 tisíc je za 3 roky 75 - 100 tisíc. Krát 10 to je půl miliónu až milión. Zůstaňte na zemi proboha.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

21. 3. 2017 13:42 | Vaclav

Mám směnku na prodej na 275tisic 732 461 941
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

8. 4. 2017 17:55 | Maruška

Mám směnku na prodej na 340 000,- 606162946
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  6 459 508 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Rada o uver
Poradna > Karty, účty, úvěryÚvěrySpotřebitelské úvěry

Otázka: Dobry den, sem zamestnany na dobu urcitu zadam u sve banky (česke spořitelny) uver na 25tisic kč. Jenom nastala komplikace, rikali mi ze mam nekde jinde zazadane o uvery 20,22 tisic a o kreditku 10tisic,... více

Spotřebitelské úvěry

Firemní úvěry

Leasing

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Dienstl

podnikatel, Czech Coal

Vladimíra Glatzová

advokátka

Jan Dienstl
ÚSPĚŠNOST
14,79 %

z 142 duelů
×
Vladimíra Glatzová
ÚSPĚŠNOST
98,70 %

z 843 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Strukturální nezaměstnanost, Úrok, Nominální úroková míra, lukáš kovanda, přeprava osob, sdílená ekonomika, zaměstnání, regulace, platební transakce, čistá mzda 2017, rodný list, výrobní číslo motoru, zdanění bankovních vkladů, tarif, ESLP, ztráta, dětská výživa, bezpečnostní opatření

5T93953, 3K66829, 4M24646, 1SF5269, 4M24646

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK