Dobrovolné důchodové pojištění: Aby na důchod nechyběla odsloužená léta

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 18. 6. 2014 | 16 komentářů
Ženy v domácnosti, invalidní důchodci, studenti, stážisti, dlouhodobě nezaměstnaní nebo lidé, kteří přechodně pracují v zemi, se kterou Česko nemá uzavřenou smlouvu o sociálním pojištění. Těm všem se může vyplatit dobrovolné důchodové pojištění – aby jednou vůbec dostali důchod. Jen je třeba začít včas. Peníze.cz přinášejí přehled všeho důležitého.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 6. 2014 8:25, czernekova

ráda bych se dozvěděla z čeho se vypočítává důchod pro Romy, kteří nepracují tudíž neplatí sociální pojištění.

+47
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 16 komentářů)

26. 1. 2016 15:04 | mensihan

Letos me bude uz 66let,vychovala jsem tri deti,ve 40letech odesla do zahranici,odpracovano v ceske republice vice jak 23 let.V zahranici nepracovala ze zdravotnich duvodu,doplatila ale 4,800eur,to je si 2,5 roku co m chybelo do 25let,ktere se pozadovali aby byli odpracovany. Nemam do dnes ani kaler duchodu,je to normalni?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 1. 2016 14:57 | mensihan

Letos me bude uz 66let,vychovala jsem tri deti,ve 40letech odesla do zahranici,odpracovano v ceske republice vice jak 23 let.V zahranici nepracovala ze zdravotnich duvodu,doplatila ale 4,800eur,to je si 2,5 roku co m chybelo do 25let,ktere se pozadovali aby byli odpracovany. Nemam do dnes ani kaler duchodu,je to normalni?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 8. 2014 22:43 | eeccii

Manželku nahlašte na sociálce jako spolupracující osobu. Bude se podílet na Vašem příjmu, nepotřebuje vlastní ŽL, ale bude odvádět z příjmu SP. Podíl na příjmu u manželky může být mmax. 50 %. Lze si to zvolit, optimální je tolik, aby to odpovídalo minimálnímu SP, víc se nevyplatí (pokud nevyděláváte miliony) a raději si spořit nebo investovat.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 6. 2014 22:04 | iiccee

Manželka musí využívat dobrovolné důchodové pojištění,bohužel pouze do max.délky 15let.Přičemž já jako OSVČ,zaměstnávám několik prodavaček,manželku zaměstnat ze zákona nemohu.Pro mne je to postavené na hlavu.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 6. 2014 12:17 | Host

Jinak více tady: http://www.duchody-duchodci.cz/nahradni-doby-pojisteni-pro-duchod.php
Samozřejmě nejde to úplně samo, musíte mít např. děti, ale jen pro info, že je to teoreticky možné. A pro vyvrácení hoaxu, že by se základ pro důchod počítal z průměrné mzdy, také dostačující.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 6. 2014 11:56 | Host

Reaguji i na Zdenek: Náhradní doba pojištění se počítá úplně stejně z evidence na ÚP jako když pracujete. Pokud se tedy daná osoba dožije důchodového věku, dostane důchod. Samozřejmě jich je málo, a samozřejmě finančně je to úplně jedno, protože ten vyměřený důchod bude minimální (od toho výraz minimální důchod), při neodvedení jediné koruny státu. Dostane jen ten základ těch 2470 nebo kolik to je přesně, což je pod životním minimem, takže je dále na dávkách.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 21:56 | czhunter

OSVČ se vyplatí odvádět co nejmíň. Jinak dává peníze do něčeho, co má nízké výnosy, nejistou existenci, nedá se to dědit ... a celkově má spíš nevýhody než výhody.

Mně by zajímalo, jak je to s tím studiem, moc to z toho zákona nechápu (a popravdě - nechce se mi ptát se na sociálce).
Když jsem studoval VŠ 6 let, do roku 2011, a v té době mi bylo 25, znamená to, že studium do roku 2009 se mi plně počítá do náhradní doby pojištění? A že další 1 rok (2010, kdy mi bylo 24) si můžu ještě doplatit? Nebo jak to funguje?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 18:49 | Mo

Je to nesmysl, žáden důchod nedostanou. Budou až do smrti na sociálních dávkách. To je dostanou životní minimum + příspěvek na bydlení a na děti, pokud ještě v tom věku ještě nějaké budou mít.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 14:17 | xls

U OSVČ se do toho nikomu peníze navíc cpát nevyplatí. Jednak se to při vyšších částkách silně redukuje, druhák je to akce na mnoho desítek let, vůbec není jasný, jestli člověk dříve nenatáhne bačkory nebo to stát úplně nepřekope, takže ta forma úspor vychází dle mého názoru líp.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 12:59 | likvid

To je moc hezký postřeh. S tím zdaněním práce.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 12:34 | jezevec

daň z hazardu má omezit hazard, celní daně mají znepříjemnit dovoz, spotřební daně mají zdražit nežádoucí komodity jako chlast a cigarety. cikáni jako jediní u nás pochopili zdanění práce. ale hoši obávám se že nám tuhle diskusi admin smázne, o tom ten článek nebyl.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2014 10:35 | Zdenek

Podle mě je to takto: Nemůžou mít minimální důchod, ten ani vlastně neexistuje. Musí mít odpracované roky a věk, sociálka se započítává omezeně. Je dvousložkový, základ a právě počet odpracovaných let. Jsou prostě na sociálce. Průměr jejich dožití je minimálně o 10 let nižší než běžné populace, tudíž se jich tento problém týká okrajově.
Spíš by mě zajímalo, zda si OSVČ volí nižší důchod a úspory, nebo vyšší platby, tudíž vyšší důchod s minimem úspor.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 10:03

Mizernou stravou, zahálčivým životem a cigárama se jim časem podaří dosáhnout důchodu invalidního. Věřte, že není co závidět. Jenže vy asi chcete věřit něčemu jinému, že?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 9:34 | Matěj

Copak je to za otázku?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 6. 2014 8:57 | Host

Jestli chcete mít jistotu, zajděte na sociálku a zeptejte se. Oni se tam taky ptají a dostanou tu správnou odpověď. Podle mě je to nějak takto:
Dostávají minimální důchod, protože za ně stát odvádí to základní sociální pojištění. Pokud to mají chytře nastavené, tak dostanou sociální dávky na dorovnání životního minima, protože ten malý důchod jim pochopitelně nemůže stačit, když je jich doma třeba devět...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 6. 2014 8:25 | czernekova

ráda bych se dozvěděla z čeho se vypočítává důchod pro Romy, kteří nepracují tudíž neplatí sociální pojištění.
+47
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Hausenblas

podnikatel a investor, Adler

Petr Fejk

manažer

Martin Hausenblas
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Fejk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services