Konec školy, jízda končí: Odkdy si absolvent platí zdravotní a sociální pojištění

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 28. 5. 2014 | 13 komentářů
Ukončili jste školu? Některé povinnosti končí, jiné začínají. Bude třeba začít sytit státní kasu. Od kdy platit zdravotní a sociální pojištění? A co když to u maturity napoprvé nevyšlo – jaká pravidla platí potom? Peníze.cz přinášejí přehled pro absolventy i propadáky.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2014 16:42, Magistr Postgraduovaný

Zapomněli jste v článku uvést, že v případě absolvování magisterského oboru a následném nástupu na postgraduální studium se nejedná o stejný případ jako u přestupu na vysokou školu po maturitě. Pokud poslední část státní zkoušky (většinou obhajoba DP) se koná v červnu, stát za studenta platí zdr. pojištění do konce července. To znamená, že pokud na PGS nastupuje (většinou) v říjnu, celý srpen a září si musí pojištění platit sám. Pokud to tak neučiní, za 5 let mu příjde od pojišťovny dopis s vyměřeným penále!

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 13 komentářů)

25. 5. 2016 8:36 | Zuzka

Dobrý den, právě jsem ukončila vysokou školu a nebudu se již nadále vzdělávat. Jenže u studia jsem pracovala na DPČ a ráda bych u ní zůstala, budu tedy zaměstnaná, musím se stejně někde hlásit? Na pracovním úřadě nebo pojišťovně? A jak dlouhou časovu lhůtu na to mám? Děkuji
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 3. 2015 19:02 | Daniela

Dobrý den, mám takový dotaz, minulý rok jsem se nedostala na VŠ, proto jsem zvolila náhradní možnost přečkat rok na Vyšší odborné škole, abych měla status studenta a aby mi škola platila sociální a zdravotní pojištění. Teď mi nastane situace, že v červnu budou mít zkoušky, ale protože již nechci dále na této škole studovat, nebudu skládat zkoušky, nýbrž budu dělat přijímačky na VŠ, jde mi o to, kdy mám dát škole vědět, že jsem ukončila studium, jestli ještě před zkouškama nebo již po, i když se na zkoušky nedostavím, aby v případě, že se v září zapíši na VŠ, nebyl problém s pojištěním, že jsem ukončila studium a budu ho muset doplácet. Platí za mě stát o letních prázdninách sociální i zdravotní pojištění, i když já ukončím na konci školního roku studium a zapíši se v září na VŠ? Děkuji Daniela
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 12. 2014 17:37 | kaspy

Dobrý den, jsem student na vysoké škole, ale chtěl bych ukončit v půlce akademického roku studium. Chci se tedy zeptat, budu muset platit zdravotní a sociální pojištění?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 9. 2014 17:44

JoJo presne tak.. Na VZP mi řekli ze budu student do července, ale ve smlouvě pom.studia je ze mi to platí az do 31.8..... jak to tedy je?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 8. 2014 9:51 | Vít

Dobrý den, v květnu jsem odmaturoval a teď sháním práci. Koncem srpna mám nastupovat na 14-ti denní brigádu a nevím, jestli se hlásit na pracák nebo ne. Jde o to, že v srpnu mám ještě status studenta, ale v září už ne a na pracáku bych si mohl vydělat jen do 4 tis/ měsíc. Stačilo by v září jen zaplatit zdravotní a sociální pojištění ze svého ? A kolik to je, jestli se to vůbec vyplatí. Děkuji předem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 7. 2014 22:24 | Martina

Dobrý den, mne by zajímalo jak to je při ukončení jednoletého pomaturitního studia na jazykové škole? jelikož na jednom úřadě mi bylo řečeno že jsem student do konce srpna a na druhém že můj status studenta skončil v červnu. Jsem bezradná...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 5. 2014 13:44 | Aneta M.

Přihlásit se po předčasném ukončení studia je potřeba do 3 pracovních dnů od ukončení studia. Poté už se za nezaopatřené dítě nepovažuje.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 5. 2014 19:26 | Katka

Dobré vědět, jelikož mě to čeká :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 5. 2014 19:24 | Katka

Studuji VŠ a u nás dálkoví studenti nemají status studenta, fakulta jim nepotvrdí ani kartičky na studentské jízdné na MHD či vlaky, busy. Většinou se jedná o pracující osoby. Takže nevím, jestli totéž platí na SŠ. Ale pokud zavoláte do té školy, měli by to vědět, jinak na úřad :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 5. 2014 18:43 | Zuzana xy

Zajímala by mě ještě varianta, kdy student studia nedokončí a je v sedmnácti letech vyhozen ze školy. Od kdy je potřeba přihlásit se na ÚP. A je pak do 18 let považován za nezaopatřené dítě, nebo ne?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 5. 2014 16:42 | Magistr Postgraduovaný

Zapomněli jste v článku uvést, že v případě absolvování magisterského oboru a následném nástupu na postgraduální studium se nejedná o stejný případ jako u přestupu na vysokou školu po maturitě. Pokud poslední část státní zkoušky (většinou obhajoba DP) se koná v červnu, stát za studenta platí zdr. pojištění do konce července. To znamená, že pokud na PGS nastupuje (většinou) v říjnu, celý srpen a září si musí pojištění platit sám. Pokud to tak neučiní, za 5 let mu příjde od pojišťovny dopis s vyměřeným penále!
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 5. 2014 12:59 | Kája

Ne.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 5. 2014 7:35 | Jana Crhová

Mám dotaz, dcera letos nastupuje na SŠ, kterou bude kvůli zdrav. problémům dělat dálkově. Bude mít v takovém případě status studenta? Dík
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michael Tretter

podnikatel, Tretter’s Bar

Jiřina Hajduková

podnikatelka, Komas

Michael Tretter
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jiřina Hajduková
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services