Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

| rubrika: Jak na to | 28. 5. 2014 | 13 komentářů
Ukončili jste školu? Některé povinnosti končí, jiné začínají. Bude třeba začít sytit státní kasu. Od kdy platit zdravotní a sociální pojištění? A co když to u maturity napoprvé nevyšlo – jaká pravidla platí potom? Peníze.cz přinášejí přehled pro absolventy i propadáky.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 5. 2014 16:42, Magistr Postgraduovaný

Zapomněli jste v článku uvést, že v případě absolvování magisterského oboru a následném nástupu na postgraduální studium se nejedná o stejný případ jako u přestupu na vysokou školu po maturitě. Pokud poslední část státní zkoušky (většinou obhajoba DP) se koná v červnu, stát za studenta platí zdr. pojištění do konce července. To znamená, že pokud na PGS nastupuje (většinou) v říjnu, celý srpen a září si musí pojištění platit sám. Pokud to tak neučiní, za 5 let mu příjde od pojišťovny dopis s vyměřeným penále!

Reagovat

+10
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

28. 5. 2014 7:35 | Jana Crhová

Mám dotaz, dcera letos nastupuje na SŠ, kterou bude kvůli zdrav. problémům dělat dálkově. Bude mít v takovém případě status studenta? Dík
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

28. 5. 2014 12:59 | Kája

Ne.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jana Crhová 28. 05. 2014 07:35)

28. 5. 2014 16:42 | Magistr Postgraduovaný

Zapomněli jste v článku uvést, že v případě absolvování magisterského oboru a následném nástupu na postgraduální studium se nejedná o stejný případ jako u přestupu na vysokou školu po maturitě. Pokud poslední část státní zkoušky (většinou obhajoba DP) se koná v červnu, stát za studenta platí zdr. pojištění do konce července. To znamená, že pokud na PGS nastupuje (většinou) v říjnu, celý srpen a září si musí pojištění platit sám. Pokud to tak neučiní, za 5 let mu příjde od pojišťovny dopis s vyměřeným penále!
Reagovat | Citovat

+10
Líbí
Nelíbí

28. 5. 2014 18:43 | Zuzana xy

Zajímala by mě ještě varianta, kdy student studia nedokončí a je v sedmnácti letech vyhozen ze školy. Od kdy je potřeba přihlásit se na ÚP. A je pak do 18 let považován za nezaopatřené dítě, nebo ne?
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

28. 5. 2014 19:24 | Katka

Studuji VŠ a u nás dálkoví studenti nemají status studenta, fakulta jim nepotvrdí ani kartičky na studentské jízdné na MHD či vlaky, busy. Většinou se jedná o pracující osoby. Takže nevím, jestli totéž platí na SŠ. Ale pokud zavoláte do té školy, měli by to vědět, jinak na úřad :)
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jana Crhová 28. 05. 2014 07:35)

28. 5. 2014 19:26 | Katka

Dobré vědět, jelikož mě to čeká :)
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Magistr Postgraduovaný 28. 05. 2014 16:42)

29. 5. 2014 13:44 | Aneta M.

Přihlásit se po předčasném ukončení studia je potřeba do 3 pracovních dnů od ukončení studia. Poté už se za nezaopatřené dítě nepovažuje.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Zuzana xy 28. 05. 2014 18:43)

3. 7. 2014 22:24 | Martina

Dobrý den, mne by zajímalo jak to je při ukončení jednoletého pomaturitního studia na jazykové škole? jelikož na jednom úřadě mi bylo řečeno že jsem student do konce srpna a na druhém že můj status studenta skončil v červnu. Jsem bezradná...
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

21. 8. 2014 9:51 | Vít

Dobrý den, v květnu jsem odmaturoval a teď sháním práci. Koncem srpna mám nastupovat na 14-ti denní brigádu a nevím, jestli se hlásit na pracák nebo ne. Jde o to, že v srpnu mám ještě status studenta, ale v září už ne a na pracáku bych si mohl vydělat jen do 4 tis/ měsíc. Stačilo by v září jen zaplatit zdravotní a sociální pojištění ze svého ? A kolik to je, jestli se to vůbec vyplatí. Děkuji předem.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

24. 9. 2014 17:44

JoJo presne tak.. Na VZP mi řekli ze budu student do července, ale ve smlouvě pom.studia je ze mi to platí az do 31.8..... jak to tedy je?
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Martina 03. 07. 2014 22:24)

30. 12. 2014 17:37 | kaspy

Dobrý den, jsem student na vysoké škole, ale chtěl bych ukončit v půlce akademického roku studium. Chci se tedy zeptat, budu muset platit zdravotní a sociální pojištění?
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

17. 3. 2015 19:02 | Daniela

Dobrý den, mám takový dotaz, minulý rok jsem se nedostala na VŠ, proto jsem zvolila náhradní možnost přečkat rok na Vyšší odborné škole, abych měla status studenta a aby mi škola platila sociální a zdravotní pojištění. Teď mi nastane situace, že v červnu budou mít zkoušky, ale protože již nechci dále na této škole studovat, nebudu skládat zkoušky, nýbrž budu dělat přijímačky na VŠ, jde mi o to, kdy mám dát škole vědět, že jsem ukončila studium, jestli ještě před zkouškama nebo již po, i když se na zkoušky nedostavím, aby v případě, že se v září zapíši na VŠ, nebyl problém s pojištěním, že jsem ukončila studium a budu ho muset doplácet. Platí za mě stát o letních prázdninách sociální i zdravotní pojištění, i když já ukončím na konci školního roku studium a zapíši se v září na VŠ? Děkuji Daniela
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

25. 5. 2016 8:36 | Zuzka

Dobrý den, právě jsem ukončila vysokou školu a nebudu se již nadále vzdělávat. Jenže u studia jsem pracovala na DPČ a ráda bych u ní zůstala, budu tedy zaměstnaná, musím se stejně někde hlásit? Na pracovním úřadě nebo pojišťovně? A jak dlouhou časovu lhůtu na to mám? Děkuji
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michal Mejstřík

ekonom

Meda Mládková

sběratelka umění a podnikatelka

Michal Mejstřík
ÚSPĚŠNOST
52,53 %

z 99 duelů
Meda Mládková
ÚSPĚŠNOST
89,09 %

z 55 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Ziskový výnos, Credit card, Reciproční hodnota, transformované fondy, státní podpora, penzijní společnosti, penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření, jan lorenc, pokladniční poukázky, úvěrové skóre, Roman Kakos, Jiří Majstr, likvidace škody, růst blahobytu, AMEX, bytové domy, americký radar

4E16485, 4E16485, 1HCVERVA, 1HCVERVA, 4E16485

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK