Srozumitelnější faktury za energie: V jaké fázi jsou přípravy?

V loňském roce jsme se dozvěděli, že Energetický regulační úřad plánuje zpřehlednit vyúčtování za elektřinu a plyn. Jak to s chystanou novinkou vypadá? V jaké fázi jsou přípravy a co má odběratelům přinést nového?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 5. 2014 4:43, mm

Mně by docela postačovalo, kdyby se ve fakturách objevovaly ty jednotky, případně jejich násobky, které se měří. Například u plynu je měří kubíky a fakturují kiloWathodiny. A podle mých propočtů se rok od roku zvyšuje výhřevnost plynu, neboť ostatní údaje jako třeba nadmořská výška, zůstávají neměnnými. A abych pravdu řekl, čřím dál tím větší výhřevnost se mi nezdá moc pravděpodobná. Ovšemže ověřit si to nemám jak. A s tím by něco měl ERÚ něco dělat.

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

14. 5. 2014 15:50 | Vít Koutný

Je lhostejné jak mi napíší cifru,kterou platím,ale chci jen ty údaje,které mohu ovlivnit svým chováním!!!A to mi prakticky vyúčtování neposkytuje,neb udává v kolonkách údaje,které dohodli politici a celkovou fakturu znepřehledňují!Mi stačí,když budu znát celkovou cenu za měřené jednotky a cenu nájmu počítadla(jističe)!!!Už jsem si spočítal,že mezi topením plynem a granulema,jsou výhodnější granule(štěpky,uhlí),proto zvažuji využít své pozemky k pěstování energetických plodin.Podobně nehradit el.energii ze sítě,zrušit nebo výrazně nahradit izolovaným systémem z kolektorů.Tento postup vidím jako velice perspektivní!!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 5. 2014 8:25 | moz

neúčtuje se v kWh, ale MWh ... energetik
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 5. 2014 1:02 | Pavel

ÁNO. Je potřeba jednodušší faktury pro voliče ÁNO a ČSSD. To se dá pochopit. My ostatní se vyznáme i v těch stávajících i když u plynu pro zmatení nepřítele se využívají různé typy jednotek u jednotlivých položek.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2014 11:36 | jezevec

pro většinu lidí je důležité, kolik platí za příkon (ten si objednávají jističem a lze ovlivnit) a kolik platí za kWh (v těchto jednotkách spotřebovávají a ty lze spočítat a ovlivnit). plátce dph pak zajímá dph kterou i mohou odečíst. vše ostatní je spíše balast. informace o podpoře OZE je mi k prdu, když jí nemůžu ovlivnit - a kdo si jí dokáže z faktury vypreparovat, jistě si jí dokáže vypreparovat i z legislativy, až nebude uváděna jako samostatná položka. nebo na co je mi rozpad nákladů na distribuci a výrobu, když obojí je každý měsíc stejně rozpočítáno přes stejnou měrnou jednotku. jistě jsou fajnšmekři, co ocení fakturu s dvaceti čísly, a nepochybně jich právě na tomto serveru bude nejvíc. ale prostý lid volí zemana a na faktuře chce mít dvě-tři srozumitelná čísla.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2014 10:33 | MoB

Já nechci fakturu pro blbečky. Ve stávající faktuře se vyznám a odměnou je mi dokonalý přehled.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2014 10:20 | františek

Zjednodušený účet jistě něco sleduje. Je to lepší oblbování zákazníka? Z dnešního vúčtování vím, že před 5ti lety jsem zaplatil za obnovitelné zdroje 240,- kč, dnes platím 6 000,-kč. Navíc je mi umožněno, z této částky zaplatit DPH 1 200,-kč do státní kasy. Stávající vyúčtování je hrůza ale vím co platím. Je třeba údaje zamlžovat další mi změnami? Jak je to svázáno se změnami na hospodaření s energií a s plánovanými postihy za úspory.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2014 8:51 | Jan Chalupa

Už jsem si zvykl,aspoň vím co kolik stojí.Z jednoduché faktury se dovím co stojí 1 MWh a kolik jsem jich spotřeboval.Ale už se nedovím kolik stojí např.vydřidušský příspěvek na fotovoltaiky.A o to asijde!
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2014 8:33 | Ivan

Na ukázkové faktuře je vpravo uprostřed odkaz na další stránku s detaily. Pro mne jsou spíš nesrozumitelné názvy účtů, "tato faktura, tato poslední faktura,.."
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 5. 2014 7:21 | cml11

Pro mě není stávající forma vyúčtování za energie které dostávám problém. Ano, je třeba trochu důkladněji se na ně podívat, než člověk rozklíčuje potřebné informace, ale jsou tam. Naopak v údajně vzorovém přkladě přiloženém v článku mi kromě celkové ceny a průměru jednotek na růná období schází vše ostatní. Neměla tam být náhodou ještě druhá stránka? Takto zjednodušený účet by byl horší než ty stávající.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2014 6:49 | czerneková

totéž by mělo být při vyúčtování tepla,vody,a ohřev - topení,
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2014 4:43 | mm

Mně by docela postačovalo, kdyby se ve fakturách objevovaly ty jednotky, případně jejich násobky, které se měří. Například u plynu je měří kubíky a fakturují kiloWathodiny. A podle mých propočtů se rok od roku zvyšuje výhřevnost plynu, neboť ostatní údaje jako třeba nadmořská výška, zůstávají neměnnými. A abych pravdu řekl, čřím dál tím větší výhřevnost se mi nezdá moc pravděpodobná. Ovšemže ověřit si to nemám jak. A s tím by něco měl ERÚ něco dělat.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiřina Hajduková

podnikatelka, Komas

Adam Walach

podnikatel, Walmark

Jiřina Hajduková
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Adam Walach
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services