Šokující propad spoření pokračuje

Petr Fejtek | rubrika: Co se děje | 11. 3. 2014 | 18 komentářů
Ještě sice nemáme údaje za celý rok 2013, ale trend je zřejmý. Vloni na bankovní vklady uložily domácnosti nejméně peněz v novodobé historii.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 3. 2014 8:18, hatori

Na otázku co lidi dělají s penězi si autor odpovídá na začátku - nemají nazbyt. Znám fůru lidí - rodin s dětma, kteří nespoří dokonce vůbec nic, na dovolenou jezdí k babičce atd. Nesmíte srovnávat s bankéřema, ale s průměrnou populací. A systematický zdražování jídla, energií a benzínu tomu fakt nepřidává. Za tyhle věci normální lidi vydávají většinu peněz, co je nám platný, že je skoro nulová inflace, když to má ČNB zkreslené nejspíš levnějšíma lokomotivama (a podobnýma spotřebníma předmětama).
Já naspořeno mám, ale rychle to rozpouštím ve stavbě domu, na tu mám i hypotéku - a taky říkám nikdy víc! 2/3 splátky sežere úrok, k tomu jsme vydatně pojištěný (což považuju za nezbytnost) - a na spoření fakt nezbyde. Utrpení bankéřů, kteří nevědí co s prostředkama, aby mohli vydělat ještě víc, mě proto spíš vytáčí, no rozhodně s nima necítím...

+69
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 18 komentářů)

5. 5. 2014 1:25 | ferenc

hatori - souhlas, jinak problemem je hlavne "nevýroba" a odsávání veškerých volných zdrojů nákladnou infrastrukturou - paušaly za energie, bydleni, dojíždění do práce, vše několikrát zdaněno a malá možnost alternativy ve městech. Prostě náklady na koncentrák jsou čím dál děsivější, nakonec se systém sám zhroutí. Mořná je potřeba se přesunout co nejvíc do OSVČ a neplatit te státní bestiji nic. Prostě mít život v odpočitatelných nákladech :-D. Co třeba takové bydlení ve vlastní firmě .-D.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 3. 2014 18:58 | MartinM

Tak jsem si to pokusně naklikal, a v praxi nejvyšší inflaci má ten, kdo neplatí nájem ani hypotéku (= platí minimum za bydlení).
Tak to mi fakt trhá žíly, že ti nejvíc zahojení (s vlastním či bezplatným bydlením) mají nejvyšší osobní inflaci ...
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 3. 2014 15:56 | Rada

Mírně zlevnila elektřina (úspora běžné rodiny je odhadem kolem 100 Kč/měsíc). Cena dálkového tepla, studené vody a teplé užitkové vody je někde mírně nižší a někde mírně vyšší. Plyn sice trochu zlevnil, nedávno ale zdražil o cca 30%, takže na plynu domácnosti také příliš neušetří.
Potraviny nás před čtyřmi lety stály cca 4,5 tis./měs., dnes za přibližně stejné množství potravin platíme 6 tis./měs. Úspora 70 Kč/měs. na elektřině je oproti zdražení potravin zanedbatelná.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 3. 2014 9:39 | jindra

Energie naopak zlevnily, takže inflaci snižují.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 3. 2014 16:20 | Gabriel Pleska

Skvělá poznámka, tady to je: http://www.penize.cz/kalkulacky/kalkulacka-inflace
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 3. 2014 15:31 | Rada

Na to je i webová aplikace, dokonce myslím, že přímo na tomto webu. Průměrně a podprůměrně vydělávajícím lidem bezpochyby vyjde inflace docela velká, protože většinu příjmu utrácí za bydlení a základní potraviny a právě základní potraviny v posledních letech zdražují přímo raketově. Je tedy zcela logické, že většina lidí stále méně peněz na spoření a mnozí už nemají vůbec žádné peníze, které by mohli spořit.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 3. 2014 11:50 | czhunter

A proč tedy jen tak plácáte, místo toho, abyste si otevřel tu tabulku se spotřebním košem a napsal, s jakou váhou které položky tedy vlastně přesně nesouhlasíte?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2014 18:59 | Jiří Rýpar

souhlas...až na tu inflaci, to že inflace není říká kdo? systéma jeho spotřební koš...všechny zmíněný důležitý věci jdou o 10-20% /rok nahoru...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2014 14:49 | Mirka

Chtěla jsem také na článek reagovat.Ale myslím si,že hatori to ve svých příspěvcích řekl objektivně a správně. Tak vidím situaci i já, taková opravdu je.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2014 13:30 | Rada

Přesně tak! Z toho, co běžné rodiny platí, zlevnila jen elektřina (my ušetříme závratných 65 Kč měsíčně), mobilní telefony (naše úspora je asi 200 Kč měsíčně) a to je víceméně vše. Ovšem cena potravin toto tvrdě přebije. Některé potraviny jsou o desítky procent dražší než v roce 2010. Zdražují hlavně základní potraviny, což je podle mě ten největší problém. Mzda většiny lidí je ale často téměř stejná jako v roce 2010. Mě propad spoření nešokuje. A aby mě někdo nenařknul, že si to vymýšlím, tak tady je odkaz k tématu: dieta.vitalia.cz/clanky/jak-ro stly-ceny-potravin/
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2014 10:56

My zrovna doma šetříme na panceřovanou lokomotivu, se kterou se chceme prostřílet k soudruhům do Ruska, tak ji prosím do útrat domácností taky započítejte.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2014 10:35 | hatori

O lokomotivách samozřejmě plácám - byla to jen nadsázka, kterou jsem chtěl říct zhruba to, že téměř nulová inflace musí být způsobená poklesem cen v oblastech, které se většiny lidí netýkají (jako třeba nákup lokomotiv, mohlo to být cokoliv), protože obligatorní výdaje rodin za jídlo atd. prostě rostou - a po intervencích bankéřů z ČNB se tyto věci skokově zdražily, a z toho neslevím, vím za kolik to kupuju! Prostě mi to leží v žaludku, ale aspoň už se v noci nebudím strachem z hrozící deflace... Článek byl o úsporách domácností - a proto píšu i o útratách domácností.
+18
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2014 10:16

Jste o těch levnějších lokomotivách skutečně přesvědčen, nebo to jen tak plácáte?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2014 10:04 | jocxjo

chtěl jsem napsat nějakou poznámku, ale myslím si, že to nemá cenu, je to hnus k zblití. jenom se divím proč se stát bojí euthanasie, měl by k důchodům darovat provaz. Pan Sobotka chce rozmrazit posl. platy, smastat. důchodce by měl zamrazit, fuj hnus
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2014 9:44 | Tomas

A to nam chcou zvysit minimalni mzdu, chapu ze to je pro nektere nezamestnane motivacni ze dostanou vic penez ale tim i ten zamestnavatel musi vice dat do statniho rozpoctu dane socialni zdravotni ...
jo kdyby se zvedla minimalni mzda a odvody za zamestnance zustali stejne potom by to nejakej efekt mnelo takto spis par lidi prijde o praci!!!!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2014 9:20 | cml11

K těm lichvářským úrokům - jedná se vždy o zhodnocení rizikovosti a zajištění úvěru. Celkem jednoduchý pricip, za kterým je ale trochu složitější matematika.
Představte si zjednodušený příklad. Jste banka, která má zdroje za 0%. Máte nějaké náklady na provoz, které je nutné vydělat. Podle obejmu úvěrů vám vychází úroková přirážka na provoz 0,5%. Pokud musíte 5% půjčených prostředků odepsat jako nedobytné pohledávky, musíte vydělat i ty. To vše abyste byl na nule. Jenže být na nule není to, proč podnikáte a půjčujete lidem peníze. Chcete mít také nějaký zisk. Řekněme 1% z obratu. Všechno velmi optimistická čísla, realita bývá i horší. I tak vám vyjde vám úroková míra necelých 7%.
Hypoteční produkty mají velmi dobré zajištění a tedy menší odpisy. Proto mohou mít výrazně lepší úrokovou míru. V současnosti je průměr kolem 3%. O lichvě se tedy v žádném případě hovořit nedá.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 3. 2014 8:18 | hatori

Na otázku co lidi dělají s penězi si autor odpovídá na začátku - nemají nazbyt. Znám fůru lidí - rodin s dětma, kteří nespoří dokonce vůbec nic, na dovolenou jezdí k babičce atd. Nesmíte srovnávat s bankéřema, ale s průměrnou populací. A systematický zdražování jídla, energií a benzínu tomu fakt nepřidává. Za tyhle věci normální lidi vydávají většinu peněz, co je nám platný, že je skoro nulová inflace, když to má ČNB zkreslené nejspíš levnějšíma lokomotivama (a podobnýma spotřebníma předmětama). Já naspořeno mám, ale rychle to rozpouštím ve stavbě domu, na tu mám i hypotéku - a taky říkám nikdy víc! 2/3 splátky sežere úrok, k tomu jsme vydatně pojištěný (což považuju za nezbytnost) - a na spoření fakt nezbyde. Utrpení bankéřů, kteří nevědí co s prostředkama, aby mohli vydělat ještě víc, mě proto spíš vytáčí, no rozhodně s nima necítím...
+69
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 3. 2014 6:48 | ppetr1

za par let splatim hypo. zadny uver uz si v zivote nevezmu.uroky zabiji kazdeho. nedivim se,ze maji banky z poslednich let rekordni zisky.uroky centralnich bank 0% a komercni maji uroky hranicici s lichvou.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Březina

podnikatel, Best

Ondřej Tomek

podnikatel a investor, zakladatel NetCentrum

Tomáš Březina
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 3 duelů
×
Ondřej Tomek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services