Zaměstnejte absolventa a zaučte si ho: stát platí obojí!

Jsou mladí a neklidní – nemůžou najít práci. A tak se rodí překotné plány, jak je zachránit. František Koníček, ministr práce a sociálních věcí v demisi, podpořil plán, který vymyslela jeho předchůdkyně: stát bude dotovat platy mladých absolventů. A pozor: přispívat se bude taky na mentory, kteří nezkušené zaučí. Kdo se hlásí do služby?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 11. 2013 11:44, jezevec

tohle opravdu nemá chybu. i ten kdo nemá synovce, dohodne se s jiným zaměstnavatelem, že si navzájem zaměstnají své nezaměstnatelné děti a příbuzné, aby to tak neřvalo. nepracující mlamoj shrábne půlku podpory a nebude dělat nic, mentor dostane svou odměnu za trochu strachu. nic nevznikne a nikdo se nic nenaučí. ale budou na to vydělávat a platit to ti, co sami vytvářejí reálná pracovní místa. tohle nemohl vymyslet zdravý člověk.

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 16 komentářů)

9. 12. 2013 16:55 | RM

Ještě třešinka na dortu. Pokud chcete vytvořit takto nové pracovní místo pro absolventa, nesmí tento mít u vás předtím min. 3 měsíce žádný pracovní poměr. Toto není nikde v podmínkách vyhlášeno, takže když vezmete na zkoušku nezaměstnaného absolventa na dohodu, abyste v průběhu byť několika dní zjistili, jestli má vůbec chuť pracovat, než se zavážete výměnou za dotaci mu dát smlouvu na dobu neurčitou, a teprve poté se dotážete na ÚP, zda můžete vytvořit pro něj dotované pracovní místo, dozvíte se neoficiálně, že jste ho měli vyzkoušet načerno, ale teď je jim líto, oficiálně potom, že pro tohoto konkrétního absolventa je možné dotované místo vytvořit, ale nikoli ve vaší firmě, neboť by to bylo proti smyslu projektu.
Máte tedy v principu několik možností: - střelbu naslepo s rizikem, že důvodem nezaměstnanosti dotyčného není jen špatná situace na trhu práce, ale že prostě za práci vzít nechce nebo neumí - zaměstnat synovce (toho znáte, takže předem zkoušet nemusíte) - vyzkoušet si adepta předem načerno
Jako jediná legální a přitom neriziková možnost mi z těch tří vychází zase ten synovec. Tak vám nevím...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2013 18:31

Upřímně s tím nemohu souhlasit. Zaměstnala jsem 2 studentky ze stáží pro mladé a obě dvě jsem si po 3 měsících nechala a pracují u mě na zkrácený úvazek (dodělávají si ještě školu). Je to vhodné pro rozjíždějící firmy, které nemají moc peněz, které by mohli dát do formy "pokus-omyl" a vybírat si zdlouhavě zaměstnance. Já si je vyzkoušela, obě se osvědčili a jsem spokojená. Stálo mě to hodně času, ale za tento program jsem hodně vděčná.
Díky ÚP jsem se rozhodla rozjet ještě jeden projekt v rámci svého podnikání, kdy jsem si netroufla jít do toho kvůli dlouhodobější návratnosti jen se svými zdroji. Momentálně mám první kola pohovorů a doufám, že se opět najde někdo, koho si za tu dobu příspěvku zaučím a zůstane u mě.
Myslím si, že podobné programy mají smysl. A u všeho se najdou koumáci, kteří toho jenom využijí. Proto ale ještě nemůžete zatracovat celý nápad jako takový.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2013 11:04 | Marek

Zdravím,myslím si že jako nápad je to velmi zajímavá nabídka,jen si nedovedu představit co je ,,rozmezí,, zaučení a jak se takový nový styl pracovního přijetí bude vyvíjet,protože každý podnik nemá tolik času na to aby zaučil a věnoval se každému zaměstnanci zvlášt.Ale jelikož sem nezaměstnaný a práci si v 26 pro mne byl problém najít v mém kraji ,,KARLOVARSKO,,,tak to vítám a rád bych se něčeho takového třeba zůčastnil,mělo by to být ale přesněji vytyčeno jak zaměstnanci tak zaměstnavateli.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 12. 2013 13:39 | Lenča

Zažila jsem hned několik na oko zaměstnávání příbuzných, které nikdo nechtěl zaměstnat, podporované úřadem práce. Vždycky to bylo stejné, nikdy se ani neobtěžovali si dojít do práce a po skončení dotace dotyčný/á byl/a zas na úřadu práce.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 11. 2013 21:06 | Georgo

Něco podobného již zkusila minulá vláda. Krásný příklad, jak využít státní peníze byly tzv. Stáže ve firmách. Za dva měsíce dostat v průměru 70 000,- je slušný vývar. A to stážisté dostávali stravenky, cestovné a další výhody. To je výdělek zadarmo. Zajímala by mě efektivita takto vyhozených stovek milionů. Jen tak dál, podpoříte penězmi ty, kteří se to dozvědí, ale výsledek je NULA. Nula je taky ten, kdo to vymyslel.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 11. 2013 15:29 | Roger

Ono je totiž jednodušší kecat, mrlat a nechat se platit z daní někoho jiného, než sám něco začít tvořit :-(. Je naprosto šílené, kolik lidí takto hloupě uvažuje.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 11. 2013 12:16 | jezevec

problém je ovšem v tom, že takoví lidi jako vy by měli pracovní místa vytvářet a ne hledat. pak byste si mohl nechat i ty miliardy a vykonat s nima spousty dobra.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 11. 2013 8:01 | MV

Kříženec supermana a Einsteina - to sedí. Sama jsem tomu nevěřila, ale když se mi kdysi jeden pan dědičný majitel svěřil s tím, že je přesvědčen, že práci za stávající tři referentky by jistě zvládla jedna krásná blond mladá asistentka levou zadní a ještě by za to pobírala jeden plat, došlo mi, že pro některé lidi už je pozdě... Ale jako hláška ve společnosti se to chytlo, dávám to často k dobrému.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 11. 2013 5:37 | Jaromír

Já jsem z opačného konce. je mně přes 50, mám asi 15 let praxe jako technolog a projektant v jedné strojírenské firmě. Téměř 10 let jsem marně hledal práci a přitom poslouchal bláboly a lži vyžraných MBR manažerů a podobných hlupáků ve sdělovacích prostředcích o tom, jak jim ve firmách chybí technicky vzdělaní lidi. A byl šikanován Drábkem a za přizvukování dalších "píp" z TOP sebranky. Pak jsem se dostal k podobnému programu , který byl obecně pro všechny dlouhodobě nezaměstnané. Nyní pracuji jako administativní pracovník, "hejbám myší " u počítače a podobné blboviny. Já to vidím tak, že když tady místní firmy vesměs zblbly a přijímají do práce jen křížence supermana a einsteina a chtějí , aby makali 16 hodin denně a za to jim platili 10 - 15 tisíc měsíčně a ještě se tomu diví, že ti lidi nejsou.....( protože takoví dávno makají v Německu a jinde) a ostatní lidi tyto firmy nechávají na krku státu a jeho sociálním programům, tak prostě stát musel zasáhnout. Co na tom, že stát a EU na každou miliardu sebranou firmám na daních a odvodech takových 600 - 700 miliónů prošustrují a teprve ten zbytek se použije na příslušný účel, třeba na takové zaměstnávání. Pořád je to podstatně lepší než když stát tu miliardu těm firmám nechá a ony se potom pouze státu a lidem hledajícím práci vysmívají do očí a lžou o údajném nedostatku lidí hledajících práci. A co se týká onoho zaměstnávání příbuzných, podle mně i tady, stejně jako v mém programu, je takové zaměstnávání příbuzných ve firmách prováděcími předpisy vyloučeno. Takže redaktorka by si měla nejdřív zjistit fakta, než o něčem napíše.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 21:36 | Ivan

Už jsme si zvykli na to, že vláda, magistrát nebo banka udělá rozhodnutí a opatření bez přesvědčivého zdůvodnění. A těmi je předchozí analýza situace, následná studie a profesionální rozbor skutečného přínosu. Provedením analýzy třeba zjistíme, že 80% absolventů bez práce má humanitní zaměření a že mají šanci najít práci z 90% ve státní správě. Pak se můžeme ptát, jaký celospolečenský efekt bude mít podpora 250 miliónů korun? A posunuli jsme se úplně někam jinam. Občané si už ale zřejmě na taková prohlášení a na manipulaci zvykli a ani nevnímají svou roli ovcí, mlčky přecházející absurdní nekompetentní rozhodování. Jako příklad ať poslouží tunel tunelu Blanka nebo dotace platů absolventů.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 13:14

Klasickej syndrom „my ty penize musime utratit“. Kdyby je vylili do kanalu, udelali by lip.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 11. 2013 11:44 | jezevec

tohle opravdu nemá chybu. i ten kdo nemá synovce, dohodne se s jiným zaměstnavatelem, že si navzájem zaměstnají své nezaměstnatelné děti a příbuzné, aby to tak neřvalo. nepracující mlamoj shrábne půlku podpory a nebude dělat nic, mentor dostane svou odměnu za trochu strachu. nic nevznikne a nikdo se nic nenaučí. ale budou na to vydělávat a platit to ti, co sami vytvářejí reálná pracovní místa. tohle nemohl vymyslet zdravý člověk.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 10:34 | Jakub

Zdravim autora. Pouze bych rad upozornil, ze jde opravdu pouze o "AZ" 24 000. Nase firma splnila veskere podminky a budeme radi ,pokud na dotacneho pracovnika budeme dostavat prispevek 10 000, coz je ve vysledku opravdu rozdil.
Pekny den
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 9:35 | Honza

Vždycky, když si čtu program Svobodných (kouření v hospodách, anarchie na silnici, ...) nebo se bavím s nějakým jejich fanaickým příznivcem, tak si říkám, že jsou totálně nevolitelní. Ale vždycky, když si čtu o podobných nesmyslných návrzích, jak na trhu práce zvýšit byrokracii a vyhazovat prachy do kanálu, tak mě svrbí ruka jim to příště hodit.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 8:47 | Pavel

čti
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 7:40 | Roger

Blbost vládních činitelů je někdy do očí bijící. Hlavně když rozhazují peníze, ale nemusí platit ze svého.
Sám jsem uvažoval si pár takových pracantů do svých aktivit natáhnout. Praxi by jim to dalo, a i kdybych z toho sám neměl nic, tak ta odvedená práce, která si na sebe jinak nevydělá, by se na rok hodila.
Jak se říkává, hloupý kdo dává a hloupější kdo nebere. Snad takovéto pseudo-komunistické manýry nová vláda ANO odstraní. A snad to zase nebude nasmlouvané tak geniálně, že to rozkrádání našich peněz nebude možné zvrátit, podobně jako je to například s nenažranými církvemi, skrytě sloužící satanovi a antikristu, jimž už dnes může věřit snad jen tupé stádo, nebo ti, co z toho něco mají.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Sokol

advokát

Pavel Turek

manažer a podnikatel

Tomáš Sokol
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Pavel Turek
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 4 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services