Stavební spořitelny přežily klinickou smrt

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 16. 10. 2013 | 9 komentářů
Někdo považuje stavební spoření za produkt, který pomáhá zlepšovat bytový fond a učí Čechy dlouhodobě šetřit. Pro jiné je to naopak relikt minulosti, který by měl stát přestat podporovat. Změní něco volby?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2013 13:48, Mirek

Hloupý je kdo dává - hloupější kdo nebere ... Tak nějak by se možná v době své největší slávy dalo nazvat stavební spoření .Dnes už to /alespoň pro mne / není přitažlivé ,ale stále se nás obchodníci snaží přesvědčit ,že je to lepší než jiné produkty.

Prostě byl to výhodný střednědobý spořící produkt pro ukládání menších částek a kdo ho nevyužil tak trochu zaváhal. Pokud by ale od začátku nemělo nastaveny velice "volné" podmínky pro nakládání s uspořenou částkou / a tak bylo možno se státním příspěvkem šetřit třeba i na dovolenou nebo na auto /tak jsem přesvědčen,že by se jeho obliba v našich končinách jen opravdu velmi těžko rozběhla .

Trochu mi to připomíná rozjezd kuponové privatizace .Byl o ni na počátku minimální zájem a opravdu jen díky Viktoru Koženému který dával "něco zdarma :o) " se to rozhýbalo .

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

17. 10. 2013 20:32 | TVK

Pár suchých čísel z článku. Na konci roku 2011 bylo 4,55 mil. smluv ve fázi spoření a v roce 2012 stát vyplatil 5,3 mld. Kč na státní podpoře. Takže v průměru pohých cca. 1.165 Kč na jednu smlouvu z teoretických možných 2.000 Kč.
Roční vedení účtu je obvykle za 330 Kč a pokud se cílová částka v posledních letech pohybuje okolo 350tKč, tak obvyklý "vstupní poplatek" 1%, rozpočítaný na 6 let efektivního spoření činí dalších 580 Kč. Takže 1.165 - 330 - 580 = 255 Kč ročně.
Závěr - průměrný našinec si na stavebním spoření, kde je nabízen úrok prakticky na úrovni spořících účtů (1-2% p.a.), spoří 6 let a peníze má po tuto dobu nedostupné, aby každý rok po zaplacení všech poplatků získal ještě dodatečných 255 Kč. A to se vyplatí ...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2013 22:28

Naprostá většina lidí je nedisciplinovaná, netrpělivá. Ve všech ohledech. Pro ně je stavebko jako stvořené. Ano, není to nejlepší varianta pro každého.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2013 22:26

Nevíš o tom ani prd.
Stavebko je nezstupitelné v oblasti malých úvěrů na rekonstrukci. Zcela běžně se dá potkat s lidmi, kterým baby ve Spořce vnutili místo stavebka spotřebák. Rozdíl? Pár tisíc kaček měsíčně. Pak stačí přijít o práci - na pár měsíců - a je zaděláno na osobní bankrot.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2013 19:02 | zik

Nedá se to srovnávat s termínovaným účtem. Na termínovaný účet navíc potřebujete nějaké finance, aby se vám zhodnotili. Jako hlavní spoření asi ne, ale pokud budete odkládat 1500/měsic tak při započtení státního příspěvku a odečtení poplatků asi nic lepšího není.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2013 15:48 | Pavel

Opomíjíte vstupní poplateček a roční platbu. Jako prakticky nevypověditelný termínovaný účet na 6 let je to absolutní propadák. A kdo potřebuje úvěr související s bydlením (i opravy) pak se díky zrušení měsíčního poplatku cca 150 kč u hypoték staly banky silnou konkurencí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2013 13:48 | Mirek

Hloupý je kdo dává - hloupější kdo nebere ... Tak nějak by se možná v době své největší slávy dalo nazvat stavební spoření .Dnes už to /alespoň pro mne / není přitažlivé ,ale stále se nás obchodníci snaží přesvědčit ,že je to lepší než jiné produkty.
Prostě byl to výhodný střednědobý spořící produkt pro ukládání menších částek a kdo ho nevyužil tak trochu zaváhal. Pokud by ale od začátku nemělo nastaveny velice "volné" podmínky pro nakládání s uspořenou částkou / a tak bylo možno se státním příspěvkem šetřit třeba i na dovolenou nebo na auto /tak jsem přesvědčen,že by se jeho obliba v našich končinách jen opravdu velmi těžko rozběhla .
Trochu mi to připomíná rozjezd kuponové privatizace .Byl o ni na počátku minimální zájem a opravdu jen díky Viktoru Koženému který dával "něco zdarma :o) " se to rozhýbalo .
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2013 13:19

Nic proti stavebnímu spoření nemám. Jediné, co mi vadí, je státní podpora. Takže klidně ať stavební spoření zůstane pro ty, co ho považují za dobrý produkt, ale ZRUŠIT státní podporu. V době hypoték je přežitek takto vyhazovat peníze ze státního rozpočtu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2013 10:49 | Zik

Nemyslím si, že by se mělo jednat o špatný produkt. Pokud se jedná o spoření po malých částkách lepších konzervativních možností není.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2013 8:03

Pro mě pořád dobrej produkt. Donutí mě to odkládat peníze stranou, mám lepší úrok než na spořáku a ještě nějaká ta státní podpora. Takže proč ne?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michael Kocáb

hudebník a politik

Ivan Pilip

exministr a podnikatel

Michael Kocáb
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ivan Pilip
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services