Naši nejdražší: Kolik dáte za plínky (a jak ušetřit)

Před měsícem nedošlo jen ke zvýšení obou sazeb DPH o procentní bod. Některé zboží bylo také zároveň vyňato ze snížené sazby, mezi nimi také dětské plenky. Možná je vyšší daň i pro vás důvod k zamyšlení, kolik vlastně za pleny pro kojence a batolátka platíte a kde šetřit. Co třeba látkové plenky?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 1. 2014 21:41, Dana

Mám první dítě, používám látkové pleny. Nikdy mě nenapadlo, že bych šla do papírových. A když tak jsem použila ty ekologické. A nejde jen o ekologii. Papírovky se vyrábějí z ropy, jsou běleny chlorem. Ať si každá maminka rozmyslí, co svýmu miláčkovi přiloží na zadeček. Je pravda že musím častěji přebalovat, ale dělám to ráda, nikdy jsme neměli problém s opruzením. Nikoho neodsuzuju, ale zdraví našich dětí je v našich rukou....

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

24. 5. 2020 21:52 | levnyboban.cz

Na http://levnyboban.cz lze porovnat aktuální ceny plen podle ceny za kus a nalézt ty nejlevnejší plenky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 1. 2014 21:41 | Dana

Mám první dítě, používám látkové pleny. Nikdy mě nenapadlo, že bych šla do papírových. A když tak jsem použila ty ekologické. A nejde jen o ekologii. Papírovky se vyrábějí z ropy, jsou běleny chlorem. Ať si každá maminka rozmyslí, co svýmu miláčkovi přiloží na zadeček. Je pravda že musím častěji přebalovat, ale dělám to ráda, nikdy jsme neměli problém s opruzením. Nikoho neodsuzuju, ale zdraví našich dětí je v našich rukou....
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2013 9:37 | Elza

Odchovala jsem 4 neteře, všechny na látkových plenách. A klasických vázacích poplastovaných kalhotkách. V té době jednorázovky teprve začínaly, vozily se ze zahraničí a byly nechutně drahé (hned po revoluci). U prvního vlastního děcka byly jednorázovky ještě stále velmi drahé: používala jsem je stylem jedna jednorázovka na (téměř) celý den. Prostě jsem vkládala látkové pleny dovnitř, papírová plenka tak sloužila jako kalhotky - na dlouhé (noční) spaní se látkovka odstranila a jednorázovka "dorazila". V případě "kalamit" se samozřejmě spotřebovalo plen víc, ale to nebylo tak často. Navíc, první syn byl ve 13 měsících na den bez plen, pak už jsme používali jen na spaní (hlavně na noc). U druhého syna jsem si už práci s látkovkami odpustila, jednorázovky výrazně zlevnily, navíc rodičák už nebyl 3800 za měsíc, ale 7600, takže z těch téměř 4 tisíc navíc jsem mohla v pohodě pětistovku měsíčně na pleny obětovat. *:-) A třetí potomek? Dcerka od narození "chodí na nočník" - ta si vždy říkala, co chce, má ve svých potřebách evidentně jasno. Velkou potřebu nejprve (při plném kojení) vykonávala v poloze ležmo na předloktí dospělého nad umyvadlem, teď v sedmi měsících používá nočník naprosto suverénně. Tedy jsme na jedné jednorázové plíně na noc a přes den (hodně spí) tak 1-2, podle toho, jak nám ta domluva jde. Když mne po probuzení včas přivolá, tak má plenku ještě suchou (při denním spaní, samozřejmě) a lze ji použít znovu. Velkou potřebu jen do nočníku. Ani nevíte, jaká je to úleva, když odpadá mytí pokakaných (a zapatlaných) zadečků! Zvláště manžel ji za to miluje... *:D Většinu dní se tudíž hladce vejdeme se spotřebou do 10 Kč/den, víc jak 15 Kč denně za pleny rozhodně nedáváme. Mohlo by to být méně, kdybych používala levnější pleny. Ale nevidím k tomu důvod. A peru jednou týdně... *:-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 2. 2013 20:46

Půdy v hajzlu, ze dvorků se krade – není kde sušit.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 2. 2013 11:50 | KJ

Ano, souhlasím, že pokud není kde sušit, jsou na místě spíše jednorázovky, ale nezlobte se, ostatní jsou jen předsudky, možná i vlastní zkušenosti se čtvercovými plenami, ale to už jsou dneska prakticky jen mýty...
Jednorázové pleny neobsahují jen buničinu, ale mimojiné také plasty a gelový absorbér s chemikáliemi. Když pomineme fakt, že to může způsobovat zdravotní potíže děťátku (a běda, kdyby např. gelový absorbér spolklo!), tak spalování jednorázových plen rozhodně nelze považovat za ekologické. S látkovými plenami nelze mluvit ani o kilech spotřebovaných neekologických prací prostředků - v tom je kouzlo látkování, že dnes existuje spousta eko prostředků šetrných k přírodě (a zatímco takového persilu nasypete do pračky velkou odměrku - já svého eko prostředku jen větší lžíci).
Dneska už to prostě není, co to bývalo, možná ale i proto se tolika maminek bojí látkovek, ovšem určitě to neznamená krok o 20 let zpět, naopak
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 2. 2013 8:01 | Mo

Vidím to dnes na mladých, máme 4 vnoučata a už je problém posušit jen to množství prádla a šatů co zašpiní. Představa že by se plíny měly neustále prát a používat kg pracích prostředků a pak hledat kde to sušit a ještě žehli je děsivá. Proto díky za jednorázové pleny. Jsou z buničiny a nakonec skončí ve spalovně i s obsahem, což je podle mne je to daleko ekologičtější než neustálé praní špinavých plen.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 2. 2013 22:44 | Adam Varmuža

Teď si tak říkám, že ten můj příspěvek je trochu zcestný a míchám jabka s hruškami .... :D Ale pochopili jste snad, co chtěl básník říci - plíny, jako plíny pro mimča - do těch nesmrkám :D a kapesníky - jedině plínu, jako látku větších rozměrů ... :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2013 22:40 | Adam Varmuža

Já za sebe můžu říct, že na klasické plíny nedám dopustit ... Jednak teda pro použití plíny jako takové, ale hlavně při pořádné rýmičce - kam se hrabou ty umělé napodobeniny kapesníků ... Stačí pořádně velkej šnuptichl, pár peřin a nemoc nemá šanci :)
Jinak ale jsem byl překvapený, když jsem si chtěl koupit nové plíny, protože staré byly děravé ... 3 ks plíny cca 350 Kč ....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2013 12:56 | Jitule

Díky za článek :-). Sama mám první dítko odchované na jednorázovkách. Tenkrát jsem si i ťukala na čelo, jak někdo může ještě prát a žehlit látkové plíny (já naivka!). Když jsem otěhotněla podruhé, někde jsem moderní látkovky zahlédla na obrázku v časopise. Vypadaly kouzelně, dokonce jsem si tenkrát dala i tu práci a udělala si z nějakého internetového obchodu soupis, které by se mi případně zamlouvaly. Ale neměla jsem ve svém okolí nikoho, kdo by je používal, stále jsem tak s jejich nákupem otálela z obavy, že dítko bude v mokru, nespokojené, opruzené (alespoň tak mi to někteří "neznalci" barevně líčili). Ovšem potom, co našemu novorozenému miminku jednorázovky neustále protékaly na oblečení a já na zkoušku kupovala balík za balíkem, že snad (krucinál) mu přeci musí nějaká značka sedět, bylo rozhodnuto - když už neustále prát počůrané věci, tak ať už to jsou tedy látkové plíny! Moc dobře si pamatuju, když mi přišly první objednané kousky a já je poprvé viděla v reálu - vypadaly ještě úžasněji, než na obrázkách, měkounké, barevné, prostě nádhera! Používat je byla taky radost, nikdy nám neprotekly, mohli jsme vynechat všechny krémíčky na prdelku, protože i bez nich se mimčo nikdy neoprudilo a ta chvilička času, než jsem je naházela do pračky a pověsila... Velice jsem pak litovala, proč já blázen kdy používala ty - prý tak úžasné - jednorázovky. Látkovky mi navíc rozšířily obzory - do té doby jsme netušila, jaké vlastně existují nádherné bambusové materiály, že i ekoprostředky mohou prát parádně a že vlastně stačí hrozně málo, aby člověk šetřil přírodu...
Nevěřte předsudkům, že je s látkovkami šííílená práce a že se tak okrádáte o čas strávený s miminkem. To možná platilo za časů našich babiček a maminek, ale od té doby se látkovky vyvinuly... Z vlastní zkušenosti musím říct, že není problém jet s látkovkami na kolo, jít na horskou tůru, dokonce ani u moře jsme se jich nevzdali. Jediný rozdíl, že nemusíte hledat koš, kam použitou plínu vyhodit... :-)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 2. 2013 9:28 | Mirek

Hezký článek . Jsem z generace která bavlněnými plenami prošla a v bavlněných plenkách odchovala i svoje děti ale v současné době neznám nikoho ,kdo by tyhle plínky používal . Každé dva dny to sice byla bojovka V-V-V / vyvařit,vyprat ,vyžehlit /tu zásobu použitých , ale zvládli jsme to stejně jako další desetitisíce jiných . Nebylo tolik lákadel na trávení volného času jako dnes a tak se ta naše pozornost soustředila na to,co bylo v té době nejdůležitější - na děti a práci kolem nich . P.S. vnoučata zažila už jen jednorázovky P.S. 2 / Posledních pár kousků těch původních bavlněných plen mám v autě na čištění skel - perfektně sají a nedělají šmouhy :o),takže mají využití i po více než 30 letech ...
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Ulich

bývalý fotbalista a podnikatel

František Piškanin

podnikatel, Hopi

Ivo Ulich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
František Piškanin
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services