Pracující důchodci, pozor! Víme, jak za rok 2013 nepřijít o dvacet pět tisíc

Poslanci (opět) schvalují novelu zákona o daních z příjmu. Účinná by měla být od začátku roku. Kromě jiného by znamenala konec daňové slevy na poplatníka pro pracující důchodce. A tedy téměř pětadvacetitisícovou ztrátu proti předchozím letům. Existuje ale jednoduchý a legální způsob, jak o peníze nepřijít.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 12. 2012 10:07, eďa

Správně Josefe. Já to mám ještě víc vychytaný. Tomuhle zločineckému spolku už neplatím od roku 2006, kdy jsem vystřízlivěl s iluze veřejného blaha a morální odpovědnosti, spravedlnosti a poctivosti ani zlámanou grešli. Ať si tu mafii platí ten, co ji objednal a potřebuje. Dřív jsem odváděl desetisíce a někdy i statisíce, ale s tím je konec. Raděj se nechám zavřít, než bych těm všem parazitum něco dal. Zahrádka, chlívek, králikárna, slepičárna mě uživí v pohodě, les mi dává dříví a voda mi vyrábí elektřinu (http://www.youtube.com/watch? v=vAUaIv0WjoQ) Tenhle zločinný systém vůbec, ale vůbec ke štěstí nepotřebuji a musím se smát těm, co stále žijí v iluzích a platí penězi každou sekundu, aby mohli živořit jako dokonalí otroci.

Zobrazit celé vlákno

+166
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 31 komentářů)

7. 2. 2014 13:21 | Zdena

Dobrý den,jsem starob.důch.Od května do září ev.října pracuji.Prosím poraďte,jaký druh smlouvy na poloviční úvazek by byl pro mě nejvýhodnější.V r.2013 to byla bída.Děkuji a přeji pěkný víkend ZB
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 7. 2013 13:24 | Václav Kamelský

A Zdeněk Pernes z odborů, který měl kecy, jak to dává Ústavnímu soudu a bojuje za seniory, tak ten už mlčí. Bere stále svoje vysoké odborářské peníze a je zalezlej jako krysa. Nezapomeňte, až zase budou odboráři dělat nejakou demonstraci za seniory, tak jim jděte zatleskat.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2013 14:09 | lucka

babička požádala na radu známých o přerušení pobírání důchodu na 1. 1. 2013, protože měla skončit (do nástupu nové zaměstnankyně) mzdová účetní na to nebere zřetel a slevu na dani jí neuznala. Prý to nemají dělat. Takže co dál.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 1. 2013 11:41 | tandová

a co dyž mám ČID
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 1. 2013 12:03 | nonamenostate

pepo ja tebou tak se odstrelim..
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

28. 12. 2012 12:09 | Martin Kohoutek

Fredy: Vaše reakce patřila patrně mně. Pokusím se odpovědět. Hvězdičkami označuji Váš komentář a pod něj připojuji svůj.
**Váš výpočet říká, že onen důchodce přijde za (první) rok o 5.550 Kč a navýšením získá 239 x 9 = 2.151 Kč. Neboli skutečná ztráta za rok 2013 je 3.399 Kč. A co další dva roky? Na začátku roku 2014 provede stejnou anabázi, s podobnou ztrátou?**
Ztráta se vyrovnává navýšením důchodu, viz výpočet v článku.
**1) Ty, co mají předčasný důchod a nedosáhli věku do řádného důchodu, tak se jich to netýká. Pokud by to takto udělali, tak o důchod přijdou.**
V článku čtěte pozorně, je tam podmínka: Museli jste již dosáhnout (obecného) důchodového věku, tj. věku, kdy vzniká nárok na řádný starobní důchod. Takže uvedená rada se netýká těch, kteří pobírají tzv. předčasný důchod před jejich obecným důchodovým věkem. Bohužel pro ně neexistuje jednoduchý postup, byť změnou budou zřejmě nejvíce postiženi ti, kteří si v předčasném důchodu přivydělávají. Stále ale mohou "risknout" kratší přerušení bez navýšení.
**2) Vzhledem k tomu, že toto opatření má trvat tři roky (v našich podmínkách je to bráno, jako věc trvalá), tak se tím mnoho neušetří. Spíše naopak.**
Tomu příliš nerozumím, návratnost je vypočtená v článku. Jestli tím ušetří stát, nebo zda je tato změna vhodná, není předmětem článku.
**3) Pokud se důchodce (OSVČ, zaměstnanec), vzdá, na tři měsíce důchodu, tak se stává běžným podnikatelem, zaměstnancem s povinností platit sociální a zdravotní pojištění. Nebo-li u podnikání je to považováno za hlavní činnost, nikoliv za vedlejší.**
Za "klasického" zaměstnance odvádí soc. zdrav. zaměstnavatel.
Zda je u OSVČ hodnocena jejich výdělečná činnost jako hlavní, či jako vedlejší, závisí na tom, zda je důchod přiznaný, nikoliv vyplácený. Pozastavením výplaty strb. důchodu se tedy z vedlejší činnosti nestává hlavní, to je omyl. Povinnost platit soc. poj. závisí u vedlejší SVČ na dosaženém zisku, nikoli na tom, zda je důchod vyplácen. Postup ze článku využije jen ten podnikatel, který za kalendářní rok 2013 bude mít povinnost platit soc. poj. (tedy nemá nízké výdělky u své vedlejší SVČ, vznikne mu účast na důchodovém pojištění) - viz první podmínka v článku.
**4) Pokud se jedná o důchodce podnikatele, tak musí počítat s tím, že, při zpracování přehledu na sociálku a zdr. pojišťovnu, bude uvádět 3 měsíce hlavní činnost a 9 měsíců vedlejší. Tudíž 3 měsíce platit minimální zálohy, což je cca 3.500 Kč/měsíčně. I to pak má vliv na výši případného doplatku.**
Viz komentář k předchozímu bodu, přerušením výplaty důchodu se nestává z hlavní činnosti činnost vedlejší! Tato skutečnost je závislá na tom, zda byl důchod přiznán, nikoliv vyplácen. Viz. zákon 155/1995 §9 odst. 6 písm. b).

Je mi líto, ale musím konstatovat, že Váš komentář je zavádějící a nepravdivý.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 12. 2012 23:53 | PrDuch

Přerušovat výplatu na 1/4 roku to nemá smysl. Zkusím to přerušit jen na 1.1. a počkám, jak se to v průběhu roku vyvine. Zálohy na daň si v účtárně nechám strhávat v plné výši a požádám o vrácení až spolu s daň. přiznáním za rok 2013. Odhaduji, že MF s tím výkladem jen tak straší, aby lidi od toho kroku odradili, a nakonec to stejně budou muset uznat. V pátek 28.12. je asi poslední den pro podání přerušení osobně, protože 31.12. mají volno a do 31.12. musí být žádost o přerušení doručena.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 12. 2012 6:16 | Fredy

Citace - 3benny / 25.12.2012 21:35

Jak to bude s daní, když si důchodce přivydělá k důchodu průměrně tat 3000kč?

A jakou formou přivydělá? Pokud to bude přes DPP (dohodu o provedení práce), tak už nic neřeší, neboť by to zdanil zaměstnavatel. Pokud formou sousedské výpomoci, či prodeje nějakých výpěstků, či vlastních výrobků, tak je to od daně z příjmů osvobozeno do výše 20 tisíc. Pokud nemá příjmy ze závislé činnosti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 12. 2012 21:35 | 3benny

Jak to bude s daní, když si důchodce přivydělá k důchodu průměrně tat 3000kč?
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 12. 2012 19:02 | Fredy

Jeane máte pravdu, omlouvám se. V tomto případě se jedná o pozastavení/přerušení výplaty důchodu, nikoliv o přerušení důchodu, jako takového. To znamená, že podnikání dotyčného důchodce OSVČ, by bylo, v tomto případě, považováno za vedlejší činnost. Rozhodná částka není důležitá, kromě těch, kteří jsou v kategorii předčasný důchod.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 18:00 | tla

Souhlas. Zákony nepochybně mají své mouchy. Já napadám fakt, že někdo na tu situaci reaguje veřejným příslibem podvodu, je na to asi hrdý a tupé stádo to ještě kvituje s povděkem hlasitým hýkáním.nemám pro to prostě jiné pojmenování. Já to jako zaměstnanec nakonec doplatím. Půl miliónem za rok. Tihle zloději a jejich fanoušci mě rozpaluji doběla.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 17:53 | tla

Měl jsem na mysli spíše plány ohledně krácení daní nepřiznáním příjmu. Co se týká obecné roviny, tak jsou optimalizace a “optimalizace“.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 17:50 | tla

Tak to by mě celém zajímalo, jak já okrádám stát. Navíc fakt, že ostatní kradou nijak jakoukoliv další krádež neospravedlňuje.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 17:37 | Jean

s narážkou na SD-OSVČ a pojištěním nesouhlasím... viz....
SZ viz zákon 155/1995 Sb., §9 (6) Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná, která není účastna nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných, v kalendářním roce b) měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod
ZP viz zákon 48/1997, §7 1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce: b) poživatele důchodu z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží ......... tedy pro vedlejší činnost postačuje přiznání starobního důchodu, toto není podmíněno jeho výplatou (pobíráním).... a dále... jestliže výše daňového základu ze samostatné výdělečné činnosti za kalendářní rok dosáhne rozhodné částky, je OSVČ povinna platit pojistné z této výdělečné činnosti bez ohledu na skutečnost, že je zároveň poživatelem starobního důchodu
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 14:28 | Pepa Vyskoč

a není to náhodou takhle : http://www.youtube.com/watch?v=-cs6dszE_BA
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 13:53 | Fredy

Berte to tak, že zde je všeobecně podvůdek, levárna, apod, kolem daní, ale i všeobecně, považováno za normální. Někteří se s tím dokonce chlubí. Přece ti nahoře kradou jako straky.....
Problém má dvě roviny.
1) Nesmyslný zákon o dani z příjmů a na to navázaný Zákon o správě daní a poplatků - daňový řád. Tento zákon, ostatně jako mnoho dalších, předpokládá, že každý, kdo jde do podnikání, je potenciální lump a podvodník. Tudíž se mu musí nastavit mnoho překážek, aby to nedělal. Tohle se ovšem nikdy nepovede, ba právě naopak. Určité zjednodušení jsou paušály. Pokud jste někdy zažil kontrolu na berňáku, tak by Vám to mělo být jasné. Neskutečné dohadování se o tom, zda berní dáma (pán) uzná tyhle boty (přece se dají koupit levnější) , tuto nepromokavou bundu (přece stačí gumák - mongomerák).... Nemáte ve výdajích nějak moc toaletního papíru? Aha na WC chodí i klienti. Tu pistoli vám neuznám ... Že vozíte sebou hodně peněz v hotovosti? A že si musíte ochraňovat majetek a zásoby? Od toho je tu přece Policie.... a proč hotovost, máte přece účet? Jo, on je ten materiál, když zaplatíte hotově, levnější? To je možné, ale na to nepotřebujete přece pistolku.... Vidím tady už třetí mobil tento rok. Uznám Vám jen jeden. Že jste jeden ztratil a druhý vám byl ukraden? A máte na to svědecké výpovědi a potvrzení policie? Jo, že se s vámi nikdo nebude ohledně 3,5 tisíce bavit? Tak to je váš problém ...... takto probíhá skoro každá běžná kontrola. Když jsem to popisoval známému v USA, který léta dělal právníka na tamním finančním úřadě, tak se nestačil divit. Říkal, že ten zákon musel vymyslet nějaký závistivec a neználek podnikání. Přece si každý sám musí uvážit, co je pro jeho podnikání nejvýhodnější a nejpotřebnější, vždyť si na to musí nejdříve vydělat ..... A pak dodal. A při tomhle všem tam u vás ještě někdo podniká? ....
2) Na druhé straně jakási nechuť platit daně. Což je asi běžné všude ve světě, ale u nás ještě málo daňových podvodníků dostalo kriminál. V USA je, daňový únik, považován, hned po vraždě hlavy státu, za těžký zločin. Proto se o něj mnoho lidí nepokouší.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 13:34 | Fredy

Nic ve zlém, nepomotal jste ta čísla .... :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 12:11 | Drozd

to by ovšem znamenalo podle Vašeho výkladu, že všichni OSVČ využívající paušálního odpočtu jsou zloději. Jinde ve světě se tomuhle totiž říká "daňová optimalizace".
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 8:39 | eďa

Jak si nás Klausova strana vychovala, takové nás má. Aneb jak nahoře, tak i dole, vy morální hrdino tla. A jestli si myslíte, že vy neokrádáte tento stát, pak jste navíc k smíchu. Podívejte se na naše poslance, soudce, úředníky a další vyžírky a pijavice, těm platíte a čím víc platíte, tím víc na vás kálí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 12. 2012 0:29 | jezevec

zdá se, že málokdo chápe, k čemu vlastně zaměstnávání důchodců slouží. ve skutečnosti většina důchodců nedělá nic, jen podepíše prohlášení k dani, a živnostník si na ně odpálí 12x8000/ročně do nákladů. zdaněním a výběrem pojistného se tohle samozřejmě zavře. spekulace o přerušení pobírání důchodu svědčí o nedotčením pana autora realitou.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Kohout

ekonom

Milan Zemánek

podnikatel, Miton

Pavel Kohout
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Milan Zemánek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services