Ceny elektřiny 2013: Kolik domácnosti skutečně zaplatí?

Elektřina bude příští rok zase dražší. Kolik za ni české domácnosti opravdu zaplatí? Podívejte se na výpočty pro reálné domácnosti a na žebříčky cen dodavatelů.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 12. 2012 8:05, martin.mm

Dvě konkrétní domácnosti jsou krásná věc, ale každá další je už poněkud jiná. Nebylo by lepší porovnávat cenu za jednotku v daném tarifu, než skutečnou spotřebu? Tou svou spotřebou si pak každý vynásobí jednotkovou cenu a má srovnání pro svou domácnost.

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 15 komentářů)

31. 1. 2014 19:24 | Martin

Postavte si solarni elektrarnu a jste vysmati Můžu vam vše zajistit :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 3. 2013 13:44 | j.Čech

Je zajímavé, že uvedené příklady jsou pro nějaké velkosptřebitele a z těchto vysokých spotřeb snad vycházejí tak příznivé ceny elektřiny, nebo jste zapomněli přičíst ceny za dopravu a tarify. My totiž platíme za 1,116 MWh 7001,- Kč, což dělá 6,273 Kč/1kWh, v tarifu D02d.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 2. 2013 3:40 | Prodejce

Kalkulace...možná vzhledem k změnám na poslední chvíli, neodpovídá aktuálnímu stavu srhu.
Tarif, tím je v diskuzi míněna produktová řada, viz různé ceníky dodavatelů, nebo distribuční sazba?
Souhrnný výpočet je lepší, než udávání jednotlivých cen za elektřinu, ve hře je totiž i aspekt měsíčních plateb (upřímnou soustrast zákazníkům ČEC "exkluziv", či RWE)
Nepleťte si praktiky prodejců a firem, které zastupují. Doma Vás vždy osloví externí prodejci, nikoliv zaměstnanci firmy. Drtivá většina negativních ohlasů pochází z jednání takových externistů, nebo z vlastní chyby/hlouposti zákazníka.
Při výběru dodavatele je vhodné podívat se i na starší ceníky/ srovnání a sledovat průběžnou pozici dodavatele. Dlouhodobě dobrá pozice dává příslib tohoto trendu i do budoucna. Velké množství dodavatelů čeká v případě jejich růstu pravděpodobně nějaké horší období ohledně interní administrativy. To potvrdí zákazníci, kteří si tím prošli u Bohemia Energy či v loňském roce zákazníci Centropolu.
Ohledně srovnání pro konkrétního zákazníka používejte http://kalkulator.eru.cz aktuálnost a pravdivost mnohých kalkulátorů je pochybná. Bohužel ERU nemá obdobný kalkulátor pro plyn. Na komoditě, kterou používáte k vytápění je úspora nejznatelnější.
Zlodějské "kurvy" jsou všichni dominantní dodavatelé, až na několik extrémních případů je po finanční stránce každá změna k lepšímu, otázka je o kolik a za jakých podmínek. Měnit dodavatele ostatně můžete vždy ve lhůtě 3 měsíců při změně VOP či ceny, což v praxi znamená po roce (od 1.ledna).
Z praxe oblíbené finty dominantů. "Zafixujeme vám cenu elektřiny aby se Vás nedotklo zdražení" = zafixujeme Vám cenu silové elektřiny, protože příští rok bude nižší a poplatky za OZE, za to nemůžeme... EON Trend (2010 a 2012)
"Podepište dodatek o příspěvku na servisní služby, je to super" = dokud se nedoptáte na infolince nemáte šanci zjistit, že tento benefit je zpoplatněn. Pošlou Vám svého smluvního partnera, který může (a vsadím se, že bude) mnohem dražší i po odečtení finanční spoluúčasti. ... EON Servis
"Přejděte k nám i s elektřinou, podívejte, máme skvělou cenu" = nó ale natáhneme Vás na měsíčních platbách ... některé produktové řady RWE (ostatní jsou drahé).
Je smutné, že zákazníci v ČR nereagovali jako např v Německu, kde si to drastická část populace spočítala a změnu dodavatele si vyřídila co nejdříve z vlastní iniciativy. Na rozdíl od bankovního sektoru neexistuje téměř žádné (o kvalitě ať si myslí kdo chce co chce)poradenství.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 1. 2013 13:34 | sdasdasd

Čez jsou zlodějské kurvy
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 12. 2012 16:17 | Ladislav Harvánek

Kdo stojí o vaše pochybné výpočty?Myslím,že by bylo jednodušší uvést v přehledné tabulce ceník jednotlivých položek a každý soudný člověk si provede výpočet sám.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 12. 2012 6:38 | rudolfík

Dal jsem si tu práci, článek přečetl, ale že bych se něco dozvěděl?Článek nic moc neřekl.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 12. 2012 12:02 | Johny

Karle: tarif jsem si nezměnil na nějaké doporučení, tarif jsem si změnil o své vlastní vůli a smlouva je stále na neurčito, žádná fixace. Nepotřebuji žádného nahaněče, poradce nebo auditora - na to mi stačí můj vlastní rozum. Asi soudíte podle vlastní zkušenosti. Se zloději problém mám (ale trochu z jiné branže), ale dodavatele elektrického proudu nepovažuji za zloděje. Nediskutuji o alternativních zdrojích energie, pan Eďa podle videa rád zkouší - dobře mu tak, je to jeho čas, finance a rozhodnutí. V naší domácnosti máme spotřebu v průměru 500,- Kč na 1 človíčka měsíčně - a to mě nechává klidným, na to si dokážeme vydělat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 12. 2012 7:55 | Karel

Když ptáčka lapají, podáte výpověď, dají vám neodolatelný tariv, kterému nelze odolat, jak píšete. Ovšem za prvé podepíšete fixaci na tři roky a každý půlrok s tarifem pohnou o pár procent většinou do deseti jistým směrem, ale to vy zase nevíte. Se zloději se JOHNY nevyjednává, pokud nejste v jejich branži, se zlodějskou mafií se bojuje, viz eďa a jeho elektrocentrála na vodu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 12. 2012 7:38 | Johny

Máte pravdu, změna tarifu je mnohdy výhodnější, než změna dodavatele. Také jsem tarif změnil
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2012 17:12 | gabriel pleska

Díky, to je velice případná poznámka! Příště na to budu myslit.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2012 15:33 | Mirek

V anketě mi chybí položka : Nezměnil jsem dodavatele ,ale tarif :o)
Někdy to bohatě stačí ...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 12. 2012 12:06 | eďa

Tak, všichni zloději, tuneláři a chytrolíni, jak žít na cizí účet. Tady je odpověď : http://www.youtube.com/watch?v=vAUaIv0WjoQ
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 12. 2012 9:36 | lutu

Srovnávačů je miliarda. Ukázka stačí.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2012 8:53 | KAB

No je otázka, zda situaci zachránili poslanci - oni to totiž celé způsobili :) Plus ERÚ, který v době, kdy měl výrazně snižovat cenu ji (sice by to nezachránil, ale zmírnil) naopak zvýšil na maximum (proč asi).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 12. 2012 8:05 | martin.mm

Dvě konkrétní domácnosti jsou krásná věc, ale každá další je už poněkud jiná. Nebylo by lepší porovnávat cenu za jednotku v daném tarifu, než skutečnou spotřebu? Tou svou spotřebou si pak každý vynásobí jednotkovou cenu a má srovnání pro svou domácnost.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Kováčik

podnikatel, Skrz.cz

Tomáš Paclík

podnikatel, Viktoria Plzeň a Dočista

Petr Kováčik
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů
×
Tomáš Paclík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services