Malé peníze: Když zkrachuje dodavatel plynu či elektriky, dostanu zpátky zálohy?

Jan Müller | rubrika: Když se řekne | 6. 11. 2012 | 19 komentářů
Tahle otázka trápí jednoho našeho čtenáře. Ještě palčivější ale může být její druhá půlka: Můžu v takovém případě zůstat bez plynu nebo bez proudu? Jan Müller z webu Malé peníze podá vyčerpávající odpověď.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 11. 2012 7:20, Pavel

Tomu nerozumím? Proč by měl o zálohy přijít? Příklad:

Dodavatel mi posílá vyúčtování vždy v lednu. V červnu zkrachuje. To znamená, že jsem od něj půl roku odebíral energii a zálohami jsem ji víceméně zaplatil (jsou-li zálohy stanoveny správně). Od července dodává dodavatel poslední instance, a jemu platím až od toho července. Kolik jsem spotřeboval do té doby ho nemusí zajímat a už vůbec to po mně nemůže chtít zaplatit. Jediná ztráta, ke které může dojít, je, že mám na zálohách přeplatek a po vyúčtování ke dni krachu dodavatele se mi nepodaří přeplatek vymoci, ale to by asi nikoho nemělo výrazně bolet.

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 19 komentářů)

14. 10. 2021 3:52 | Olina

Dodavatel Bohemia energy zkrachovala,zálohu jsem posílala sipo ,co teď až přijde sipo v listopadu a to mám posílat nebo nemá ,vůbec nevím
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 11. 2012 22:41 | Hlupacek

Jenze podle smlouvy k zauctovani musi dojit - stanovuje se tak kolik vlastne mate zaplatit. Pochybuji, ze by si nekdo dovolil tohle poprit ci zmenit- navic zmena smlouvy v neprospech spotrebitele je nezakona. A smlouva predpoklada, ze aby pohledavka vznikla, musi dojit k zauctovani. Koneckoncu, jaky by byl jinak smysl tech zaloh?
U toho zbozi nema cenu diskutovat bez znalosti detailu.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 11. 2012 22:21 | JirkaZ

Tady ale probíráme situaci, kdy k zápočtení(vyúčtování) ještě nedošlo. A konkurs může změnit i smluvní ujednání.

Ale ano, Vás výklad je logický a souhlasím s ním. Já mám bohužel historickou zkušenost se zálohami, kdy to fungovalo tak, jak jsem již popisoval. Je to ovšem již několik let a netýkalo se to dodávky energií, ale zboží. Proto by mne zajímalo, jestli nákup a prodej energie má odlišnou zákonnou úpravu v případě vyhlášení konkursu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 11. 2012 21:02

Treba obcansky zakonik, § 39 Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům.
IMHO i kdyby zákon umožnoval takový výklad, že zálohy nelze započítat oproti pohledávkám a to i v případě, že spolu zcela jasně souvisí (není to případ, kdy jsem si z velkoskladu vzal zboží a zavázal jsem se jej zaplatit a zároveň mám vůči velkoskladu pohledávku, protože jsem jim položil novou dlažbu), tak je takové ustanovení v rozporu s dobrými mravy - neboť já dluh uhradil.
IMHO uzavřeli jsme smlouvu - já budu dávat peníze, ty energii. Na konci roku to zuctujeme. Z podstaty veci nelze rici, ze me penize propadaji, ale energie se bude uctovat - musi dojit k naplneni smlouvy - tedy jakakoliv pohledavka muze vzniknout az po naplneni smlouvy (viz Obcansky zakonik) a tedy se musi provest zuctovani - ty jsi dal energii za tolik, ja zalohy za tolik a zbytek ti dle smlouvy vratim ci doplatim do x dnu dle smlouvy. Po tech x dnech vznika pohledavka a nebo zavazek. Vymahat jen penize za elektrinu nejde, protoze smlouva jasne rika, ze si to musime zapocitat - poprit jeji ustanoveni by vedlo k neplatnosti smlouvy a tedy takova pohledavka je nevymahatelna, nebot nema pravni duvod.
IMHO aby platil vas vyklad, musel bych mit dve smlouvy - jednu o tom, ze budu platit zalohy a druhou ze mi bude dodavana elektrina. Ale ja mam jen jednu.
Samozřejmě chápu, že v našem státě je možné vše - i nerespektování přirozeného práva.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 11. 2012 20:16 | JirkaZ

Soudy rozhodují podle zákonů, nikoliv podle dobrých mravů a obecných zásad spravedlnosti (ostatně, kde jsou definované ?).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 11. 2012 19:19 | Hlupacek

A jaký význam tedy mají vlastně zaplacené zálohy? To je tedy nemusím platit? Pokud je musím platit, tak to není žádná pohledávka - je snad jasné, k čemu měla záloha sloužit - k pokrytí pohledávky. Tedy jakákoliv pohledávka může vzniknout až po odečtení těchto záloh. To bychom za chvíli mohli mít situaci, kdy si koupím chleba v obchodě a příští týden ho bude chtít exekutor znovu zaplatit, protože obchod zkrachoval a mé peníze za chleba vedl jako pohledávku, protože má takový systém a započítává jednou za měsíc.
Selským rozumem jsem zcela v klidu - takovou zlodějnu nemůže žádný soud schválit, i kdyby byla stokrát napsaná v zákoně - je v rozporu s dobrými mravy a obecnými zásadami spravedlnosti a tedy nepožívá ochrany zákona.
Ale celkově to pěkně zapadá do téhle doby - z poctivce se v mžiku může stát dlužník a to jen proto, že někdo šikovně napsal zákon.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 11. 2012 19:01 | JirkaZ

Ano, to tím chci říci.
V případě konkursu se nebere v úvahu čistá bilance(saldo), ale závazky a pohledávky. Závazkem je odebraná energie a pohledávkami zaplacené zálohy.
Jediná obrana je závazky a pohledávky mít započtené, což se standardně děje při ročním zúčtování. Můžete ovšem požádat o mimořádné o mimořádné vyúčtování a to 10 x za rok.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 11. 2012 18:18 | Hlupacek

Nechcete tím snad říci, že pokud platím zálohu 1000 Kč a po pěti měsících nastane konkurz, tak mých 5000 Kč propadne, ale já budu muset zaplatit za odebranou energii, třebas 4900 Kč?
Podle mého selského rozumu bych měl přijít o 100 Kč - dal jsem 5000, spotřeboval energii za 4900. Nejsou to odlišné subjekty a zálohy jsem mu dával právě v souvislosti s odběrem energie, ne aby mohl podnikat (to by byla investice).
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 23:42 | JirkaZ

Tak to v článku určitě není míněno. Je třeba vzít v úvahu, že máte smluvní vztah se svým dodavatelem, nikoliv s dodavatelem svého dodavatele. Ten to tedy po Vás chtít nemůže. Nebezpečí je jinde : Placením ZÁLOH pouze svěřujete svoje peníze dodavateli, aby s nimi mohl podnikat. Je to tedy vaše pohledávka k němu. Odběrem energie (je jedno, jestli plyn či elektřina) vzniká Vás závazek zaplatit za ni svému dodavateli. Prohlášením konkursu se stávají Vaše závazky splatnými, zatímco zaplacené zálohy můžete pouze přihlásit jako pohledávku za konkursní podstatou.
Pokud existuje legislativa, která konkurs pro dodavatele energií upravuje jinak, prosím o takovou informaci. Já o ní nevím.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 21:21 | Johny

To máte pravdu. Plyn jsem nedomyslel, tam to tak opravdu je. To bude tím, že plyn nemohu používat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 19:24 | Hugo

Těmi zálohami stanovenými dodavatelem bych si nebyl tak jistý... Kdybych se spokojil se zálohou ČEZu, měl bych u nich po roce k dobru 2 000,- Kč. Protože jsem si zálohy upravil sám, vrátili mně (resp. převedli do dalšího roku) 3,60 Kč (ano, opravdu slovy TŘIŠEDESÁT).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 18:56 | Jirka

To ale není až tak pravda. Odběr se mění v závislosti na ročním období, u plynu, pokud jím topíte, docela hodně. Zálohami přes léto dodavatele výrazně "přeplácíte", v zimě naopak. Ve Vašem případě byste zřejmě musel vyrovnat skutečný odběr za konec zimy a jaro a to by Vaše zálohy nemusely pokrýt.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 15:54 | witt

V článku je myšleno to, že ač jste aktivně platil zálohy za dané období, krachující subjekt nemusel platit dominantnímu distributorovi a ten to bude chtít po vás, zákonem je jen pojištěno abyste nezůstal bez elektřiny - plynu.Viz zmínka dvakrát měř, jednou řeš....nižší cena není vždy výhra...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 11. 2012 15:25

Pardon, spletl jsem se o nulu, těch piv by bylo 10.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 13:55 | martin

Tak to vezmeme popořadě. Pokud mi vycházejí zálohy dejme tomu od května (v dubu je vyúčtování) a dodavatel krachne v říjnu, zaplatím mu na zálohách na plyn půl roku, kdy je ovšemže odběr víceméně nulový, a na topnou sezónu nemám zaplaceno nic. Tudíž musím zálohy novému dodavateli o 100 procent navýšit, případně doplatit při následném vyúčtování. Dělá to i 40.000 o které takto mohu přijít.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 13:43

Citace - Martin / 06.11.2012 08:54

Samozrejme, ze z pragmatickeho hlediska je nejlepsi mit zalohy minimalni a na konci to doplatit a mezitim muzete penize investovat :). V praxi je ale rozdil v radu stokorun, max. par tisicikorun, a na jejich investovani asi nezbohatnete :).
Jednou jsem potřeboval stlačil zálohy za elektřinu na minimum, a usmlouval jsem minimum ve výši fixního poplatku za elektroměr, t.j. asi 50 Kč. Teď mám zálohu 1500. Kdybych tedy teď platil minimum, tak bych těch 1500 (tu padesátikorunu zanedbám pro jednoduchost výpočtu) mohl investovat a to by dělalo při 2% výnosu necelou dvacku za rok. Takže bych si mohl dát za výnos jedno malé pivo.
Skutečně je nejlepší platit zálohy tak aby přeplatek/nedoplatek byl minimální, a moje zkušenost je, že zálohy předepsané dodavatelem mají právě onu optimální velikost.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 8:54 | Martin

Spousta (zejmena starsich) lidi radeji "preplaci" zalohy, aby pak dostali zpet preplatek, protoze nemaji rezervy a "kdyby meli nedoplatek nemuseli by zrovna mit penize na doplaceni". A taky maji radi ten pocit, ze jim nekdo neco "da" (rozumej vrati preplacene zalohy).
Samozrejme, ze z pragmatickeho hlediska je nejlepsi mit zalohy minimalni a na konci to doplatit a mezitim muzete penize investovat :). V praxi je ale rozdil v radu stokorun, max. par tisicikorun, a na jejich investovani asi nezbohatnete :).
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 7:22 | Johny

Také tomu nerozumím. Vidím to stejně jako vy, přijde mi to logické.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 11. 2012 7:20 | Pavel

Tomu nerozumím? Proč by měl o zálohy přijít? Příklad:
Dodavatel mi posílá vyúčtování vždy v lednu. V červnu zkrachuje. To znamená, že jsem od něj půl roku odebíral energii a zálohami jsem ji víceméně zaplatil (jsou-li zálohy stanoveny správně). Od července dodává dodavatel poslední instance, a jemu platím až od toho července. Kolik jsem spotřeboval do té doby ho nemusí zajímat a už vůbec to po mně nemůže chtít zaplatit. Jediná ztráta, ke které může dojít, je, že mám na zálohách přeplatek a po vyúčtování ke dni krachu dodavatele se mi nepodaří přeplatek vymoci, ale to by asi nikoho nemělo výrazně bolet.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ladislav Jakl

bývalý tajemník prezidenta

Vladimír Franz

umělec

Ladislav Jakl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Vladimír Franz
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services