Tomáš Prouza: Dluhy jen na vlastní nebezpečí!

Tomáš Prouza | rubrika: Komentář | 16. 10. 2012 | 12 komentářů
Nedávný novinový rozhovor s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem byl velmi zvláštní. Týkal se především českého hospodářství a guvernér se v něm snažil čtenáře přesvědčit, že špatně už bylo. Optimismus ale pro většinu lidí na místě rozhodně není.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2012 11:44, Marek Kubík

Problém je ale v tom, že guvernér výslovně tlačí na to, aby se lidé zadlužovali, brali si hypotéky a podstupovali riziko neschopnosti splácet vzhledem k tomu, jak se může vyvíjet česká i evropská ekonomika. A ta rada mi přijde opravdu nesmyslná a nebezpečná!!!

Zobrazit celé vlákno

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

19. 10. 2012 14:36

trochu objektivity by neskodilo. guverner centralni banky vetsinou ma intelektualni, znalostni, eticke i moralni predpoklady stat se nejvyssim z centralnich bankeru. plat odpovida zodpovednosti i povaze prace. to ma byt zavist?
znam desitky lidi, kteri pracuji v soukromem sektoru, a berou nasobne vice nez singer. proc si ti s nizkym platem mysli, ze kdo bere vic nez oni, ztrati soudnost a kontakt s realem? vetsinou to jsou lide, jejichz obzory konci za zdi bydliste nebo jejich kancelare. a propos, co vam branilo vypracovat se na podobnou pozici, abyste nemusel/a zavidet?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

19. 10. 2012 11:50

skvělá fotografie pán, jako z pohádky s velkým břichem a platem, který už zcela ztratil ponětí o skutečnosti a skutečných problémech lidí... žije vysoko na bílém obláčku a penízky se mu sami jednoduše sypou... jeho rady jsou čistě z jeho pohledu a on sám je nafouklá bublina... jen splasknout
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 21:37 | KarelT

To máte vcelku pravdu, otázka nicméně je, jak se bude vyvíjet hospodářská situace i bez toho rozkrádání. Osobně se domnívám, že pokles západních společností je nevyhnutelný, jednak díky globalizaci - přesunu výroby pryč, růstu světové populace - tlak na růst cen energií a surovin. Není mi moc jasné z čeho bysme měli růst jinak než papírově. Technologie ? Čínské, Indické školy produkují spousty dobrých inženýrů a pomalu si začínají dělat vývoj hi-tech výrobků sami a jsou levní. Zachvíli nebudem globálně konkurenceschopní v ničem. A přitom celý náš systém je postaven na růstu, který se už nemusí dostavit.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2012 20:48 | ZIKO

Lidi,utrácejte,pomozte své zemi.Až se dostanete do potíží vy,stát vám nepomůže.Zvrácená teorie.Neschopnost,jasné tápání vlády je do nebe volající.Ať přispívají do rozpočtu všichni zloději,kteří se zasloužili o tuto zbídačlou zem.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 16:39 | fff

Hypotéka se dá vzít i rozumně. Když si běžná domácnost vezme hypotéku, kde splátka nepřekročí 30-40% přijmu živitele, tak není důvod si ji nevzít. Nutno pamatovat na to, že úroky z hypotéky jsou odečitatelnou položkou z daní a při dnešních úrokových sazbách a pří dlouhém termu jde o levné peníze. Nutné je ale nezadlužovat se kvůli kravinám jako je dovolená, auto, nebo mobil. Takže nerozum je spíše nevzít si nízkou hypotéku a nechávat svůj plat v podobě daní vládním zlodějům.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2012 12:06 | Bouček Antonín

Přečetl jsem si i rozhovor z října a připadá mi jako pokračování toho zářijového. Guvernér pouze pokračuje v slovní masáži zvýšit důvěru českých spotřebitelů. Informace pro finanční trhy: úrokové sazby mohou jít až k nule (v předchozím rozhovoru bylo řečeno, že možná ne). Situace zdaleka není tak katastrofální, jako byla v roce 2007 anebo 2008. Armageddon tu již byl, cokoliv dalšího se stane, je v porovnání s tím, co hrozilo v roce 2008, kalkulovatelné. Mě osobně se také zdá rozumější pořídit si nemovitost na hypotéku nyní než před pěti lety. Ceny jsou dole, úroky jsou dole, tak proč to neudělat?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 11:44 | Marek Kubík

Problém je ale v tom, že guvernér výslovně tlačí na to, aby se lidé zadlužovali, brali si hypotéky a podstupovali riziko neschopnosti splácet vzhledem k tomu, jak se může vyvíjet česká i evropská ekonomika. A ta rada mi přijde opravdu nesmyslná a nebezpečná!!!
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2012 9:55 | fff

Utrácet neznamená zadlužovat se autore. Panebože. Guvernér má samozřejmě pravdu, že zle už bylo. Každý kdo se zajímá o ekonomické ukazatele víc než o bulvární texty na idnesu to vidí. Ano, jsou odvětví a oblasti, kde to tak není, ale takové oblasti existují v dobách vrcholu růstu. Svět se mění. Vždy se něco mění. Další věc, ve které se hrozně pletete je vaše tvrzení o důvodu proč dopadly vládní strany ve volbách špatně. Lidé nejsou úplně blbí i když se jako stádo chovají. Mnohem víc než ekonomika jim vadí korupce. Takže ODS prohrála a jako pravicový volič doufám že bude i vymazána proto, že je to prohnilá zlodějská verbež prosazující levicové manýry a hlásající lži o pravicovém směru. Jde o stranu neschopných podnikatelů, kteří neví jak přijít k penězům jinak, než ubohým jednoduchým okrádáním slabších jedinců. Jsou to prostě odpadci.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 9:43 | Tomáš Prouza

Dobrý den, jen pro upřesnění - mluvím o rozhovoru z 11. října, nikoliv o zářijovém avízu o snížení sazeb. Onen říjnový rozhovor si rozhodně přečtěte a uvidíte, komu byl určen.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2012 9:02

pochopil jsem to stejne jako vy. tomas prouza to ale pochopil dle konsekvenci lidoveho domu. obcas si rikam, co mu soucasna vlada provedla, ze do ni tak sije:)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2012 8:25 | Bouček Antonín

Asi má pan Prouza lepší přehled než já, nicméně dle mého názoru tento rozhovor adresoval pan Singer finančním trhům, aby jim sdělil, že na příštím zasedání ČNB úroky nejspíš půjdou dolů (což se pak skutečně stalo). Nevím jak pan Prouza, ale finanční trhy tento signál dost dobře pochopily - viz vývoj cen dluhopisů od 17. září (rozhovor vyšel druhý den ráno). Zmínkou o pesimismu české veřejnosti dle mého chtěl guvernér národu sdělit toto: lidé jsou ještě pesimičtější než v roce 2008. Tehdy se ale hroutil svět. Nyní ne.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 10. 2012 6:03 | Johny

No v současně nastaveném systému skutečně moc důvodů k šetření není. Mít nějaké to základní minimum pro případ nouze je dobré. Osobně nespořím - mám železnou zásobu a tím to pro mě končí.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Radim Jančura

podnikatel, Student Agency

Michaela Maláčová

modelka a podnikatelka

Radim Jančura
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Michaela Maláčová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services