Očima expertů: Budou předdůchody v praxi fungovat?

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 22. 6. 2012 | 8 komentářů
Co si myslí Tomáš Prouza, Lukáš Kovanda, Martin Prokop a další osobnosti ze světa financí o zavedení takzvaných předdůchodů?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 6. 2012 15:37, MarxEngels

...pochybuji, že odbory vůbec pochopily o co se jedná a mám dojem, že jim jde jen o to, jek se opět zviditelnit a mít v ruce nějaký nový bič na nás, mizery kapitálisty...

A propos - logickým nesmyslem je obrat "spořit si v investičních penzijních fondech" :)

A souhlasím s p. Prouzou - zvýhodňování pofiderního systému penzijních fondů jako jediného způsobu, jak si spořit se státní podporou není nic jiného, než dobře vylobbovaný tunel (= důchodová reforma )...

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

25. 6. 2012 7:58 | selský rozum de luxe

...milý kolego, pokud vezmeš rozum do hrsti a začneš číst třebas příslušnou legislativu, tak zjistíš, že ono "penzijko" primárně slouží na přilepšenou akcionářům a ne klientům na penzi...
...a ať si milí experti propočítávají co chtějí, všechno je to jen na bázi úvah a předpokladů...
tak nějak mi ty propočty všech možných nodborníků a mudrlantů připomínají poněkud zemitý výrok mého bývalého kolegy,konstruktéra turbín, cituji : ..." je to jako když v kýblu s vodou, který používáš jako latrínu mícháš klackem zprvu zprava do leva a pak opačně a vzhledem k hydraulickým jevům v onom kýblu jen a jen předpokládáš, ze které strany se ti to h...o na ten klacek přilepí"...
Útlocitné čtenářky a čtenáři prominou...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 6. 2012 7:47 | MArxEngels

milý NO,
jako nesmyslné mi připadá nutit povinně zaměstnavatele přispívat někam, to už poněkud smrdí tím, co tu bylo před r. 1989...a propos povinně přispívat do cizí akciové společnosti, která nemá žádný závazek vůči onomu zaměstnanci co s jeho penězi provede, to je docela slušný kotrmelec...
Nebylo by logičtější nechat mzdy horníků, hutníků apod. na trhu práce, aby je ocenil sám ? Proč pofiderně přispívat do cizí fondové kapsy, když by mohl (pokud to pozice profese na trhu práce umožní)zaměstnavatel těm dělníkům dít adekvátní plat rovnou ?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 6. 2012 13:05

selskej rozume, tušíš vůbec, jakou srandu na té podpoře dostaneš? pět let může bejt docela krušná věc. a že podpory půjdou vejš, to bych se nebál, spíš vopáčně.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 6. 2012 6:55 | selský rozum

Souhlasím s Janem, experti, kde jsou propočty...nevyplatí se mne víc podpora v nezaměstnanosti? Primárně jsem chápal, že penzijko je na přilepšení v důchodu. Díky předem za nějakou porovnávací tabulku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2012 16:01

Druhý odstavec: ano! A ještě sedmkrát ano. To je vykradení jazyka par excellence. A všichni na to skočili.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 6. 2012 15:37 | MarxEngels

...pochybuji, že odbory vůbec pochopily o co se jedná a mám dojem, že jim jde jen o to, jek se opět zviditelnit a mít v ruce nějaký nový bič na nás, mizery kapitálisty...
A propos - logickým nesmyslem je obrat "spořit si v investičních penzijních fondech" :)
A souhlasím s p. Prouzou - zvýhodňování pofiderního systému penzijních fondů jako jediného způsobu, jak si spořit se státní podporou není nic jiného, než dobře vylobbovaný tunel (= důchodová reforma )...
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2012 9:23 | No

Mám pocit, že je to nesmysl už od počátku, jelikož penzijní připojištění mělo původně dorovnávat klesající důchody z průběžného systému. Je proto logické, že fyzicky náročným profesím by měl být povinný příspěvek zaměstnavatele, kompenzující namáhavost profese a že smysl by pak mělo při předčasném odchodu do důchodu vzít si normální předčasný důchod + poměrně slušný další důchod z penzijního připojištění. Nesmyslné Drábkoviny vůbec neuvažují s tím, že předdůchod sám o sobě vůbec nestačí a že takovýto předdůchodce si takto vyčerpá peníze, které by mu měly sloužit až do konce života. Je to asi vyčúraností vlády, kde se předpokládá, že hodně opotřebené organizmy vydrží jen krátce a že důchody ze státního systému budou čerpány pak už jen krátce a nebo vůbec.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 6. 2012 8:29 | jan

Od expertů bych spíše očekával, že budou méně mluvit a radši přidají propočet srovnání finanční (ne)výhodnosti obou možných variant, tedy třeba: 3 roky předdůchod s verzí 11 měsíců na podpoře a 2 roky a 1 měsíc nezaměstnaný se zdravotním pojištěním taktéž od státu a penězy, které jsem nemusel nikam vkládat. Na první odhad se mi zdá, že varianta č. 2 musí vyjít vždycky lépe - tedy pro mne, ne pro fondy a stát, jen hold musím občas strpět návštěvu na pracáku.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tamara Kotvalová

podnikatelka, Carollinum

Ilona Švihlíková

ekonomka

Tamara Kotvalová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 4 duelů
×
Ilona Švihlíková
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 3 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services