Malé peníze: Kam schovat prachy? Lepší Kypr, nebo mrazák?

Jan Müller | rubrika: Jak na to | 13. 6. 2012 | 6 komentářů
Minulou středu odpovídal Jan Müller z webu Malé peníze na dotaz čtenáře, který chtěl – obávaje se politického vývoje, který nebude přát majetným – vědět, jak bezpečně uchovat peníze v zahraničí.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 6. 2012 20:45, J.Müller

Pokud jde o DPH 17%, tak máte pravdu. Všem se za chybu omlouvám. Je to o to horší, že jsem o změně věděl, ale při koncipování článku jsem jel v tomto směru stále ve starých kolejích.

U otázky majitele jsem se držel té podle mého názoru nejvýhodnější varianty a tou je kyperský vlastník - ten má funkci nominee (drží podíl pro skutečného vlastníka a jedná podle jeho pokynů).

V otázce možného dodanění v ČR máte také pravdu, avšak já vidím takovou možnost spíše jako teoretickou nebo marginální. Neznám takový případ a ani jsem o takovém případu neslyšel. Pokud se ale v prostředí pohybujete a máte opačné zkušenosti, dejte vědět.

Skuteční vlastníci používají nominee mj. právě z toho důvodu, aby jejich vlastnictví nebylo vidět a mohli např. před finančním úřadem tvrdit, že s daným majetkem nemají vůbec nic společného. V některých případech jde dokonce o tak okatou záležitost, že se skuteční vlastníci nerozpakují nazvat kyperskou společnost stejným jménem, jako je jejich tuzemská firma.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 6 komentářů)

18. 6. 2012 17:32 | Bretislav

pizavis: s tak kategorickym tvrzenim o nemoznosti donuceni byl byl opatrnejsi - soucasna sml. o zam. dvojiho zd. s Kyprem upravuje vymenu informaci pro ucely danoveho rizeni, takze cesky FU ma moznost jak se dozvedet o udajich kyp. vehiklu, v soucasne dobe, kdy (nejen) EU hleda kazdy zdroj, ktery by sel podojit a snazi se alespon v ramci EU dohodnout nastroj vymahani danovych pohledavek, je dle meho jen otazkou casu, kdy si staty mezi sebou informace zacnou vymenovat - a zpetne se restrukturalizace holdingu dela tezko, obzvlast, kdyz ma nekde otevreny ucet. Cesky FU pak jednoduse prijde za Pepikem Vomackou s tim, ze na zaklade ziskanych informaci je Pepik UBO te a te spolecnosti a "ziskane informaci prokazuji", ze ma Pepik zdroje prijmu mimo CR a jelikoz je danovym rezidentem v CR, tak ti je mily Pepiku zahrnujeme do tveho zakladu dane a koukej doplatit. A mily Pepik ma najednou spoustu prace, jak prokazat, ze to tak neni, a ze prijmy nalezi zahr. spolecnosti, ktera ma misto rizeni mimo CR a spolecnost prijym radne priznala u sveho FU (treba s nulovou dani). Nerikam, ze to nejde ustat, jde, ale je s tim hodne prace. U mene exponovanych jedincu je riziko samozrejme mensi. ad Janecek - u fondu potazmo trustu se jedna o trochu jinou situaci - tyto subjekty spravuji jejich spravci (administrator/trustee), kteri za spravu maji podstatně vyssi odpovednost nez "adminstrator" bezne private company a takoveto subjekty nemaji UBO, maji tzv. beneficiaries, neboli obmyslene osoby, ktere mohou, ale i nemusi od spravce dostavat tu a tam nejakou odmenu fakticky spravce bezesporu je v kontaktu s Janeckem, ale ofiko ne
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 6. 2012 12:32 | pizavis

Souhlas. Na všech seminářích lektoři straší, že FÚ může přenést daňovou povinnost do ČR, odkud je firma reálně řízena, ale ještě k tomu nikdy za 20 let nedošlo, a myslím si, že stát nikdy nebude mít nástroje, aby zahraniční firmu k tomu přinutil. Podívejte se na Karla Janečka a jeho mauricijské fondy (řízené z Prahy), FÚ nemá šanci ty fondy zdanit tady v ČR. I kdyby ta kyperská firma měla bankovní účet v ČR a plynuly jí tam příjmy, FÚ s tím nic nenadělá, vždyť jednatelem a majitelem firmy jsou přece Kypřané, ne Češi :-D Něco jiného je praní špinavých peněz, tam může FAÚ a policie zasáhnout a platby blokovat.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 6. 2012 20:45 | J.Müller

Pokud jde o DPH 17%, tak máte pravdu. Všem se za chybu omlouvám. Je to o to horší, že jsem o změně věděl, ale při koncipování článku jsem jel v tomto směru stále ve starých kolejích.
U otázky majitele jsem se držel té podle mého názoru nejvýhodnější varianty a tou je kyperský vlastník - ten má funkci nominee (drží podíl pro skutečného vlastníka a jedná podle jeho pokynů).
V otázce možného dodanění v ČR máte také pravdu, avšak já vidím takovou možnost spíše jako teoretickou nebo marginální. Neznám takový případ a ani jsem o takovém případu neslyšel. Pokud se ale v prostředí pohybujete a máte opačné zkušenosti, dejte vědět.
Skuteční vlastníci používají nominee mj. právě z toho důvodu, aby jejich vlastnictví nebylo vidět a mohli např. před finančním úřadem tvrdit, že s daným majetkem nemají vůbec nic společného. V některých případech jde dokonce o tak okatou záležitost, že se skuteční vlastníci nerozpakují nazvat kyperskou společnost stejným jménem, jako je jejich tuzemská firma.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2012 23:06 | Bretislav

Vazeny autore, doporucil bych Vam si udaje overit, nez je budete publikovat. DPH je uz pres 3 mesice na 17%. A podminka. ze spolecnost musi mit kyperskeho shareholdera neni pravdiva. Je to vhodnejsi, mit zapsaneho kyp. nomineeho, ale ne nutne. Pokud bude spolecnost mit ceskeho vlastnika s danovou rezidenci v CR a bude administrovana z off-shore centra, je zde tez riziko, ze cesky FU umisti misto efektivniho rizeni do CR a prijmy kyp.sp. bude chtit dodanit v CR.
Clanek fajn, jen skoda nepresnosti a neuplnych informaci.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 6. 2012 19:25

Pokud toho máte na pytle, tak to za studium ne a neutratíte.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 6. 2012 16:22 | Futurista

Není nejlepší dát ušetřené peníze do rozvoje svých znalostí, schopností a dovedností? Tedy mít pořád u sebe (či spíše v sobě) něco opravdu cenného a použitelného ke směně s ostatními v jakékoliv době. Třeba i v dobách kdy ty různé papírky, kousky slitin nebo virtuální čísla zcela změní svou pomyslnou (ne)hodnotu?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomio Okamura

senátor a podnikatel

Bohumír Ďuričko

podnikatel

Tomio Okamura
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Bohumír Ďuričko
ÚSPĚŠNOST
33,33 %

z 3 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services