Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Většiny penzistů se daň z příjmů netýká. A co ta menšina? Přinášíme přehled situací, kdy důchodce daň platit musí.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 2. 2012 16:09, Zálesák

Paní Bařinková si diskusi pod svým článkem nečte? Určitě se do součtu příjmů 840 tis. Kč nezapočítává i důchod!!!

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 2. 2012 15:08, Barbora

To je ale pořád o tomtéž - daní se i důchody, když důchod (to je řečeno v tom "osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí se nepoužije...") + příjmy podle par. 6, a dílčí základy daně podle par. 7 a 9 přesáhnou 840 tisíc korun. Víc jasněji už to bohužel napsat neumím :-(

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 02. 2012 11:13)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

22. 2. 2012 5:49 | zdenek

Určitě nebudou všichni důchodci tak poctiví, aby podávali daňová přiznání.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

22. 2. 2012 6:30 | zálesák

Domnívám se, že do součtu příjmů nad 840 tis. se důchod nezapočítává.§4, odst.3 praví Osvobození důchodů....se nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle §6 a dílčích základů daně podle §7 a 9 u poplatníka přesáhne částku 840 tis. Nebo se mýlím a běžím přepočítat své připravené daňové přiznání?? Díky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

22. 2. 2012 9:15 | Gabriel Pleska

Upřímnou soustrast, zálesáku, do součtu příjmů nad 840 tisíc se prý letos (poprvé) důchod počítá.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zálesák 22. 02. 2012 06:30)

22. 2. 2012 9:49 | Zálesák

Kde je to napsané? Co je psáno, to je dáno. To platí i v lese. :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Gabriel Pleska 22. 02. 2012 09:15)

23. 2. 2012 16:09 | Zálesák

Paní Bařinková si diskusi pod svým článkem nečte? Určitě se do součtu příjmů 840 tis. Kč nezapočítává i důchod!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

25. 2. 2012 9:34 | Barbora

V článku je to uvedeno správně - viz, co říká §4 odst.3: Osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v odstavci 1 písm. h) se nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Tedy to znamená, že důchod není osvobozený od daně (to je právě součástí §4 odst.1 písmeno h) ve chvíli, kdy příjmy důchodce (důchod + přivýdělky ze zaměstnání, podnikání, pronájmu...) přesáhnou částku 840 tisíc korun ročně.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Zálesák 23. 02. 2012 16:09)

25. 2. 2012 9:37 | Barbora

To je právě ono - osvobození se NEPOUŽIjE - to znamená, že důchod v tomto případě od daně osvobozen není a musí se společně s ostatními příjmy zdanit
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zálesák 22. 02. 2012 06:30)

25. 2. 2012 11:13

No jo, ale příjmy podle paragrafu šest nejsou důchod, ale mzda, odměny jednatelů, „funkční požitky“. Takže je to součet příjmů bez důchodu, no ne?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

25. 2. 2012 15:08 | Barbora

To je ale pořád o tomtéž - daní se i důchody, když důchod (to je řečeno v tom "osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí se nepoužije...") + příjmy podle par. 6, a dílčí základy daně podle par. 7 a 9 přesáhnou 840 tisíc korun. Víc jasněji už to bohužel napsat neumím :-(
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 02. 2012 11:13)

25. 2. 2012 22:09

„Osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v odstavci 1 písm. h) se nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Do příjmů podle § 6 se pro účely tohoto ustanovení nezahrnují příjmy od daně osvobozené, ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.“ Já z toho nemůžu vyčíst, že by se důchod počítal do těch 840 000. Důchod není osvobozenej, pokud součet něčeho, co není důchod, a něčeho jinýho, co není důchod, je 840 tisíc. Víc jasně už to napsat neumím.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Barbora 25. 02. 2012 15:08)

27. 2. 2012 14:39 | Gabriel Pleska

Máte pravdu, zálesáku.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (zálesák 22. 02. 2012 06:30)

11. 3. 2013 18:33 | Danek

Důchod vstupuje do zdanění podle paragrafu § 3 odst. (1) písm e) jako Ostatní příjem a to podle §10 odst (1) písm. e). Tam je též uvedeno, kdy je výjimka odkazem na §4, a tam je v písm. h), je-li menší než 36-ti násobek minimální mzdy. Tato výjimka je ale omezena v odst. (3) pokud součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a §9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Zde není výslovně jmenován §10, takže do oněch 840000 se důchod nezapočítává. Čili příklad: důchodce má např. důchod 150 tis. Kč ročně, dále příjmy podle § 6, § 7 a §9 celkem 800 000 Kč, pak se důchod nedaní. Pokud byl měl důchod 300 000, daní z něj jen 12000 (300000-288000), čili bude mít základ daně 812000 Kč. Zálesák má pravdu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Gabriel Pleska 27. 02. 2012 14:39)

30. 7. 2013 11:02 | Honza

Chtěl bych se vyjádřit k úspornému balíčku placení daní důchodci.Takže ti co ke konci roku obešli zákon a ti co jdou letos do důchodu daně ze mzdy neplatí. Ostatní co dodržují zákony daň platí.Je sice stížnost ze senátu k ustavnímu soudu, ale ten dělá mrtvého brouka.Takže je asi lépe obcházet zákony nic se neděje.Závěr? V této neprávní republice je dovoleno vše.A ptám se co ústavní soud je to dvojí výklad zákona, ale na to mají dost času, takže rozhodnou až ke konci opatření? Asi ano co můžeme čekat od dědečků a babiček co u tohoto soudu zasedají.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 705 545 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ilona Klímová

podnikatelka, Aspius

Ivan Pilip

exministr a podnikatel

Ilona Klímová
ÚSPĚŠNOST
80,00 %

z 5 duelů
×
Ivan Pilip
ÚSPĚŠNOST
70,00 %

z 10 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Pevná úroková sazba (fixní), Tržní úroková míra, Hypotéza, vladimír dlouhý, restaurace, marta nováková, daně, petra pospíšilová, výběr na přepážce, nacismus, Alexandra Juráčková, Expandia banka, padesátihaléř, Centrální trh, postžiro, obecní úřady, oprava auta, GPR Index

3T80510, 1SR2404, 3M71980, 1SR2404, 1SR2404

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK