Inflace: zabiják úspor

Aleš Müller | rubrika: Když se řekne | 10. 10. 2011 | 19 komentářů
Dluhopisy, akcie, komodity, podílové fondy... Přes množství investičních příležitostí mají Češi stále nejradši spoření v bance. Fondy získaly do své správy „pouhých“ 250 miliard korun, banky drží šestkrát tolik. Češi do nich uložili 1,6 bilionu korun. Co s nimi provádí inflace?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2011 22:14, Aleš Müller

Děkuji za zajímavé komentáře. Vnímavý čtenář jistě pochopil, že k udržení hodnoty peněz postačí mírný mix bankovních vkladů a interesantně uskutečněných investic do akcií, do akciových fondů.
A jaké fondy? Vždy čistě akciové, žádné smíšené, žádné složité konstrukce. Jaké správce doporučit? To si nechám pro své klienty. Jde to:
Od počátku roku 2008 se mnou jeden velmi náročný klient investoval do fondů. Po roce si mne zavolal a říká "ty vole, vždyť já mám jen půlku toho co jsem do toho vrazil, co mám dělat?" Nebyl to snadný hovor, ale klient pokračoval ve strategii a letos v květnu jsme z 11 fondů jich 8 vyprodali s 3 až 22% ziskem. Ty tři si ponechá jako tvorbu důchodu, jejich čas přijde.
Nikdo neví jaký fond je nejlepší, nelze předvídat budoucnost, takže nevím jaký fond přinese nejlepší výnos v okamžiku, kdy si klient vzpomene investici zrušit. Ale vhodným mixem správců a strategií, lze čekat a čas od času slíznout smetanu.

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 19 komentářů)

29. 3. 2012 14:26 | Radek

Je pravda, že je to dnes všechno složitější, nicméně pokud člověk ví, co se chystá a jak funguje systém, může se na to přece připravit ne? Krátké zamyšlení nad inflací si můžete přečíst na webu www.premyslej.cz viz. http://www.penize.cz/investice/94488-jak-ubranit-uspory-pred-inflaci
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 10. 2011 19:36 | kuo

vítej v pekle.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 10. 2011 4:07 | Karel Matejka

Je to strasna doba.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 22:15 | Aleš Müller

Perfektní strategie. Souhlas.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 22:14 | Aleš Müller

Děkuji za zajímavé komentáře. Vnímavý čtenář jistě pochopil, že k udržení hodnoty peněz postačí mírný mix bankovních vkladů a interesantně uskutečněných investic do akcií, do akciových fondů. A jaké fondy? Vždy čistě akciové, žádné smíšené, žádné složité konstrukce. Jaké správce doporučit? To si nechám pro své klienty. Jde to: Od počátku roku 2008 se mnou jeden velmi náročný klient investoval do fondů. Po roce si mne zavolal a říká "ty vole, vždyť já mám jen půlku toho co jsem do toho vrazil, co mám dělat?" Nebyl to snadný hovor, ale klient pokračoval ve strategii a letos v květnu jsme z 11 fondů jich 8 vyprodali s 3 až 22% ziskem. Ty tři si ponechá jako tvorbu důchodu, jejich čas přijde. Nikdo neví jaký fond je nejlepší, nelze předvídat budoucnost, takže nevím jaký fond přinese nejlepší výnos v okamžiku, kdy si klient vzpomene investici zrušit. Ale vhodným mixem správců a strategií, lze čekat a čas od času slíznout smetanu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 22:07 | Vodník Česílko

Nepovažuju se za kdovíjakého finančního experta, ale snad bych mohl říci, co se svými penězi dělám já: Jednak si platím penzijní připojištění (500 Kč měsíčně se státním příspěvkem 150 Kč je zhodnocení, které vám žádný jiný produkt neudělá). Kromě spořicího účtu v bance (1,5 procenta po zdanění) mám jinak zainvestované ve dvou podílových fondech ČS Top Stocks a ČP zlatý. Bohužel jsem neinvestoval na přelomu let 2008-2009, kdy byly tyto fondy na minimech - to bych měl letos v dubnu 2-3 násobek investované částky. Z toho plyne moje rada: KDY investujete je mnohem důležitější než DO ČEHO. Současná doba, kdy jsou akciové fondy na dně, je podle mě docela vhodná pro investice. Rozhodně bych ale neinvestoval celou zamýšlenou částku najednou, protože nelze říci, zda nebude následovat ještě větší pokles. Aktuálně bych investoval, řekněme 50 procent, a zbytek bych si nechal v záloze pro případ dalšího poklesu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 14:19 | franta

O život jde spíš na přechodu pro chodce. Pokud teda si papírků nevážíte více než svého života. Ani nebe není bez mráčku (bouřky).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 13:33 | eďa

býval. Ale teď jsme na rozhouřeném moři a brzo půjde o život. A nevypadá to na zklidnění trhů, spíš lze očekávat ještě větší bouři. Počkal bych na laciné výprodeje na výprodeje za babku. Důležité je teď bouři přežít anebo rovnou migrovat z děložní planety, pokud i tohle dokážete, pak jste za vodou.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 11:14 | franta

Jenže co když se inflace bude zvyšovat? Jedna z možností jak snížit státní dluhy je také inflace (a ta by mohla být v budoucnu vyšší). S radostí jde všechno líp a peníze k tomu často nejsou potřebné. Teda pokud se vlivem doby nestaneme na nich naprosto závislými.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 11:06 | Josef

Myslím , že pro ty, co finančním trhům nerozumí platí: „Pokud chcete bezpečně přijít o peníze, nechte je ležet v bance na spořícím účtě,pokud o ně chcete přijít s trochou adrenalinu, svěřte je finančním makléřům“ Podle mě není 0,47 % výchozího kapitálu za 30 let vůbec špatné. Tedy za předpokladu, že ukládáte na spořící účet opravdu své přebytky, že si úspory tzv. neutrháváte od huby.Na finančních trzích vydělávají jako v každém byznysu ti co tomu rozumí, ostatní co investují volné finance jim k tomu slouží jen jako prostředek. A při dnešní morálce by bylo s podivem, kdyby se o zisk s investorem rozdělili.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 10:38 | franta

To by jste musel věštit z křišťálové koule. Takže Vaše doporučení je ... asi držet hotovost a čekat kam nás bouře zavane. A co např. hypotéka a koupě bytu, nemohl by toto být bezpečný přístav?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 10:33 | eďa

Raděj se dívám n čas, který teprve přichází, než na čas, který je dávno pryč. A to, co fungovalo dřív, dnes už nefunguje, páč funguje zase něco jiného. Svět se mění neustále a čím dál rychleji. Připravuje se na finanční bouři, která je nejen nad hladinou, ale i pod hladinou zjevná, tedy jestli si rozumíme.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 10:08 | franta

To po Vás nechci. Jen mě třeba můžete upozornit na fond, který dokáže vydělat na poplatky, porazí inflaci a shodnotí úspory patří mezi nejlepší? Můžeme vynechat současnou dobu a můžeme se zaměřit na úspěchy v letech 2000 až 2008. Tuto jednoduchou radu jsem žádal od tzv. finančních poradců AWD, Brokerconsulting - jeden doporučoval ČP fondy a druhý zahraniční fondy. Ani neznali poplatky spojené s investicí a nenabídli srovnání s ostatními fondy. Sám investuji do akcií a strategii hotovostní rezervy využívám. Děkuji za případnou radu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 9:55 | eďa

Chcete, abych věštil z křišťálové koule, tak tedy dobře. Doba té správné investice teprve přijde. Buďte připraven včetně likvidity v papírové formě.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 9:47 | franta

Ale před 10 roky žádné bankroty nebyly. Takže můžete klidně počítat dobu do konce roku 2008. I když se připravíte o shodnocení v roce 2009. Finanční poradci od AWD, Brokerconsulting mě doporučovali fondy, které i před tou dobou neporazily ani inflaci v ČR (a vůbec neupozorňovali na kurzové rizika a poplatky spojené s vedením fondů - nákupní se pohyboval od 3% a spravovací roční od min. 2%). Tak máte nějaký tip? Napsat co není dobré a nedat žádné doporučení umí každý.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 9:23 | eďa

Taková rada, kam uložit peníze a nepřijít o ně téměř neexistuje v dobách těsně před bankroty celých národů.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 9:19 | eďa

To samé platí u převážné většiny fin. derivátů v dobách dluhové a fin. krize.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 9:17 | franta

Mohl by jste ostatním lidem poradit kam v současné době uložit peníze? Ukázat např. srovnání výnosu 5 let a 10 let se spořícím účtem (nezapomeňte k tomu přičíst poplatky).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 10. 2011 7:49 | ppetr1

pokud chcete bezpecne prijit o penize nechte je lezet v bance - byt treba i na sporicim ucte.divim se,ze toto vetsina naroda jeste nevi.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Grondol

podnikatel, Czech International

Jaromír Soukup

mediální magnát, Médea

Zdeněk Grondol
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Jaromír Soukup
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services