Škola finanční gramotnosti: jak zvládat rodinný rozpočet

Roman Baroš | rubrika: Jak na to | 6. 9. 2011 | 26 komentářů
Jak udržet rodinný rozpočet na uzdě? Jak se vyhnout nepříjemným překvapením pět dní před výplatou? Jak si bezbolestně vytvořit dostatečnou rezervu? Většina lidí tyhle otázky řeší, bohužel velká část neúspěšně. Nuže: pár zásad, rad, tipů a triků.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 9. 2011 1:12, Lada

Já pro příjmy a výdaje v domácnosti používám Excel už od roku 1999. Je zajímavé se podívat zpět, jak jsme si "žili"! Nevedu výdaje po dnech, to se mi zdá zbytečné, ale celkově za měsíc. Výdaje mám rozdělené na oblasti jako benzín, oblečení+boty, kosmetika+vzhled, léky+vitamíny+doktor, pojištění+stavebka, byt+režie, opravy, dovolená+zábava+vzdělání, věci, dárky, kočky, jídlo+pití+alkohol. Do jednotlivých řádků zapisuji pohyby na bank. účtech i příjmy a výdaje v hotovosti a sleduji měsíční a celoroční hospodaření... Nenapadlo mě hledat na nettu nějaké prográmky na evidenci financí, ale zkusím to, jestli se mi to osvědčí.

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 26 komentářů)

18. 9. 2018 14:57 | Iva

Dobrý den, skvělý čkánek. Já si vedu v sešitě a nyní bych ráda přešla na exel a našla jsem tu pěkný exel pana Ševčíka, byly by k němu nějaké vysvětlivky k propojení a je možné začít u nyní ke konci roku.Děkuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2013 17:42 | Nefi

Skvělé. Jen více osvěty. Sám si vedu přehled od 15 let. Nesouhlasím s lidmi, kteří tvrdí, že na to mají čas jen důchodci. Budete se divit kolik informací o svém hospodaření takto získáte. Míru podrobnosti si zvolíte sám, tak jak Vám to vyhovuje, a dvě minuty denně na to určitě najdete, zbytek Vám automaticky spočítá a uspořádá program, který používáte. Poznámka pod čarou. Kéž bych byl schopen utratit ve dvou lidech za jídlo jen 4000Kč za měsíc. Autorovi článku pak doporučuji zrušit položku s názvem IŽP, je to nesmyslný produkt.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 3. 2012 18:42 | Viktor

Ty tabulky co tu uvádíte v xls by chtěli určitě trošku vylepšit. Není tam moc údajů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 2. 2012 11:29 | kolja

Doma jsem zavedl princip pravidelného investování. Rok jsem sledoval výdaje a pak z nich určil jakou fixní částku můžu používat na pravidelné investování. Tu pak hned po výplatě převedu na investiční účet a zbytek nechám na běžném účtu k dispozici na výdaje. Investiční účet využívám k investování podle situace na trhu. Každý měsíc podle výpisu z běžného účtu kontroluji stav prostředků (v průběhu měsíce podle potvrzení z bankomatu vidím jaká je disponibilní částka). Pokud očekáváme větší výdaje tak předem plánujeme zda snížit ty běžné nebo dočasně snížit částku na investice.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2011 13:34 | HANKA

AHoj, pro excel starší verze existuje "převodník" na adrese: a) podrobný návod a průvodce (vč. neřešitelných situací) http://office.microsoft.com/cs-cz/excel-help/pouziti-aplikace-excel-2010-a-drivejsich-verzi-aplikace-excel-HA010342994.aspx
b) nebo rovnou instalovat soubor ze stránky: http://www.slunecnice.cz/sw/microsoft-office-compatibility/
Hezký den.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 9. 2011 1:12 | Lada

Já pro příjmy a výdaje v domácnosti používám Excel už od roku 1999. Je zajímavé se podívat zpět, jak jsme si "žili"! Nevedu výdaje po dnech, to se mi zdá zbytečné, ale celkově za měsíc. Výdaje mám rozdělené na oblasti jako benzín, oblečení+boty, kosmetika+vzhled, léky+vitamíny+doktor, pojištění+stavebka, byt+režie, opravy, dovolená+zábava+vzdělání, věci, dárky, kočky, jídlo+pití+alkohol. Do jednotlivých řádků zapisuji pohyby na bank. účtech i příjmy a výdaje v hotovosti a sleduji měsíční a celoroční hospodaření... Nenapadlo mě hledat na nettu nějaké prográmky na evidenci financí, ale zkusím to, jestli se mi to osvědčí.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 9. 2011 9:48 | Petr

Já jsem celkem dlouho vybíral, co používat a nakonec jsem vybral Moneydance. Už si tam eviduju své finance cca 2 roky a na limity téhle aplikace jsem ještě nenarazil (a to v tom mám i akcie, podílové listy, některé z toho v cizích měnách). Navíc to umí ukázat přehledné grafy, počítat cash-flow, nadefinovat si rozpočet, který to hezky hlídá... Super je taky možnost naimportovat třeba z CSV souboru transakce z internetového bankovnictví, pak to člověk nemusí vkládat ručně. Člověk hned ví, jak je na tom.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2011 15:18 | Honza

já používám tento program a jsem sním nad míru spokojen :-) http://www.slunecnice.cz/sw/rq-money/
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2011 13:58 | Jiří Ševčík

Byl použit Excel z Office 2007, problém způsobí nová funkce SUMIFS, která v dřívějších verzích nebyla. Pokusím se to přepsat pomocí dříve dostupných funkcí, což by neměl být problém, a pošlu následně e-mailem.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2011 13:37 | Roman Baroš

Soubor si stáhněte a přidejte mu koncovku .xlsx, potom půjde otevřít v MS Office 2007 a novějších. Pokud máte pouze staré officy, tak někde půjde vygooglovat něco, co se do starých officů doinstaluje a mělo by to otevírat i .xlsx soubory. Do starého .xls formátu to sice jde uložit, ale zřejmě to nebude fungovat správně, protože pan Ševčík použil nějaké funkce, které v Excelu 2003 neexistovaly. Nicméně i přesto Vám tu .xls verzi pošlu do emailu. Doporučuju upgradovat Office na verzi 2007 nebo 2010 a máte vše bez problému.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 9. 2011 10:59 | Gabriel Pleska

Tak bohužel, varuje mě to, že uložením ve starší verzi by došlo k „významné ztrátě funkčnosti“.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 9. 2011 10:57 | Gabriel Pleska

Dobrý den Jitko, mně to funguje bez problémů. Ale snad (?) by mohl být zádrhel ve verzi Office. Ten soubor je v novější verzi (s příponou xlsx). Zkusím ho přeuložit do starší verze, snad při tom nedojde ke ztrátě funkčnosti :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 9. 2011 10:51 | Jitka

Dobrý den, rada bych se podivala na fin, plánování pana Ševčíka, ale soubor se mi stahuje jako neznámý, a když ho následně otevřu v excelu mám z toho rozsypaný čaj. Můžete mi poradit jak na to, nebo mi ho poslat do mailu jveselkova@seznam.cz? Díky. PS:U redakčního souboru nemám problém.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2011 10:40 | eďa

Vedu si denně účetní evidenci, bilanci a rozvahu. Bohužel naprostá většina lidí neví, co to je a pak se diví, že se neumí dopočítat, že chybí korunky na to , či ono a upadají do dluhové smrti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 9. 2011 10:36 | losnuevosvidentes

Osvícený názor.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 9. 2011 0:32 | Děda Lebeda

Já bych teda byl hodně obezřetnej před používáním "Moře financí". Aby masy lidí svěřovalo svá citlivá finanční data dvousettisícovému eseróčku třicetiletému inženýrovi (zřejmě VŠE?), s tím, že dle podmínek vám pak budou nabízet finanční produkty jacísi blíže naprosto nespecifikovaní "Poradci", tak do tohoto fakt nejdu... Zvlášť když v podmínkách (ano, četl jsem je, tutově narozdíl od 90% lidí, kteří se tam už zaregistrovali) stojí, že portál může jeho provozovatel bez předchozího upozornění prodat třetí osobě. Ano, nalákáme lidi, získáme unikátní soubor detailního finančního rozboru x-tisíc (desetitisíců?) uživatelů a pak to střelím za slušný prachy nějaké bance nebo pojišťovně... exitová strategie se tomu tuším říká :-)
Takže díky, ale ZADARMO je tato služba velice, velice "drahá" (ve smyslu nevýhodnosti a rizika) a z mého pohledu jen šílenec by svěřil své finanční údaje něčemu takovému... to už je dotyčný rovnou může vylepit na fejsbůůůůk :-P
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2011 14:42 | martin

Nikdo krome uzivatele nema samozrejme k datum pristup (navic registrace je anonymni). Neco o tom jako provozovatel More financi nastesti vim :). Klidne ho vyzkousejte a dejte mi vedet, jak jste s nim spokojen.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2011 14:34 | Pavel

Na takovou evidenci mají čas leda důchodci a ti si těch pár korun dovedou spočítat z hlavy. Je to silně idndividuální. Pokud máte spolehlivého partnera a jste zaměstnanec stačí hlídat účty jednou, dvakrát za měsíc. Trvalý příkaz na převod fixní částky si také nedám. Jednak je každý měsíc jiný a také se mění podmínky bank. Neváhám přesunout větší obnos do lepších podmínek. Jen tak si lze vychovat poskytovatele všech možných služeb.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 9. 2011 14:28 | martin

Gabrielo, nic Vas v mailu otravovat nebude. Pokud mate presto obavu, zaregistrujte se na More-financi.cz nejakym emailem, ktery normalne nepouzivate. Klidne mi pak na martin.solnicka@more-financi.c znapiste, jak se Vam aplikace libi.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 9. 2011 10:05 | Gabriel Pleska

Dobrý den, pokud by Vám to nevadilo, pošlete ho na gabriel.pleska(at)penize.cz: připojil bych ho na závěr článku, myslím, že každá inspirace v tomhle ohledu je k nezaplacení. A to Moře financí, zmiňované výš, se mi taky líbí, vypadá to opravdu jako rozežraná on-line aplikace. Otázka ovšem je, čím zaplatíte – tedy, co vás bude obtěžovat v mailu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Kolik musíte spořit na?

let
%

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Libich

ekonom

Jaroslav Vostatek

ekonom

Jan Libich
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jaroslav Vostatek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services