Dluhy a volné peníze: na splátky si můžete vydělat. Chce to ale (nejen) pevné nervy!

Jan Dvořák | rubrika: Jak na to | 15. 8. 2011 | 10 komentářů
Relativně velké množství lidí je v následující situaci: mají dluh – ať je to hypotéka, úvěr ze stavebka, kontokorent, spotřebitelský úvěr, nebo třeba dluh na kreditce – a zároveň mají k dispozici volné peníze. Mají se vždy snažit okamžitě dluh umořit, i když to třeba „nehoří“ nebo mají i jiné možnosti?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 8. 2011 7:04, j. fišer, třebíč

Moc krásný článek, ale kapánek mimo mísu. Typický pohled investora, realita světa je ale někde jinde. Je prý lépe celý den obchodovat než hodinu pracovat. Rady, jak získat peníze a nepracovat zavedly svět do této krize. Tohle už není jen nemovitostní, dluhová, finanční nebo ekonomická krize - to je krize společnosti. Mohl by mi pan investor vysvětlit, kde se takto získané hodnoty na světě narodí?

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

16. 8. 2011 15:30 | Petr

Díky. Pořád mám ale ty dvě třetiny. Máte pravdu, že přihodit se člověku může, v tak dlouhém horizontu na jaký se bere hypotéka, ledacos.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 8. 2011 13:38 | Pavel

V tom případě upřímně gratuluji. Já jsem založením realista, tedy v tomto státě a za této vlády by se dalo říci pesimista. Možnost nenadálého finančního příjmu je například teď pro me naprosto nulová. Navíc bych patrně oponoval tím, že ženy nemusí po mateřské mít tak dobrý plat, i dospělé děti potřebují určitý příspevek do počátku a prodej nemovitosti dneska je holé neštěstí. Leda tak ve skutečné krizi. Všechny tyto věci jsou běh na velmi dlouhou trať s velmi nejistým výsledkem. Jeden můj kolega onemocněl a v pondělí jsme se zdravili u výtahu a ve čtvrtek bylo už na vedení na nástěnce jeho parte. A měl hypotéku, ženu, dvě malé děti.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2011 13:30 | Petr

V životě to ale bývá i naopak. Ženy se vrací z mateřské, děti vyrostou a začnou pracovat, někomu zvýší mzdu nebo má mimořádné odměny. Lidé dědí, končí jim stavební spoření, pojistky, penzijní připojištění, prodávají chaty. Já jsem také nedávno mimořádně splatil třetinu hypotéky a nenašetřil jsem to po 10 tisících.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2011 11:26 | Pavel

Nicméně hypotéka je většinou velmi velký finanční závazek v řádu milionů. Těžko jej můžete zaplatit nějak dřív. Zpravidla si jí berou lidé sice s vetšími, nikoli ale obrovskými přijmy. Takže platit hypo cca 15 tisíc a dávat si stranou dalších cca 10 je dost nereálné. Tolik volných peněz zpravidla lidé nemají. Pak přijde dítě a žena třeba musí na mateřskou a je další úbytek ve financích. Pak se třeba vysype auto a tak dále. A splácet to z nájmů? Pakliže to už nepořizujete přímo na nájmy, je to nesmysl. A pořizovat si byt pro účely nájmu na hypotéku je nesmysl druhý. Výše nájmů rozhodně nepokryje ani 75% hypotéky. Rentabilní to není. Snad možná nějaká krizová situace, to snad..
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2011 10:43

Víte, ta situace vlastně není vůběc výjimečná. Lidé kupují domy na hypotéku, i když mají vlastní peníze, a umořují ji pak z nájmu... Není to de facto totéž?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 8. 2011 10:29 | Petr

Stavebko sem asi nepatří. Má možná vysoký výnos ale zhodnotit tímto způsobem jdou jen velmi malé částky. Pro mne má umořování dluhů jedno velké kouzlo, vrácené peníze nemohu (případně žena a děti nemohou) utratit. Pokud vydělám na nějaké spekulaci pár set tisíc, hned je spousta věcí, které nutně potřebujeme, spousta míst, kam bychom si mohli zajet na dovolenou, když na to teď máme. Pak se druhá spekulace nepovede a je problém. Když si raději snížím dluh, tohle mi nehrozí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2011 9:43 | TVK

Ono je snahou a obecným vnímámím dluhů typu stavební spoření nebo hypo většinou populace tyto mít co nejmenší a co nejrychleji je splácet, a to často za cenu, že se splácením totálně vyšťaví a ještě zplundrují veškeré úspory. Ve finále jou sice bez dluhů, ale také bez jakýchkoliv úspor.
Postup, který řeší článek je v praxi skutečně výjimečný, ale podstatou je fakt, že cizí dlouhé peníze jsou obvykle levnější než moje vlastní zdroje (náklady ušlé příležitosti). U uvedených půjček se standardně jedná o roční úrok 3- 5% a takový průměrný výnos s velkou pravděpodobností i v dlouhém horizontu člověk dosáhne, navíc s tím, že za tuto dobu se mu může mnohokrát naskytnout příležitost s násobně větším potenciálem výnosu (viz. např.zima 08/09 nebo posledních pár dnů na burze).
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2011 7:04 | j. fišer, třebíč

Moc krásný článek, ale kapánek mimo mísu. Typický pohled investora, realita světa je ale někde jinde. Je prý lépe celý den obchodovat než hodinu pracovat. Rady, jak získat peníze a nepracovat zavedly svět do této krize. Tohle už není jen nemovitostní, dluhová, finanční nebo ekonomická krize - to je krize společnosti. Mohl by mi pan investor vysvětlit, kde se takto získané hodnoty na světě narodí?
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2011 2:36 | Kuliiisek

Spíš jde o to, že k dlouhodobým a tzv. "levným" úvěrům (hypotéka nebo úvěr ze stavebka) by měl člověk jako dlouhodobé opatření odkládat a zhodnocovat peníze pravidelně ve stejné reálné hodnotě. Výsledkem je, že splácí úvěr splátkama, které pomalu oslabuje inflace a na druhé straně z dlouhodobého hlediska zhodnocuje úspory vyšším úrpkem, než je u úvěru. Ale tohle typický Čech neudělá, protože tomu nevěří, má dost času, takže čeká nebo prostě nemá peníze (čti hledá výmluvy).. :-D
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2011 1:46 | Pavel

Hezký článek. Ale zdá se mi dost nepravděpodobný. Kdo umí nakládat s penězi tak, že je schopen je točit nad úrokovými sazbami hypoték, případně stavebk a dalších, tak ten si nemusí brát takovéto instrumenty. Já to třeba neumím. Vydělávám sice nějakých 7% čistého zisku, ale je to dost práce samo o sobě a když k tomu připočtu ještě normální práci, nemám už čas se nečím dalším zabývat. A otáčet obligace, akcie, dluhopisy nebo třeba forex, to je sakra práce, než z toho je nějaký větší a stabilní příjem. Osobně ale neznám nikoho, kdo má hypo, aby byl takhle dobrej. A že jich znám opravdu hodně.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Kateřina Neumannová

podnikatelka

Pavel Juříček

podnikatel, Brano Group

Kateřina Neumannová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Pavel Juříček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services